Bir Muayene UAV havada asılı kalırken çalışır. Bir köprü ayağından, bir kule bacağından ya da bir çatı kenarından birkaç metre uzakta sabit bir noktayı tutar ve görüntüler hızla geçerken değil bu tutuştan alınır. Bu nedenle bir muayene UAV motoru, bir kez ulaştığı tepe değere göre değil kısmi gazda sürdürebildiği itme kuvvetine ve beslediği kontrol çevriminin kararlılığına göre seçilir. Toplam kalkış ağırlığı bütçeyi yine belirler; ancak bu sınıf bir hava aracında faydalı yük bir tank ya da kargo kutusu değil bir kamera ve bir gimbaldır; bu yüzden burada toplanan dört kayıt birkaç kilogram değil 135 g ile 282 g arasında uzanıyor.

Bu karşılaştırmadaki dört muayene UAV motoru kaydı tek bir mimariyi paylaşıyor: harici bir elektronik hız kontrol cihazıyla sürülen, ince bir kolun ucuna monte edilen ve tam gazın mütevazı bir kesrinde havada asılı kalacak kadar büyük bir pervaneyi döndüren fırçasız bir dış rotorlu motor. Onları birbirinden ayıran, her birinin itme kuvveti, kütle ve besleme geriliminde nereye oturduğudur ve hangi kaydın hangi hava aracına uyduğuna karar veren de bu üç değerdir. Dördünden ikisi 24N28P, biri 12N14P ve biri 36N42P bir ünitedir ve bu dağılımın düşük gazda ham itme kuvveti değerlerinin ima ettiğinden daha fazla önem taşıdığı ortaya çıkıyor.

Kısa Yanıt

Kısa liste bir sıralamayı değil hava aracının boyutunu ve kararlı durum talebini izler. Dört kol üzerinde tek bir kamera taşıması istenen küçük bir muayene UAV motoru için T-Motor MN5008 KV340 UAV Motoru, 6S bir pakette 135 g'dan 4215 g maksimum itme kuvveti kaydeder; T-Motor U5 KV400 UAV Motoru ise 195 g'dan 2850 g ile daha geniş bir 3-8S penceresini kapsar.

Hava aracı bir gimbal ve daha uzun bir sorti taşıyan altı kollu ya da sekiz kollu bir platforma büyüdüğünde, T-Motor MN501-S KV240 UAV Motoru 6-12S penceresi boyunca 170 g'dan 4660 g ile bir adım yukarıda oturur ve bu grupta en geniş hücre aralığını yayımlayan kayıttır.

Bir muayene dron motoru karşılaştırmasının üst ucu T-Motor U8 Lite L KV110 UAV Motoru'dur. Sabit bir 12S beslemede 282 g'dan 180 saniyelik bir pencere için 11200 g itme kuvveti ve 2140 W kaydeder; bu, motoru değiştirmeden daha ağır bir sensör paketi ya da ikinci bir batarya da taşıyan bir hava aracı için yeterlidir.

Dördü için de geçerli bir uyarı var. Kayıtların hiçbiri havada asılı kalma için anma değeri taşıyan bir itme kuvveti değeri yayımlamıyor; bu nedenle yayımlanan maksimumlar belirtilen bir pervane ve gerilimdeki test sehpası değerleridir ve bir hava aracında her muayene UAV motoru çalışma ömrünü bu noktanın epey altında geçirir. Kayıtlı bir maksimumu kullanılabilir bir havada asılı kalma sayısı olarak okumak, bir tahrik bütçesinin fazla dar kurulmasının en yaygın yoludur.

Bir muayene UAV motorunun yapması gereken

Muayene UAV işi için bir BLDC motora düşen görev, çok rotorlu uygulamalar arasında alışılmadıktır; çünkü hava aracı işini dururken yapar. Bir kargo çok rotorlu aracı hızlanır, tırmanır ve yer değiştirir ve motorları ani patlamalarda ne kadar itme kuvveti verebildiklerine göre değerlendirilir. Bir muayene hava aracı bir çalışma irtifasına yükselir, konumuna varır ve orada kalır; sonrasında olan her şey sabit bir noktaya karşı küçük bir düzeltmedir. Kayıtlı maksimum itme kuvveti kalkışı hâlâ kapıda tutar, ancak sargının termal bütçesini harcadığı sayı bu değildir.

Havada asılı kalma görevin tamamıdır

Seyir yapan bir çok rotorlu araç enerjisinin çoğunu havayı geriye iterek harcar; muayene yapan bir çok rotorlu araç ise enerjisinin çoğunu hareketli havada durarak harcar. Bu tek fark, bir muayene UAV motoruna önce bir havada asılı kalma cihazı olarak bakılmasının gerekçesidir. Motor, üzerine binen hava aracı kütlesi payına yakın bir itme kuvveti değerini sürekli olarak, yayımlanan maksimuma yaklaşmayan bir gaz ayarında tutar. Bu, sargının birkaç saniye boyunca elinden gelenin tamamının istendiği ve ardından boşaltıldığı bir yarış motoruna uyan görevin tam tersidir.

Pratik sonuç, çalışma noktasının gaz eğrisinin alt ucunda oturmasıdır; eğrinin bu alt ucu, bir sargının en verimsiz davrandığı ve koggingin bir kontrol bozukluğu olarak en görünür hâle geldiği yerdir. Hava aracı için fazla büyük seçilmiş bir muayene UAV motoru bunu iyileştirmek yerine kötüleştirir: anma değerinin küçük bir kesrinde tutulan büyük bir motor eğrinin kötü bir noktasında çalışır ve fazladan kütle her sortide taşınmak zorundadır. Doğru boyut, yayımlanan itme kuvveti havada asılı kalma gereksinimini görevin ihtiyaç duyduğu marjla karşılayan en küçük kayıttır.

Konum tutuş, bir güç sorunundan önce bir kontrol sorunudur

Türbülanslı havada bir konumu tutmak yalnızca itme kuvvetiyle çözülmez. Uçuş kontrolcüsü küçük ve sık düzeltmeler üretir ve motorun bu düzeltmeleri gecikme olmadan ve tepkide bir sıçrama olmadan itme kuvveti değişimlerine çevirmesi gerekir. Bir muayene UAV motorunda stator konfigürasyonunun itme kuvveti kadar önem taşımasının nedeni budur. Oluk ve kutup sayısı, rotor bir tur boyunca ilerlerken torkun ne kadar akıcı üretildiğini belirler; daha yüksek bir sayı tork üretimini daha çok konuma yayar; bu da kogging katkısını düşürür ve kontrol çevrimine karşı çalışacağı daha sessiz bir sinyal verir.

Grup bu gerekçeyi yansıtıyor. T-Motor MN5008 KV340 UAV Motoru ve T-Motor MN501-S KV240 UAV Motoru 24N28P bir stator kullanıyor; T-Motor U8 Lite L KV110 UAV Motoru 36N42P bir stator kullanıyor ve yalnızca T-Motor U5 KV400 UAV Motoru 12N14P bir statorla çalışıyor. 12N14P kaydı aynı zamanda grubun en düşük itme kuvvetli ünitesidir; bu da tutarlıdır: daha küçük ve daha hızlı dönen bir motor çok hafif bir hava aracında olağan yanıttır ve oluk sayısı görevi değil boyutu izler.

Rüzgâra karşı koyma, itme kuvveti marjını belirler

Bir muayene uçuşu çoğu zaman bir yapının yanında gerçekleşir ve yapılar kendi rüzgârlarını üretir. Bir köprü tabliyesi, bir soğutma kulesi ya da bir binanın köşesi, düzenli bir esintiyi kısa periyotlu bir ani rüzgâr alanına çevirir ve hava aracının bunu kamera çerçevesinin dışına itilmeden soğurması gerekir. Bu nedenle bir muayene UAV motorunun taşıdığı itme kuvveti marjı bir faydalı yük marjı değil bir rüzgâr marjıdır ve bu sınıf iş için bir tahrik bütçesinin genellikle saf bir dayanıklılık hesabının önereceğinden daha fazla boşlukla kurulmasının nedeni de budur.

Havada asılı kalma noktasında tutulan bir muayene UAV motorunda marj bedava değildir. Tutulan itme kuvvetinin her artışı akım harcar; akım ise sargıda ısı, pakette kapasite harcar. Soruyu çözecek değer gerçekçi bir pervane ve gerilimde havada asılı kalma için anma değeri taşıyan bir itme kuvveti değeri olduğundan ve dört kaydın hiçbiri bunu yayımlamadığından, marjın kayıtlı maksimumdan tahmin edilmesi ve ardından üreticinin kendi itme kuvveti tablosuna karşı doğrulanması gerekir. Kayıtlı maksimumu marj olarak ele almak, rahat görünen ve olmayan bir sayı verir.

Sensör hafiftir, bu yüzden hava aracı da hafiftir

Bir muayene görevini tanımlayan faydalı yük bir kamera, bir gimbal ve belki bir lidar ya da termal ünitedir ve bu paketin toplam kütlesi hava aracının küçük bir kesridir. Muayene UAV motoru sınıfını hafif tutan da budur. Bir tarımsal hava aracı uçuş boyunca kütlesi değişen bir tank etrafında, bir ağır yük hava aracı onlarca kilogramla ölçülen yük etrafında boyutlandırılırken, bir muayene hava aracı birkaç yüz gram gelen ve değişmeyen bir sensör etrafında boyutlandırılır.

Sabit ve mütevazı bir faydalı yük, bir muayene UAV motorunun belirtimini yararlı bir biçimde basitleştirir: havada asılı kalma noktası görev boyunca yer değiştirmez. Motor başlangıçta ve sonda aynı itme kuvveti gereksinimini görür; bu nedenle termal yük bir dizi tepe değil kararlı bir durumdur ve sargı tek bir çalışma noktasına göre boyutlandırılabilir. Bu ayrıca bir muayene UAV motorunun kütlesinin toplam içinde faydalı yükten daha büyük bir pay tuttuğu anlamına gelir; burada dört kaydın 135 g ile 282 g arasında oturmasının ve kütledeki bir adımın faydalı yükten başka bir şeyle gerekçelendirilmesi gerekmesinin nedeni de budur.

Sorti süresi ve bir motorun ne sıklıkla değiştirildiği

Muayene işi tekrarlıdır. Aynı varlık aralıklarla aynı açılardan fotoğraflanır ve hava aracı uçuş değil saat biriktirir. Bu örüntü, kararın bir kısmını tek bir görevden uzaklaştırır. U8 Lite L KV110 yaklaşık 1000 saatlik bir ortalama arıza aralığı yayımlar ve U5 kaydı da aynı sınıftan bir değer taşır; bu nedenle bir muayene operatörünün karşılaştığı soru, yalnızca hangi muayene UAV motorunun hava aracını bugün daha iyi tuttuğu değil, hizmet aralığının motorun monte edildiği hava aracıyla nasıl hizalandığıdır.

Bir muayene UAV motorundaki uzun hizmet aralıkları, montaj kararını da daha kalıcı hâle getirir. Bir programın başında seçilen mil çapı, cıvata düzeni ve kablo uzunluğu genellikle birkaç hava aracı boyunca korunur; bu nedenle itme kuvvetinde marjinal olarak daha iyi ama montajda zor bir kayıt, bir uçuş sezonu boyunca daha pahalı seçim olabilir. Aşağıdaki tablodaki ölçü değerleri, yalnızca hava aracı kütlesine karşı değil, motorun gerçekte üzerine oturacağı kola karşı okumaya değerdir.

Bir muayene dron motorunun arkasındaki beş değer

Bir muayene dron motoruyla ilgili kararın çoğunu beş kayıtlı değer taşır ve bunlardan yalnızca bir kısmı grup genelinde tam olarak yayımlanmıştır. Boşluklar da değerler kadar önemlidir; çünkü üreticinin hiç yayımlamadığı bir sayıyı sessizce varsayan bir tahrik bütçesi, sonradan yeniden açılması gereken bir bütçedir. Bu gruptaki her boyutta muayene UAV işi için bir BLDC motora karar veren de aynı beş değerdir.

Sehpadaki değil, havada asılı kalma noktasındaki itme kuvveti

Bu gruptaki bir muayene UAV motoru için kayıtlı maksimum itme kuvveti 2850 g ile 11200 g arasında uzanıyor ve bu değerlerin hiçbiri bir havada asılı kalma sayısı değildir. Belirtilen bir pervane, gerilim ve gaz ayarında bir test sehpasında ölçülürler. Bunları hava araçları arasında karşılaştırılabilir kılan şey, yükü paylaşan kol sayısıdır: 4 kg toplam kalkış ağırlığındaki dört kollu bir hava aracında 2850 g, aynı kütledeki sekiz kollu bir hava aracındaki 2850 g'dan çok farklı bir durumdur, motor aynı olsa bile.

Bu nedenle bir muayene UAV motoru için yararlı okuma, kol başına itme kuvvetinin o kolun taşımak zorunda olduğu kütleye oranıdır; bunun üzerine kontrol marjı eklenir. Dört kol üzerindeki 4 kg'lık bir hava aracı, her muayene UAV motorundan yalnızca havada asılı kalmak için yaklaşık 1000 g ister ve gruptaki her kayıt bunu karşılar; dört kol üzerindeki aynı hava aracı bir rüzgâr marjı ve arıza yapan bir motor için bir yedekle birlikte çok daha fazlasını ister ve 2850 g ile 4660 g kayıtlı itme kuvveti arasındaki seçimin önem kazanmaya başladığı yer burasıdır.

Paket kapasitesinden ödenen kütle

Bir muayene UAV motorunun kütlesi, aksi hâlde bataryaya harcanacak bir bütçeden sabit bir düşüştür. Burada 135 g ile 282 g arasındaki her kayıt, yayımlandığı biçimde kablo dâhil kütledir ve grup genelindeki fark motor başına 147 g'dır. Dört kollu bir hava aracında bu dağılım, hava aracı genelinde 588 g'a çıkar; bu, küçük bir ek paketin kütlesine ve dolayısıyla kabaca birkaç dakikalık havada asılı kalma süresine denktir.

Kütle ayrıca, havada asılı kalma görevli bir hava aracında hafife alınması kolay bir biçimde katlanır. Daha ağır bir muayene UAV motoru hava aracını havada tutmak için daha fazla itme kuvveti ister; bu daha fazla akım çeker, bu da daha büyük bir paket gerektirir ve bu da daha fazla kütle ekler. Döngü bu ölçekte ılımlıdır ama tek yönde işler ve görevin ihtiyaç duymadığı bir itme kuvveti değeri için seçilen bir motor iki kez ödenir: bir kez motorun kütlesiyle, bir kez de yerini aldığı kapasiteyle.

KV'nin pervane ve beslemeyle karşılaştırılması

Bir muayene dron motorunda KV bir eşleştirme beyanıdır, bir kalite beyanı değildir. Yüksüzken milin volt başına ne kadar hızlı döndüğünü tanımlar ve yalnızca motorun döndürmek zorunda olduğu pervane ve beslendiği hücre sayısıyla birlikte anlam kazanır. Yüksek gerilimli bir beslemede büyük bir pervaneyi döndüren düşük KV'li bir kayıt, havada asılı kalma noktasına tam gazın mütevazı bir kesrinde ulaşır; aynı beslemede yüksek KV'li bir kayıt ise akım sınırının içinde kalmak için küçük bir pervane ister.

Dört kayıt genelinde bir muayene UAV motoru 110 ile 400 KV arasında uzanıyor ve bu dağılım bir tercihi değil beslemeyi izliyor. U5 KV400 3-8S'i kapsar, MN5008 KV340 sabit bir 6S'te çalışır, MN501-S KV240 6-12S'i kapsar ve U8 Lite L KV110 12S'te sabittir. Çiftler hâlinde okunduğunda, düşük KV'li kayıtlar daha yüksek beslemeyle eşleşenlerdir; bu beklenen düzenlemedir: 12S bir besleme ve 110 KV'lik bir sargı mil hızını büyük bir muayene pervanesinin istediği aralığa yerleştirir; 6S bir besleme ve 340 KV'lik bir sargı ise aynı işi daha küçük bir çapta yapar.

Direnç ve kısmi gaz penceresi

İç direnç, bir muayene UAV motorunda paket enerjisinin ne kadarının pervaneye ulaştığına karar veren sütundur; çünkü motor bir patlama yerine tüm sorti boyunca kısmi gazda çalışır. Bakır kaybı akımın karesiyle yükselir ve havada asılı kalma ayarında akım mütevazı ama süreklidir; bu nedenle direnç, birkaç saniyelik tırmanış yerine tüm uçuş boyunca süren bir kayıptır.

Dört kayıt burada iki katından fazla farklıdır: MN5008 KV340 55 mΩ, MN501-S KV240 85 mΩ, U8 Lite L KV110 105 mΩ ve U5 KV400 116 mΩ yayımlıyor. Sıralama itme kuvvetini değil sargının boyutunu izler; sütundan çıkarılmaya değer nokta da budur. Direncin bir muayene dron motorunda ikinci bir kullanımı daha vardır: beklenen havada asılı kalma akımının karesiyle çarpıldığında, sargının sürekli olarak atmak zorunda kalacağı ısıya dair bir tahmin verir; bu da 180 saniyelik güç sayısından daha iyi bir termal planlama değeridir.

Ölçüler, mil ve kablo uzunluğu

Mekanik sütun, motor bir kola takılana kadar ikincil görünür. Dört kayıt Ø42.5 × 37.5 mm'den (U5 KV400) Ø55.6 × 32 mm'ye (MN5008 KV340) ve Ø55.6 × 33.9 mm'ye (MN501-S KV240) ve oradan Ø87.1 × 28.05 mm'ye (U8 Lite L KV110) uzanıyor; mil çapları sırasıyla 5 mm, 6 mm IN, 4 mm OUT basamaklı 6 mm IN ve 15 mm'dir.

Kablo uzunluğu ölçülerden daha fazla değişir: U5'te 600 mm, MN501-S'te 150 mm, U8 Lite L'de 90 mm ve MN5008'de 80 mm. Bir muayene hava aracında hız kontrol cihazı genellikle gövde içinde oturur; bu nedenle kısa bir kablo ESC'nin motora doğru dışa taşındığı ve kol ucunda kütle eklediği anlamına gelir; uzun bir kablo ise hava aracının her sortide taşıdığı bakır kütlesini ekler. İkisi de yanlış değildir ama ikisi birbirinin yerine geçmez ve seçim motor kaydına değil hava aracı tasarımına aittir.

135 g ile 282 g arasında karşılaştırılan muayene UAV motorları

Aşağıdaki tablo, dört kaydı kayıtlı maksimum itme kuvvetine göre artan sırada topluyor. Her değer, her model için yayımlandığı biçimdedir ve hiçbir hücre tahmin edilmemiştir. Bir üretici belirli bir sütun için bir değer yayımlamadığında, hücre komşu bir modelden doldurulmak yerine listelenmemiş olarak bırakılır.

ModelKonfigürasyonİç DirençHücre Sayısı (LiPo)Maksimum İtme KuvvetiMaks. Güç 180 sAğırlık
U5 KV40012N14P116 mΩ3-8S2850 g850 W195 g
MN5008 KV34024N28P55 mΩ6S4215 g760 W135 g
MN501-S KV24024N28P85 mΩ6-12S4660 g1200 W170 g
U8 Lite L KV11036N42P105 mΩ12S11200 g2140 W282 g

Dört motorun tamamı ToBMS UAV Motorları kategorisinde yer alır ve Muayene UAV uygulaması altında gruplanır. Konfigürasyon, iç direnç, hücre sayısı, maksimum itme kuvveti, 180 saniyelik güç ve ağırlık T-Motor tarafından yayımlandığı biçimde, belirtilen bir pervane ve gerilimde bir test sehpasında ölçülmüştür ve havada asılı kalma anma değerleri olarak değil test sehpası değerleri olarak okunmalıdır.

Hafif uç: U5 KV400 ve MN5008 KV340

İki muayene UAV motoru kaydı grubun hafif ucunu kapsıyor ve aynı sorunu zıt biçimlerde çözüyor. T-Motor U5 KV400 UAV Motoru daha geniş pencere seçeneğidir: 195 g'da 3-8S bir kayıt, 2850 g kayıtlı itme kuvveti, 12N14P bir stator, 116 mΩ direnç ve 600 mm kablo. Hücre sayısı en az bağlayıcı olan grup kaydı budur; bu da hâlâ hangi pakette standartlaşacağına karar veren bir programa uyar.

T-Motor MN5008 KV340 UAV Motoru daha hafif ve daha özgül seçenektir. 135 g ile buradaki en hafif kayıttır, sabit bir 6S beslemede 4215 g itme kuvveti kaydeder ve grubun daha büyük kayıtlarının da kullandığı 24N28P statoru kullanır. Zaten 6S paketlerle uçan kompakt dört kollu bir muayene hava aracı için iki bariz yanıtın küçüğüdür ve havada asılı kalma görevli bir görevde U5'e karşı tasarruf ettiği 60 g, paket kapasitesinde gerçek bir artıştır.

Orta: MN501-S KV240, en geniş besleme penceresi

T-Motor MN501-S KV240 UAV Motoru bir adım yukarısıdır ve en çok alanı kapsayan kayıttır. 24N28P bir statorda 6-12S'i kabul eder, 170 g'dan 4660 g maksimum itme kuvveti kaydeder ve 85 mΩ bir sargının yanı sıra 180 saniye için 1200 W yayımlar. Geniş bir hücre penceresi ile orta aralıklı bir itme kuvveti değerinin bu birleşimi, paket kararı henüz sabitlenmemiş altı kollu bir hava aracındaki bir muayene dron motoru için onu doğal bir seçim yapan şeydir.

Hafif ikiliye karşı okunduğunda MN501-S, U5 ve MN5008'e karşı daha geniş bir gerilim aralığı ve MN5008 söz konusu olduğunda 445 g'lık bir itme kuvveti adımı karşılığında 25 g ve 30 g kütle takas eder. Aynı zamanda grupta hem en hafif kaydın kullandığı 6S beslemeyi hem de en ağırın kullandığı 12S beslemeyi kapsayan tek kayıttır; bu da bir muayene programı iki hava aracı boyutunda standartlaştığında onu yararlı orta nokta yapar.

Üst uç: U8 Lite L KV110

T-Motor U8 Lite L KV110 UAV Motoru aralığı kapatır ve neredeyse her sütunda aykırı olandır. Ø87.1 × 28.05 mm ölçülerindeki 282 g'lık bir gövdeden, sabit bir 12S besleme ve 36N42P bir statorda, sıradaki kaydın iki katından fazla olan 11200 g itme kuvveti kaydeder; 180 saniye için 2140 W ve 45.8 A tepe akım yayımlar. 15 mm mili U5'inkinin üç katı çapındadır ve çok daha büyük sargıya karşın 105 mΩ direnci grubun ortasında oturur.

Gerekçelendirilmesi gereken şey kütle adımıdır. MN501-S'ten U8 Lite L'ye geçiş, hafif bir muayene hava aracının ihtiyaç duyduğundan çok daha büyük bir itme kuvveti artışı karşılığında motor başına 112 g ve dört kollu bir hava aracı genelinde 448 g ekler. Kayıt yerini, hava aracı kütlesinin kendisinin büyüdüğü ve fazladan itme kuvvetinin yetenek değil marj satın aldığı daha ağır bir sensör paketi, ikinci bir batarya ya da daha büyük kameralı bir gimbal taşıyan platformlarda kazanır.

Bir motoru muayene görevine eşleştirmek

Bir muayene UAV motorunun kayıtlı değerleri, ancak bir tür muayene işine karşı okunduklarında bir karara dönüşür. Dört kaydın her biri bir profile iyi uyar ve altındaki profil için fazla büyüktür; profiller arasındaki fark ise hava aracının ne kadar uzağa uçması gerektiğinde değil dururken ne yapması gerektiğindedir.

Köprü ve cephe yakın muayenesi

Bir cephenin ya da bir köprünün yakın muayenesi, yüzeyin kendisinin bozduğu havada büyük bir yüzeyden metrelerce uzakta bir konumu tutmak anlamına gelir. Hava aracı genellikle küçüktür, kamera yapıya yakındır ve birkaç santimetrelik bir kayma çerçevelemeyi değiştirdiği için konum toleransı dardır. Yüksek oluk sayılı hafif bir muayene UAV motoru bu profile uyar: 6S bir beslemede 135 g'lık T-Motor MN5008 KV340 UAV Motoru, dört kollu bir hava aracına rüzgâra karşı koymaya harcaması için kol başına 4215 g kayıtlı itme kuvveti verir ve 24N28P stator, bu işin gerektirdiği küçük gaz değişimlerinde tepkiyi sessiz tutar.

Enerji hattı ve kule mesafesi

Hat ve kule çalışması hava aracını yüzeyden daha uzağa iter ve bir miktar kütlesi olan bir sensör ekler; bu genellikle bir gimbal üzerinde bir zoom kamerasıdır. Konum toleransı yakın bir cephe geçişinden daha gevşektir ama hava aracı daha ağırdır; bu nedenle kol başına itme kuvveti gereksinimi yükselir ve besleme, beraberinde gelen daha düşük akım için çoğu zaman 12S'e geçer. T-Motor MN501-S KV240 UAV Motoru bu profili altı kollu bir hava aracında kapsar: 4660 g kayıtlı itme kuvveti ve 6-12S bir pencere, motoru değiştirmeden paketi büyütmeye yer bırakır ve ünite başına 170 g kol ucu kütlesini orantılı tutar.

Kapalı alan ve iç mekân uçuşu

Bir tank, bir baca ya da bir kanal içindeki muayene, rüzgâr sorununu ortadan kaldırır ve yerine bir pervane çapı sınırı koyar. Hava aracı içeri girecek kadar küçük olmak zorundadır; bu pervaneyi sınırlar, o da belirli bir KV'nin üretebileceği itme kuvvetini sınırlar. Bu profil, bir muayene dron motoru karşılaştırmasının hafif ucuna ve havada asılı kalma noktasına küçük bir pervaneyle ulaşan bir KV'ye öncelik verir: 400 KV ve 195 g'daki T-Motor U5 KV400 UAV Motoru, bu grupta hücre penceresi ve KV'si açık ve rüzgârlı hava görmeyecek kompakt bir hava aracına en uygun olan kayıttır.

Doğrusal varlık ve koridor etüdü

Bir boru hattı, bir demiryolu koridoru ya da bir yol güzergâhı, aksi hâlde bir muayene görevi olan işe bir yer değiştirme bacağı ekler. Hava aracı tek bir yerde havada asılı kalmak yerine istasyonlar arasında uçar; bu nedenle görev bütçesinin bir kısmı havada asılı kalma itme kuvvetinden seyir verimine kayar ve direnç ile yüksüz akım sütunları itme kuvveti sütunundan daha önemli hâle gelir. Bu profil için seçilen bir muayene UAV motoru genellikle sensör paketini hâlâ taşıyan en küçük kayıttır; sargı yüksek bir maksimum itme kuvveti için değil düşük bir havada asılı kalma akımı için seçilir. T-Motor U8 Lite L KV110 UAV Motoru bu resme yalnızca koridor hava aracı 12S ve 15 mm bir mile ihtiyaç duyacak kadar büyük olduğunda girer.

Bu motorları kullanan hava aracı türleri

Dört kayıt tek bir ürün kategorisinde ve tek bir uygulama grubunda yer alır ama birkaç farklı hava aracı türüne hizmet eder ve bunlardan biri için seçilen bir muayene UAV motoru nadiren bir diğerine uyar. Hangi türün tasarlandığını tanımak, bir muayene UAV motorunun seçimini teknik özellik sütunlarını karşılaştırmaktan daha hızlı kesinleştirir.

Gimbal taşıyan çok rotorlu platformlar

Bu, muayene UAV işi için bir BLDC motorun ana profilidir ve iki 24N28P kaydın hizmet ettiği profildir. Karakteristik hava aracı, 2 kg ile 8 kg aralığında, stabilize bir kamera taşıyan, aynı varlık üzerinde tekrarlı sortiler yapan ve bakıma alınmak yerine paket değiştirmek için inen bir dört rotorlu ya da altı rotorlu araçtır. Bu hava aracında havada asılı kalma noktası neredeyse yer değiştirmez; bu nedenle sargı tek bir kararlı itme kuvveti değerine göre boyutlandırılır ve uçuş süresi için en çok paket enerjisi bırakanlar düşük dirençli kayıtlardır.

Hibrit ve VTOL muayene hava araçları

Bir muayene programı doğrusal bir varlığı kapsadığında, bazı hava araçları bir ileri uçuş bacağı ekler ve hibrit ya da VTOL tasarımlarına dönüşür. Bu hava araçlarındaki kaldırma motorları bir çok rotorlu araçla aynı havada asılı kalma görevini görür ama yalnızca uçuşun dikey kısmı boyunca; bu nedenle termal tablo daha kolaydır ve itme kuvveti tablosu değişmez. T-Motor MN501-S KV240 UAV Motoru kaldırma bacağındaki bu role doğal olarak oturur; çünkü 6-12S penceresi bir VTOL hava aracının taşımaya eğilimli olduğu paketlerle eşleşir ve 24N28P statoru tekrarlanan dikey çevrimlere uyar.

Bağlı ve kapalı alan muayene sistemleri

Bağlı bir muayene platformu, uçuş süresini bir güç kablosu ve sabit bir çalışma irtifası karşılığında takas eder; bu da muayene UAV motoru gereksinimini paket veriminden kararlı itme kuvvetine kaydırır. Hava aracı çoğu zaman kompakttır ve görevler uzundur; bu nedenle grubun düşük kütleli ucu ilgili olandır. T-Motor U5 KV400 UAV Motoru ve T-Motor MN5008 KV340 UAV Motoru bu rolü 195 g ve 135 g'da kapsar ve bağ, bir bataryanın kütle cezasını ortadan kaldırdığı için ikisinden daha hafif olanı daha sınırlı olan değil daha çekici olan kayıt hâline gelir.

Seçim kontrol listesi

Üç kontrol, bir muayene UAV motorunda zeminin çoğunu kapsar ve her biri bir sonrakinin alanını daralttığı için sırayla yapılmaları gerekir. Gruptaki 135 g ucundan 282 g ucuna kadar muayene UAV işi için herhangi bir BLDC motora uygulanırlar. İlk ikisi, herhangi bir kayıt açılmadan önce kararlaştırılabilen hava aracı kararlarıdır; üçüncüsü ise yayımlanmış verinin geride bıraktığı boşlukları kapatır.

Üründen önce havada asılı kalma itme kuvvetinin sabitlenmesi

Faydalı yükten değil hava aracının toplam kalkış ağırlığından başlanır; bu, her muayene UAV motorunun tutmak zorunda olduğu itme kuvvetini bulmak için kol sayısına bölünür ve ardından görevin ihtiyaç duyduğu marj eklenir. Bu sınıf işte marjın iki parçası vardır: bir yapının yanındaki rüzgârlı havada hava aracını kamera çerçevesinin içinde tutan kontrol marjı ve bir motor kaybedilirse gereken yedek. İkisi de hava aracı kararlarıdır ve ikisi de grup daraltılmadan önce verilmelidir.

Besleme, pervane ve montajın sabitlenmesi

Besleme ve pervane birlikte seçilir; çünkü KV ikisini birbirine bağlar. 12S bir kayıt büyük ve yavaş bir pervane ile düşük bir KV ister; 6S bir kayıt daha küçük bir çap ve daha yüksek bir KV ister. Çift sabitlendiğinde kalan kayıtlar, kolun fiziksel olarak alabileceği şeye göre süzülür: cıvata düzeni, mil çapı, ölçüler ve kablo uzunluğu. 5 mm bir mil ile 15 mm bir mil arasındaki fark farklı bir kol ucu sınıfıdır ve itme kuvvetinde çekici görünen bir adayı genellikle eleyen sütun budur.

Kaydın açık bıraktığı değerlerin kapatılması

Dört kaydın hiçbiri havada asılı kalma için anma değeri taşıyan bir itme kuvveti değeri yayımlamıyor ve yalnızca bir kısmı sürekli akım yayımlıyor. Bir sayı eksik olduğunda onu kapatacak yer üreticinin kendi itme kuvveti tablolarıdır ve o da açık kalırsa boşluk, bir varsayımla doldurulmak yerine tahrik bütçesinde açık bir kalem olarak kaydedilmelidir. Bir havada asılı kalma değeri olarak okunan test sehpası maksimumu üzerine kurulmuş bir bütçe rahat görünür ve bir köprünün yanındaki rüzgârlı bir günde ayakta kalmaz.

  1. Motorlar ve paket dâhil toplam kalkış ağırlığı toplanır, ardından her kolun havada asılı kalmada tutmak zorunda olduğu itme kuvvetini bulmak için kol sayısına bölünür.
  2. Çalışma ortamının ihtiyaç duyduğu kontrol marjı ve bir motor kaybının gerektireceği yedek eklenerek motorun karşılaması gereken kol başına itme kuvveti bulunur.
  3. Yayımlanan maksimum itme kuvveti bu değeri karşılayan en küçük kayıt seçilir; böylece tasarruf edilen kütle paket kapasitesine harcanabilir.
  4. Besleme, paket kararından sabitlenir; ardından seçilen KV ve pervanenin o beslemede makul bir gazda havada asılı kalma noktasına ulaştığı kontrol edilir.
  5. Termal tasarıma karar verilmeden önce sürekli bakır kaybını kestirmek için sargı direnci, beklenen havada asılı kalma akımının karesiyle çarpılır.
  6. Havada asılı kalma akımı yayımlanmış herhangi bir sürekli değere karşı kontrol edilir ve kaydın bu değeri nerede açık bıraktığı not edilir.
  7. Mil çapı, cıvata düzeni, ölçüler ve kablo uzunluğu, kola ve hız kontrol cihazının konumuna karşı doğrulanır.
  8. KV ve beslemenin ima ettiği pervane çapının hava aracına sığdığı ve hız kontrol cihazının yayımlanmış tepe akım için anma değerine sahip olduğu doğrulanır.

Sık sorulan sorular

SBir muayene UAV motoru ne kadar itme kuvvetine ihtiyaç duyar?

Toplam kalkış ağırlığının kol sayısına bölümüyle başlanır, ardından çalışma ortamının ihtiyaç duyduğu kontrol marjı eklenir. Dört kol üzerinde 4 kg'lık tipik bir muayene hava aracında 2:1 itme kuvveti-ağırlık oranı, her muayene UAV motorundan 2000 g ister ve bu grupta en hafif ikisi dışındaki her kayıt bunu rahatça karşılar. Seçimi gerçekte kısıtlayan değer, kayıtlı maksimum değil kısmi gazda tutulan itme kuvvetidir.

SBir muayene dron motoru hangi KV'yi kullanmalıdır?

Pervanenin hava aracının taşıdığı beslemede makul bir gazda havada asılı kalma noktasına ulaşmasını sağlayacak kadar düşük. Buradaki dört kayıt 110 ile 400 KV arasında uzanıyor ve dağılım bir tercihi değil hücre sayısını izliyor: 400 KV kaydı 3-8S'i kapsar, 340 KV kaydı 6S'te sabittir, 240 KV kaydı 6-12S'i kapsar ve 110 KV kaydı 12S'te sabittir. KV, pervane ile besleme arasında bir eşleştirmedir; bu nedenle tek başına seçilemez.

SBir muayene UAV motorunda konum tutuş neden en yüksek hızdan daha önemlidir?

Çünkü görüntüler hava aracı dururken alınır. Birkaç santimetrelik bir kayma çerçevelemeyi değiştirir; bu nedenle uçuş kontrolcüsü küçük ve sık düzeltmeler üretir ve motorun bunları gecikme olmadan ya da tepkide bir sıçrama olmadan yanıtlaması gerekir. Stator oluk ve kutup sayısı burada bir rol oynar: bu gruptaki 24N28P ve 36N42P kayıtları tork üretimini 12N14P kaydından daha çok rotor konumuna yayar; bu da düşük gazda kogging katkısını düşürür.

SMotor kütlesi bir muayene hava aracını nasıl etkiler?

Aksi hâlde bataryaya harcanacak bir bütçeden sabit bir düşüştür. Buradaki dört kayıt kablo dâhil 135 g ile 282 g arasında uzanıyor; motor başına 147 g ve dört kollu bir hava aracı genelinde 588 g'lık bir dağılım. Daha ağır bir muayene dron motoru hava aracını havada tutmak için daha fazla itme kuvveti de gerektirdiğinden, bu daha fazla akım çekip daha büyük bir paket gerektirdiğinden, kütle cezası sabit kalmak yerine katlanır.

SBir muayene dron motoruna hangi besleme gerilimi uygundur?

Paketin, motorların ihtiyaç duyduğu havada asılı kalma akımını kabul edilebilir bir bakır kaybıyla sağlayabildiği gerilim. Hücre sayısını yükseltmek belirli bir güçte akımı düşürür; bu kablolama ve sargı kaybını azaltır; bu gruptaki en büyük kaydın sabit bir 12S beslemede çalışmasının, en hafifin ise 6S'te çalışmasının nedeni de budur. En geniş pencereye sahip kayıt, 6-12S'te, paket kararı henüz kesinleşmediğinde yararlı seçimdir.

SDaha büyük bir muayene UAV motoru her zaman daha mı iyidir?

Hayır. Hava aracı için fazla büyük bir motor gaz eğrisinin kötü bir noktasında çalışır; bu nokta, bir sargının en verimsiz davrandığı ve koggingin bir kontrol bozukluğu olarak en görünür hâle geldiği yerdir. Fazladan kütle de her sortide taşınır. Doğru boyut, yayımlanan itme kuvveti havada asılı kalma gereksinimini görevin ihtiyaç duyduğu marjla karşılayan en küçük kayıttır; bu da hafif bir muayene hava aracında çoğu zaman 282 g kaydı değil 135 g kaydıdır.

SBir muayene UAV motorunda 180 s güç değeri ne anlama gelir?

Sürekli bir anma değeri değil bir çalışma penceresidir. Bir kayıt için kayıtlı güç ve yayımlandığı yerde tepe akım, 180 saniyelik bir pencere üzerinden belirtilir; bu pencere bir tırmanışı kapsayacak kadar uzun ama tam bir sortiden kısadır. Havada asılı kalma görevli bir hava aracında daha çok önem taşıyan sayı sürekli akımdır ve bir kayıt bu değeri açık bıraktığında boşluk bir varsayımla kapatılmak yerine açık bir kalem olarak taşınmalıdır.

Resmî kaynaklar

Bu karşılaştırmadaki her motor T-Motor tarafından yayımlanıyor ve ToBMS kayıtlarının yeniden üretmek yerine özetlediği itme kuvveti tablolarını, test koşullarını ve eşleştirme kılavuzunu üreticinin kendi ürün sayfaları taşıyor. Bu makalede bir değer kayıtta yayımlanmamış olarak işaretlendiğinde, onu arayacak ilk yer üreticinin sayfasıdır ve her sayfada basılı eşleştirme kılavuzu, KV ve beslemeye karşı pervane çapı için referanstır.

Sonraki adımlar

Okumaktan kısa listeye geçmek için üç araç sırayla iş görür: bu karşılaştırmadaki her motor UAV Motorları kategorisinde yer alır, adaylar itme kuvveti sınıfı, KV ve hücre sayısına göre daraltılabilir ve yan yana görünüm, kol ucu kararları verilirken birkaç kaydı aynı anda açık tutar. Muayene UAV uygulama sayfası bu görevi taşıyan kayıtları toplar.

Buradan yana doğru açılan birkaç mevcut kılavuz var. UAV Motorları: KV, İtme ve Kütlenin Gövdeyle Eşleştirilmesi aynı kategoriyi gövde tarafından ele alıyor ve bu makalenin kapsamadığı kayıtları kapsıyor; Uzun Havada Kalışlı UAV için BLDC Motorlar: Verim, Kütle ve Besleme Gerilimi saatlerce uçan hava araçları için verim argümanını daha ileri taşıyor. Endüstriyel UAV için BLDC Motorlar: Görev Çevrimi, Yedeklilik ve Faydalı Yük tekrarlanan görev ve yedeklilik durumunu kapsıyor ve VTOL Drone Motorları: Hover İtme Kuvveti ile Seyir Verimini Dengelemek muayene görevine bir ileri uçuş bacağı ekleyen hava araçlarını ele alıyor.

Bir muayene programı donanımı başka bir uygulamayla paylaştığında iki kılavuz daha ilgilidir. Ağır Yük Dronları İçin Motorlar: 2.85 kg ile 101 kg Arası İtmede Üç T-Motor Seçeneği, 2.85 kg itme kuvvetinden yukarıya doğru T-Motor U ve MN kayıtlarını kapsıyor; bu, sensör paketi bir faydalı yüke dönüşürse bir muayene hava aracının girdiği aralıktır; Tarımsal UAV için BLDC Motorlar: KV, Stator Boyutu ve Kısmi Gaz Torku ise havada asılı kalma noktasının uçuş boyunca yer değiştirdiği tank taşıma durumunu kapsıyor; bu, burada tanımlanan kararlı görevin tam tersidir. Navigator aralığını kapsayan bir üretici tanıtımı T-Motor Navigator MN Serisi Ağır Yük UAV Motorları: Resmî Tanıtım Videosu olarak mevcuttur.

Kısa özet: önce toplam kalkış ağırlığı ve rotor sayısı sabitlenir, bunlarla her kolun havada asılı kalmada tutmak zorunda olduğu itme kuvveti türetilir, rüzgâr ve motor kaybı marjları eklenir, yayımlanan maksimum itme kuvveti bu değeri karşılayan en küçük kayıt seçilir ve ancak ondan sonra KV, besleme ve pervane birlikte kararlaştırılır. Bundan sonraki her adım, zaten verilmiş bir kararın kontrolüdür; bu, bir muayene UAV motorunu veri sayfasına değil göreve eşleşmiş tutan sıradır.