Bir UAV motorundan tek bir şeyi iyi yapması istenir: pervaneyi, hava aracını görevin gerektirdiği süre boyunca havada tutan verimle döndürmek. Tahrik sistemindeki diğer her şey - ESC, pervane açısı, batarya paketi - ona göre seçilir; bu nedenle bir motor kısa listesi genellikle itme kuvveti ve kütleden başlar, ardından KV, stator konfigürasyonu ve sargı direncine göre daralır.

Bu kılavuz, outrunner tahrik motorlarının nasıl belirtildiğini, hangi değerlerin bir tasarım kararını gerçekten değiştirdiğini ve ToBMS UAV motorları kategorisinde şu anda listelenen modellerin on üçünün nasıl karşılaştırıldığını ele alıyor. Aşağıdaki her değer ToBMS ürün verilerinden veya üreticinin yayımladığı teknik özelliklerden alınmıştır; hiçbiri tahmin değildir.

Kısa Yanıt

UAV tahrik motoru; KV değeri pervane çapı ve batarya gerilimiyle eşleştirilmiş, stator konfigürasyonu ile sargı direnci aşırı ısınmadan ne kadar akımı itme kuvvetine çevirebileceğini belirleyen ve mili ile montaj düzeni hava aracına uyup uymadığını tayin eden bir dış rotorlu fırçasız motordur. Seçim genellikle tek yönde ilerler: pervane ile paket gerilimi sabitlenir, üreticinin test verilerinden itme kuvveti ve akım okunur, ardından KV, kütle ve maksimum gücü bu çalışma noktasına uyan motor seçilir. Kütle bir çok rotorlu araçta iki kez önem taşır: bataryalar veya sensörler için kullanılamayan faydalı yüktür.

Bir UAV motorunu gerçekte ne belirler

Aşağıdaki teknik veri satırları sonucu değiştiren satırlardır; geri kalanı bunların sonuçlarıdır.

KV ve döndürmesi gereken pervane

KV hız sabitidir - kabaca, yüksüzken uygulanan volt başına motorun ne kadar hızlı döndüğüdür. Bir kalite göstergesi değildir ve yüksek KV daha iyi bir motor anlamına gelmez. Yaptığı şey gerilim, pervane yükü ve akım çekişi arasındaki ilişkiyi kurmaktır: yüksek hücre sayısında düşük KV'li bir motor büyük bir pervaneyi yavaş ve verimli döndürürken, düşük hücre sayısında yüksek KV'li bir motor küçük bir pervaneyi hızlı çevirir. KV'yi hava aracına eşlemek genellikle önce hücre sayısı ile pervanenin seçilmesi ve KV'nin ikisi arasında köprü olarak ele alınması anlamına gelir.

Stator konfigürasyonu: 12N14P, 18N24P, 24N28P, 36N42P

Stator notasyonu oluk ve kutup sayısını tanımlar - 12 oluk ve 14 mıknatıs, 36 oluk ve 42 mıknatıs gibi. Daha fazla oluk ve kutup genellikle daha akıcı tork aktarımı ve belirli bir dönüşte daha küçük kogging adımı anlamına gelir; bu da daha büyük ve yavaş pervaneler ile aralığın düşük KV ucuna uygundur. Yüksek kutup sayıları ayrıca belirli bir mekanik hızda ESC'nin komütasyon yapması gereken elektriksel frekansı yükseltir; bu nedenle bir tasarım kutup sayısı aralığında yukarı çıktığında ESC zamanlaması ve maksimum elektriksel rpm kontrol edilmelidir.

İç direnç ve verim

Sargı direnci, elektrik gücünün ne kadarının itme kuvveti yerine ısıya dönüştüğünü belirler. Aynı zamanda boyuta en duyarlı değerdir: buradaki modeller U15 II ve U15XL'de 17 mΩ'den en küçük Navigator ünitesinde 194 mΩ'ye kadar uzanıyor. Benzer kütleye sahip iki motor onlarca miliohm farklıysa, düşük dirençli olan aynı akımda genellikle daha serin çalışır - bu da belirli bir paketle uzun dayanıklılık görevinin mümkün olup olmadığını belirleyen marjdır.

Maksimum güç ve 180 saniyelik pencere

Bu kategorideki maksimum güç değerleri 180 saniyelik bir pencere üzerinden veriliyor. Bu kısa süreli bir değerdir, sürekli bir değer değildir; çok rotorlu görevin ağırlıklı olarak havada asılı kalmaktan oluşması nedeniyle vardır: motor uçuşun çoğunu kısmi gazda geçirir ve sınırına yalnızca tırmanışta, rüzgâra karşı koyarken veya zorlu bir toparlanmada ulaşır. Gerçek havada asılı kalma noktasındaki akımı kontrol etmeden bir hava aracını yalnızca maksimum güç değerine göre boyutlandırmak, sıcak bir motor ve kısa bir uçuşla sonuçlanmanın en yaygın yoludur. Sürekli akım değeri yayımlandığında aşağıdaki karşılaştırmada ayrıca listelenmiştir.

Mil, montaj ve kablo

Mil çapı ve montaj düzeni, gözden kaçtıklarında iyi bir motoru kullanılamaz hâle getiren teknik özelliklerdir. Buradaki tarımsal ve ağır yük modelleri, yüksek torklu pervane adaptörleri için pimli veya geniş delikli mil montajları kullanır; daha küçük hava fotoğrafçılığı üniteleri ise geleneksel pervane bağlantılarıyla 4 mm miller kullanır. Kablo uzunluğu ve kesiti, ESC'nin göbek yerine kol üzerinde yer aldığı hava araçlarında önemlidir; birkaç model 80 ile 600 mm arasında kablo uzunluğu ve kablosuz ayrı bir ağırlık değeriyle listelenmiştir; hava aracı kütle bütçesiyle karşılaştırma yapılırken kullanılması gereken değer budur.

İtme kuvveti ve çalışma noktası

İtme kuvveti tek başına bir motor özelliği değildir; motorun, pervanenin ve gerilimin birlikte özelliğidir. Üreticinin test tablolarının bir teknik özellik sayfasındaki herhangi bir tek sayıdan daha yararlı olmasının nedeni budur. ToBMS'deki özet metni, yayımlanmış itme kuvvetini mevcut olduğu yerde kaydeder ve bu değerler tek bir aralık olarak özetlenmek yerine aşağıda model model aktarılır.

On üç UAV motorunun karşılaştırması

Tablo, UAV motorları kategorisinde şu anda listelenen tahrik motorlarının on üçünü en hafiften en ağıra doğru sıralıyor. Maksimum güç üreticinin 180 saniyelik değeridir; iç direnç yayımlanmış faz değeridir.

ModelStatorMaks. Güç 180 sİç DirençŞaft ÇapıAğırlık
MN4006 KV38018N24P380 W194 mΩListelenmemiş68 g
MN3110 KV47012N14P330 W135 mΩ4 mm98 g
MN3510 KV36012N14P330 W188 mΩ4 mm117 g
U3 KV70012N14P500 W50 mΩListelenmemiş128 g
MN5008 KV34024N28P760 W55 mΩ6 mm135 g
MN4014 KV40018N24P900 W67 mΩ4 mm171 g
U5 KV40012N14P850 W116 mΩ5 mm195 g
U8 Lite L KV11036N42P2140 W105 mΩ15 mm282 g
P60 Pin KV17024N28P1800 W80 mΩListelenmemiş375 g
P80 III Pin KV10036N42P2700 W45 mΩListelenmemiş649 g
U15 II KV8036N42P8580 W17 mΩ20 mm1740 g
U15XL KV3836N42PListelenmemiş17 mΩ25 mm4408 g
U15XXL KV2936N42PListelenmemiş20 mΩ25 mm5130 g

Stator konfigürasyonu, 180 saniyelik maksimum güç, iç direnç, mil çapı ve kütle, üreticinin yayımladığı biçimde. Mil çapları, ToBMS kaydında değer bulunmadığında bir çizimden çıkarılmak yerine “Listelenmemiş” olarak işaretlenmiştir.

İki küme göze çarpıyor. 300 g'ın altında motorlar, 50 ile 194 mΩ arasında dirence ve 200 g'ın altında kütleye sahip 12N14P ile 24N28P arası hava fotoğrafçılığı ve genel amaçlı ünitelerdir. 600 g'ın üzerinde ise hepsi 36N42P - aynı konfigürasyonun büyütülmüş hâli - ve çok daha düşük dirençle kilovat aralığına tırmanan güç değerlerine sahiptir. İki grup arasındaki stator konfigürasyonundaki sıçrama bir rastlantı değildir: büyük bir pervanenin kabul edilebilir tork dalgalanmasıyla yavaş döndürülmesini sağlayan şey budur.

Burada yararlı oran tepe değerin kütleye oranı değil; direncin kütleye oranı ile yayımlanan itme kuvveti değerleridir. Örneğin U3 KV700, 3-4S'te 128 g ağırlıkta 1.8 kg'a kadar itme kuvvetiyle listelenmiş; MN3110 KV47098 g'da 1.2 kg'a, MN3510 KV360 ise 117 g'da 1.9 kg'a ulaşıyor. Bu üçünü birlikte okumak bir kütle bütçesini tahrik kararına dönüştürür ve hiçbiri ölçüldüğü pervane ile hücre sayısı belirtilmeden sıralanamaz.

Navigator serisi: MN3110, MN3510, MN4006, MN4014 ve MN5008

Navigator aralığı bu kategorinin hava fotoğrafçılığı ve hafif endüstriyel ucudur ve ToBMS'de en çok itme kuvveti verisi yayımlanmış gruptur.

MN3110 KV470 ve MN3510 KV360

Bu ikiliden MN3110 KV470 98 g ağırlığında, 12N14P bir motordur; 3-6S'te 1.2 kg'a kadar itme kuvveti ve 330 W maksimum güç, 4 mm mil ve 600 mm kablo ile listelenmiştir - kablo hariç ayrıca 80 g değeri verilmiştir ki kütle bütçesinde kullanılması gereken sayı budur. MN3510 KV360 ise 117 g ve 330 W'a geçiyor; 3-6S'te daha yüksek bir yayımlanmış itme kuvveti olan 1.9 kg'a ulaşıyor. Bu ikili, KV'nin farklı pervaneler arasında neden karşılaştırılamayacağını gösteriyor: daha düşük KV'li ve daha büyük çaplı motor, daha ağır hava aracını taşıyor.

00:36Üreticiden Navigator MN serisi

T-Motor'un MN3110, MN3510, MN4006, MN4014 ve MN5008 modellerini - bu kategorideki beş Navigator modelini - kapsayan kendi tanıtım görüntüleri. Aynı ailenin 68 g'lık bir hava fotoğrafçılığı motoru ile 171 g'lık bir ünitesi arasındaki fiziksel farkı görmenin en kısa yolu.

ToBMS video sayfasıYouTube'da izleme

MN4006 KV380, MN4014 KV400 ve MN5008 KV340

Kategorideki en hafif motor olan MN4006 KV380 68 g ağırlığındadır; 4-6S'te 380 W maksimum güç ve 16 A tepe akıma sahip. Mil çapı, bir pervane adaptörü sipariş edilmeden önce üreticinin çizimine karşı kontrol edilmelidir; çünkü tek bir yanlış okunan ölçü bir yapımı durdurabilir. MN4014 KV400 171 g ile ailenin ortasında yer alıyor; 4-8S'te 900 W ve 3.3 kg'a kadar itme kuvveti sunuyor. MN5008 KV340 ise 24N28P stator ve 6 mm mil kullanıyor; 6S'te 760 W ve 35 A tepe akım değerine sahip. Çoğunlukla havada asılı kalacak bir hava aracında 24N28P konfigürasyonu bilinçli bir tercihtir: daha fazla kutup, motorun uçuşunu geçirdiği düşük hızlarda genellikle daha akıcı tork ve daha düşük kogging demektir.

U serisi: U3 KV700 ve U5 KV400

U serisi motorlar genel amaçlı çok rotorlu ünitelerdir ve her ikisi de 12N14P tasarımıdır.

U3 KV700: hafif hava araçları, yüksek KV

128 g ağırlığındaki U3 KV700, 3-4S'te 1.8 kg'a kadar itme kuvveti ve 500 W maksimum güç, 25 A sürekli akım değeri ve 600 mm kablo ile listelenmiştir. ToBMS özeti verimli soğutmaya sahip 12N14P statoru tanımlıyor ve endüstriyel ile tarımsal hava araçlarını hedefliyor - ancak bu KV ve kütlede gerçekte küçük-orta sınıf bir çok rotorlu ünitedir ve 500 W 180 saniyelik bir değer olduğu için boyutlandırmada esas alınması gereken sürekli akım değeridir.

U5 KV400: daha geniş gerilim penceresi

İkisi arasında daha esnek olan U5 KV400: 195 g ağırlık, 850 W maksimum güç, 3-8S aralığında anma değerleri, 5 mm mil ve 116 mΩ iç direnç. 30 A sürekli akım değeri ve 3-8S penceresi, onu birden fazla paket konfigürasyonuyla uçurulacak hava araçları için aday yapıyor - bir prototipin önce küçük bir bataryayla uçurulup sonra üretim paketine geçirildiği yaygın bir gereksinim.

Ağır yük ve insanlı sınıf: U8 Lite L, U15 II, U15XL ve U15XXL

280 g'ın üzerinde kategorinin karakteri değişir: bunlar düşük KV'de yüksek itme kuvveti için üretilmiş 36N42P motorlardır; milleri onlarca milimetreyle ölçülür ve akım değerleri güç dağıtımı tasarımına hâkim olur.

U8 Lite L KV110

282 g ağırlığındaki U8 Lite L KV110, 12S veri yolunda 2140 W maksimum güçle yayımlanmış 11.2 kg itme kuvveti üretiyor; tepe değerde 45.8 A'ya kadar çekiyor ve iç direnci 105 mΩ. ToBMS özeti 1000 saatlik bir hizmet ömründen söz ediyor; bu, tablodaki diğerlerinden farklı türde bir teknik özelliktir ve dikkate değerdir: bir denetim veya ölçüm hava aracında bakım aralığı dipnot değil, bir maliyet satırıdır. Bu kütlede 15 mm mil ayrıca montajın taşıması beklenen pervane yüklerine işaret eder.

U15 II KV80, U15XL KV38 ve U15XXL KV29

Bu üçü 151 mm sınıfı bir statoru ve 36N42P konfigürasyonunu paylaşıyor; temel farkları KV, kütle ve akımdır. U15 II KV80 1740 g ile en hafifleridir; 12-24S'te 8580 W maksimum güç ve yayımlanmış 36.5 kg itme kuvveti sunar. U15XL KV38 4408 g ağırlığa ve 180 A tepe akım değerine geçer; 24S'te 81 kg'a kadar itme kuvvetiyle listelenmiştir. U15XXL KV29 ise 5130 g ve 210 A tepe değere, yayımlanmış 100 kg itme kuvvetiyle ulaşır.

Bu akımlarda motor artık tasarımdaki sınırlayıcı bileşen değildir: konnektör anma değeri, kablo kesiti ve batarya C oranı da onunla birlikte belirlenmelidir. Direnç değerleri - 17 ve 20 mΩ - 200 A'da kayıpların yönetilebilir kalması için sargıların ne kadar sıkı sarıldığını gösteriyor ve bu motorların, ESC elden geçirilmeden daha düşük akımlı bir modelin yerine basitçe konulamamasının nedeni de budur.

Tarım ve yüksek faydalı yük: P60 Pin ve P80 III Pin

P serisi, aralığın ilaçlama dronu ucudur; burada motor ağır ve dengesiz bir yükü sürekli manevra boyunca taşımak zorundadır.

P60 Pin KV170

375 g ağırlığındaki P60 Pin KV170, 6-14S boyunca 1800 W maksimum güce, 80 mΩ iç dirence ve 38 A sürekli akım anma değerine sahip 24N28P bir motordur. ToBMS özeti büyük pervane döndüren tarımsal çok rotorlu araçları hedefliyor ve pimli montaj, küçük dişli bir mile bel bağlamadan yüksek torklu bir pervane adaptörünün takılmasını sağlıyor.

P80 III Pin KV100

649 g ile P serisinin en büyük ünitesi olan P80 III Pin KV100, 36N42P statora ve 2700 W maksimum güce sahip. Tarım grubundaki en yüksek tepe akım değerini taşıyor: 60 A. Sargı direnci 45 mΩ - kütlesine göre düşük bir değerdir ve 2700 W'lık pencereyi sargı sıcaklığı kaçmadan sürdüren de budur. ToBMS özeti onu ağır ilaçlama faydalı yükleri için büyük pervane döndüren bir motor olarak tanımlıyor; bu, sürekli yükü sürekli duruş düzeltmesiyle birleştiren görevdir.

Hangi hava aracı için hangi motor

ToBMS'de bu motorlar tutarlı bir uygulama kümesine göre gruplanıyor ve hangi teknik özelliğin baskın olacağını uygulama belirliyor.

Fotoğrafçılık, denetim ve endüstriyel çok rotorlu araçlar

Hava fotoğrafçılığı, denetim, endüstriyel ve Uzun Havada Kalışlı UAV hava araçları bu kategoride temsil ediliyor. Burada verimlilik ve düşük titreşim baskındır; çünkü gimbal, tahrik sisteminin gövdeye ilettiği her şeye karşı dengeleme yapmak zorundadır; iç direnç ve stator konfigürasyonu tepe itme kuvvetinden daha önemlidir.

Tarım, ağır yük ve insanlı platformlar

Tarımsal UAV, ağır yük dronları ve insanlı hava aracı tahrik sistemleri itme kuvveti ile güvenilirliği öne çıkarır. Bu uçta gerçek sınırı sürekli akım anma değeri, mil ile montaj arayüzü ve tekrarlanan sortiler boyunca sergilenen termal davranış belirler; yayımlanan 180 saniyelik güç değeri de çalışma değeri olarak değil geçici bir değer olarak okunmalıdır. Bu grupların sonuncusunu taşıyan üç motor - U15 II, U15XL ve U15XXL - insanlı bir platformun eklediği ödünleşimler dahil olmak üzere İnsanlı Hava Aracı Tahrik Sistemleri: Üç T-Motor U15 Motoru Karşılaştırması içinde doğrudan karşılaştırılır.

Seçim kontrol listesi

Tahrik motorları bir hava aracı programında geç aşamada değiştirilmesi zor bileşenlerdir; bu nedenle aşağıdaki kontroller kol geometrisi ve ESC belirlenmeden önce yapılmalıdır.

Hava aracı ve çalışma noktası

  1. Önce pervane ve hücre sayısı sabitlenmeli, ardından üreticinin itme kuvveti ve akım tablosu tam gazda değil havada asılı kalma noktasında okunmalıdır.
  2. Havada asılı kalma akımı sürekli akım anma değerine karşı doğrulanmalı ve maksimum güç değerleri 180 saniyelik pencereler olarak ele alınmalıdır.
  3. Kablo dâhil toplam tahrik kütlesi hesaplanmalı ve hava aracının taşıyabileceği faydalı yük ile batarya kütlesiyle karşılaştırılmalıdır.
  4. Yalnızca havada asılı kalma için değil, rüzgâra karşı koyma ve kontrollü iniş için gereken itme kuvveti payı da kontrol edilmelidir.

Elektriksel ve mekanik entegrasyon

  1. KV, kutup sayısı ve maksimum hız, ESC'nin komütasyon sınırı ve zamanlama gereksinimleriyle eşleştirilmelidir.
  2. Sargı direnci ve maksimum akım; paket, konnektörler ve kablo kesitiyle karşılaştırılarak doğrulanmalıdır.
  3. Pervaneler sipariş edilmeden önce mil çapı, montaj düzeni ve adaptör uyumluluğu doğrulanmalıdır.
  4. Kablo uzunluğu ve yönlendirmesi, ESC'nin kol üzerinde oturacağı konuma göre kontrol edilmeli ve kablosuz kütle değerinin yayımlandığı durumlarda o değer kullanılmalıdır.

Sık sorulan sorular

SYüksek KV daha güçlü bir motor anlamına gelir mi?

Hayır. KV hız sabitidir - motorun yüksüzken volt başına ne kadar hızlı döndüğünü tanımlar, ne kadar tork veya itme kuvveti üretebileceğini değil. Düşük hücre sayısında yüksek KV'li bir motor küçük bir pervaneyi hızlı çevirir; yüksek hücre sayısında düşük KV'li bir motor büyük bir pervaneyi yavaş döndürür. Kullanılabilir itme kuvvetini belirleyen şey KV, pervane, gerilim ve motorun akım kabiliyetinin birleşimidir. Bu kategoride en yüksek KV (U3'te 700) 128 g'lık genel amaçlı bir üniteye aittir; en ağır ve en güçlü motorlar ise 29 ile 80 KV arasında çalışır.

S180 saniyelik maksimum güç değeri ne anlama gelir?

Bu, üreticinin yayımladığı kısa süreli bir değerdir; sürekli bir değer değildir. Çok rotorlu görev çoğunlukla kısmi gazda havada asılı kalmaktan oluşur ve tam güç yalnızca tırmanışta, rüzgâra karşı koyarken veya toparlanmada gerekir; bu nedenle 180 saniyelik bir pencere ani yük durumunu gerçekçi biçimde tanımlar. Bir hava aracını yalnızca bu değere göre boyutlandırmak - gerçek havada asılı kalma noktasındaki akımı sürekli anma değerine karşı kontrol etmeden - motorların sıcak çalışmasına ve uçuşların kısa kesilmesine yol açar.

SBüyük UAV motorları neden 36N42P stator kullanır?

Oluk ve kutup sayısı tork akıcılığını ve koggingi etkiler. Daha fazla oluk ve kutup genellikle daha akıcı tork ve daha küçük bir kogging adımı sağlar; bu da titreşimin hava aracına ve kamera faydalı yüküne iletildiği büyük ve yavaş dönen pervanelere uygundur. Ödün verilen şey elektriksel frekanstır: belirli bir mekanik hızda yüksek kutup sayısı daha yüksek bir komütasyon frekansı üretir, bu nedenle ESC zamanlaması ve maksimum elektriksel hız kontrol edilmelidir. Bu kategoride 600 g'ın üzerindeki her motor 36N42P kullanır; 200 g'ın altındaki üniteler ise 12N14P ile 24N28P arasındadır.

Sİç direnç ne kadar önemlidir?

Elektrik gücünün ne kadarının itme kuvveti yerine ısıya dönüştüğünü belirler; dolayısıyla hem verimi hem de belirli bir akımda motorun ne kadar ısındığını doğrudan etkiler. Bu kategorideki modeller U15 II ve U15XL'de 17 mΩ'den en küçük Navigator ünitesinde 194 mΩ'ye kadar uzanıyor. Diğer açılardan benzer iki aday arasında düşük dirençli motor genellikle aynı itme kuvvetinde daha serin çalışır - belirli bir paketle daha uzun uçuşu mümkün kılan marj budur.

SP serisi ile MN serisi arasındaki fark nedir?

Aynı aile içinde farklı görevleri kapsıyorlar. Navigator MN serisi 68 g'lık bir hava fotoğrafçılığı motorundan, yayımlanmış itme kuvveti 1.2 ile 3.3 kg civarında olan 171 g'lık bir üniteye kadar uzanıyor; statorlar 12N14P ile 24N28P arasındadır. P serisi ise daha yüksek güçlü tarım ucudur: P60 Pin KV170 ve P80 III Pin KV100, büyük pervane adaptörleri için pimli montajla 24N28P ve 36N42P statorlar kullanıyor; yayımlanmış güç değerleri sırasıyla 1800 W ve 2700 W'dur.

SU15 II, U15XL ve U15XXL arasında seçim nasıl yapılır?

Kütleye göre değil, itme kuvveti gereksinimi ve akım bütçesine göre. Üçü de 151 mm sınıfı 36N42P tasarımı paylaşıyor: U15 II KV80 1740 g ağırlığında, yayımlanmış 36.5 kg itme kuvveti ve 8580 W maksimum güçle; U15XL KV38 4408 g ağırlığında, 180 A tepe değerle ve 81 kg'a kadar itme kuvvetiyle; U15XXL KV29 ise 5130 g ağırlığında, 210 A tepe değerle ve 100 kg'a kadar itme kuvvetiyle. Kabaca 100 A'ın üzerinde konnektörler, kablo kesiti ve batarya C oranı motorla birlikte belirlenmelidir.

Resmî kaynaklar

T-Motor, U, MN, P ve AT serilerini kapsayan eksiksiz bir ürün dokümantasyonu yayımlıyor; her modelin tam teknik özelliklerini, itme kuvveti tablolarını ve çizimlerini içeren resmî bir ürün sayfası var - örneğin T-Motor resmî sitesi. İtme kuvveti verileri, sargı özellikleri ve pervane önerileri için birincil kaynak üreticidir; ToBMS ise keşif katmanını aranabilir ve karşılaştırılabilir tutar.

Sonraki adımlar

Amaç araştırmak değil adayları daraltmak ise platformdaki üç araç sırayla işi görür. Tüm modelleri ve teknik özellikleri yan yana görmek için UAV motorları kategorisi incelenebilir; Seçim ile adaylar KV, kütle ve güce göre filtrelenebilir, ardından Ürün karşılaştırma alanında karşı karşıya konulabilir. Kaldırma amaçlı tahrik yerine yarış veya sabit kanat görevi etrafında kurulan hava araçları için Dron motorları kategorisi bu aralığı ayrıca ele alıyor.

Kısa özet: pervane ve paket gerilimi sabitlenmeli, havada asılı kalma noktasındaki itme kuvveti ile akım okunmalı, boyutlandırma 180 saniyelik tepe değere değil sürekli akıma göre yapılmalı, ardından kütle, mil ve montaj hava aracına karşı doğrulanmalıdır. Geri kalan her şey - kablo uzunluğu, adaptör tipi, ESC zamanlaması - bu dört kararın aşağısında yer alır.