Bir FPV yarış dronu motoru, bir test sehpasında ne yaptığı için değil, bir viraj çıkışından sonraki iki saniyede olanlar için seçilir. Bir yarışın görev döngüsü, tek bir paket içinde art arda gelen ani gaz patlamaları, sert yön değişimleri ve pervane akımından (propwash) toparlanmalardan oluşur ve bunların her biri geçici bir durumdur: rotorun hızını hızlı değiştirmesi, pervane yeniden tutunurken o hızı koruması ve bunu sargıyı termal zarfından çıkarmadan, bitiş düdüğünden önce yapması gerekir. Bu da yararlı teknik özellikleri, uzun havada kalışlı ya da ağır yük yapısını belirleyen özelliklerden farklı kılar. Bu kılavuz, iki yarış sınıfını kapsayan dört T-Hobby motorunu ele alıyor - 3 inç gövdeler için üretilmiş 9.8 g'lık bir ünite ve 5 inç gövdeler için üç 2207 sınıfı ünite - ve her durumda seçimi hangi kayıtlı değerin kesinleştirdiğini açıklıyor.

Dördü de harici bir ESC ile sürülen dış rotorlu fırçasız motor ve dördü de ToBMS'in tek bir kategorisinde, Drone Motorları içinde yer alıyor. Onları birbirinden ayıran şey pervane sınıfı, KV, stator geometrisi, bara aralığı ve kütledir; bu farklar whoop sınıfı yarışa, 5 inç spec yarışa ve freestyle'a karşılık gelir. Burada verilen her değer ilgili ToBMS ürün kaydından gelir; gram ile kilogram arasındaki dönüşümler ve iki kayıtlı değerden üretilen her oran türetilmiş olarak işaretlenmiştir, bir alanda değer yoksa tahminle doldurulmak yerine eksik olarak belirtilmiştir. Dört kaydın üçü bütün sütunları taşımıyor ve hangi sütunun hangi kayıtta eksik olduğunu bilmek seçimin parçasıdır.

Kısa Yanıt

İlk karar pervane sınıfıdır, çünkü geri kalan her şey ondan türer. Her gramın bir kolun ucunda durduğu ve pervanenin motor ataletinin baskın olacağı kadar küçük olduğu 3 inçlik bir gövde için F30, dördü arasında bu iş için üretilmiş tek ünitedir: 9.8 g, 9N12P statorlu Ø17.9 × 17.4 mm'lik bir gövde, 351 g kayıtlı maksimum itme kuvveti ve 4S anma değeri. Buradaki başka hiçbir ünite onun sınıfında değil ve 33 g'lık bir motoru 3 inçlik bir hava aracına koymak, itme kuvveti olarak geri verdiğinden daha fazlasına çeviklikten mal olur.

5 inç yarışta seçim paketin ne olduğuna indirgenir. Yapı 4S çalıştırıyorsa ve mevcut en yüksek kayıtlı itme kuvvetini istiyorsa, F60PRO V KV1750, 12N14P stator üzerinde 34.3 g kütleyle 1883 g itme kuvveti kaydeder. Aynı hava aracının bir gün 4S, ertesi gün 6S ile uçurulabileceği yerde, F60PRO IV V2 KV1750 4-6S penceresi taşır ve burada sürekli akım değeri yayımlayan tek ünitedir - aynı 180 saniyelik pencere için 819 W'un yanında o pencere için 36 A. Yapı daha düşük bir hücre sayısında kalıp maksimum tork yerine maksimum rotor hızı istiyorsa, F50 KV2150, 2150 KV, 28.56 g ve 1273 W kayıtlı maksimum güçle sıra dışı ünitedir - üç 5 inç ünitenin en yüksek gücü ve en düşük kütlesi.

Dört kaydın hiçbirinin vermediği şey milisaniye cinsinden bir tepki değeridir. Tepki, dönen kütle, sargı direnci, stator geometrisi ve takılacak pervanenin ataletinden dolaylı okunmak zorundadır. Bu nedenle yalnızca itme kuvveti üzerine kurulu bir karşılaştırma bu motorları neredeyse ters sıralar: buradaki en yüksek kayıtlı itme kuvveti bir 5 inç motora aitken, en büyük itme kuvveti/kütle oranı başka bir motora aittir ve bu iki sıralamanın hiçbiri hangi ünitenin bir pervane akımı olayından en temiz toparlandığını öngörmez.

Bir Yarış Görev Döngüsünün Motordan İstedikleri

Bir yarış motorunun yapısında onu başka herhangi bir küçük fırçasız dış rotorlu motordan ayıran hiçbir şey yoktur. Farklı olan yükün biçimidir ve yükün biçimi teknik özelliğin hangi kısmının bağlayıcı olacağına karar verir.

Seyir değil, ani gaz patlamaları

Uzun havada kalışlı ya da ağır yük gövdesi uçuşunun çoğunu kabaca sabit bir çalışma noktasında geçirir ve boyutlandırma sorusu o noktanın sürekli bir anma değerinin içinde oturup oturmadığıdır. Bir yarış dronu uçuşunun neredeyse hiçbir bölümünü orada geçirmez. Gaz, tur başına birkaç kez neredeyse tüm aralık boyunca değişir; ortalama tepe değerin epey altında kalır ve tepe değere sık sık ve kısa süreliğine uğranır. Bu nedenle ilgili zarf yinelenen bir geçici durum zarfıdır: hava aracı zaten hareket hâlindeyken ne kadar itme kuvvetinin kullanılabilir olduğu, rotorun ona ne kadar hızlı ivmelendirilebildiği ve her tepe ziyaretinin geride ne kadar ısı bıraktığı.

Bu, itme kuvvetini yeniden çerçeveler. Maksimum itme kuvveti ToBMS tarafından üreticinin kendi test verilerinden alınan tek bir değer olarak kaydedilir ve tek bir pervaneyi, tek bir gaz ayarını ve tek bir gerilimi tanımlar. Bir yarış gövdesinde yanıtladığı ilk soru, her motorun kendi çeyreğini kontrol yetkisi için yeterli fazlalıkla kaldırıp kaldıramayacağı, ikincisi ise tüm tahrik sisteminin bunu pişirmeden tekrar tekrar sunup sunamayacağıdır. En büyük itme kuvveti değeri nadiren en hızlı turdur.

Stator boyutunu pervane belirler

Pervane çapı pratikte önce gelir, çünkü ona gövde karar verir. 3 inçlik bir gövde 5 inçlik bir pervaneyi döndüremez; bu nedenle onu süren motorun küçük, hafif ve çok yüksek rotor hızı için sarılmış olması gerekir. 5 inçlik bir gövde çok daha fazla torku emebilir; bu nedenle motoru daha büyük bir stator ve daha fazla bakır kullanabilir. Dört kayıt bunu doğrudan gösteriyor: 3 inç ünite 9N12P statorla Ø17.9 × 17.4 mm ölçülerinde, üç 5 inç ünite ise 12N14P statorlar ve çok daha fazla uzunlukla Ø26.8-27 mm civarında kümeleniyor.

İki sonuç doğuyor ve ikisi de KV'dan daha önemli. Bir kolun ucundaki dönen kütle, hava aracının yatış ve yunuslama atalet momentine eklenir; bu nedenle ağır motorlar, bol itme kuvveti ürettikleri yerde bile hava aracını hantal hissettirir. Ve daha büyük bir stator daha düşük dirençle daha fazla bakır taşır; bu da paketin daha fazlasını ısı yerine itme kuvvetine çevirir. FPV sınıfının tamamının benzer itme kuvvetindeki herhangi bir sabit kanatlı motorun çok altında bir kütlede durmasının iki nedeni de bunlardır - karşılaştırma tamamen yarışın rotordan tur başına on kez ne istediğiyle ilgilidir.

KV, batarya paketi hakkında bir beyandır

KV, bir motorun yüksüzken volt başına ne kadar hızlı döndüğünü tanımlar; bu nedenle tek başına yetenek hakkında hiçbir şey söylemez - hangi hücre sayısı ile pervane bileşiminin rotoru kullanışlı bir hıza oturttuğunu söyler. 4S'te 2150 KV'lik bir ünite, daha yüksek hücre sayısında 1750 KV'lik bir üniteyle kabaca aynı yüksüz hıza ulaşır; bu gruptaki iki KV değerinin biri diğerinden daha güçlüymüş gibi karşılaştırılamamasının nedeni budur. Bunlar aynı soruya, farklı paketlerle sorulmuş iki yanıttır.

Pratikteki okuma şudur: bir KV değişikliği genellikle bir paket değişikliğini ya da bir pervane değişikliğini zorlar ve değişimin bir iyileştirme olup olmadığına bu iki bileşen karar verir. KV değeri olmayan bir kaydın yerinin gerçekten bulunmasının zor olmasının nedeni de budur: F30 kaydının KV değeri üreticinin veri sayfasında yer alır; bu nedenle onu bir paket ve pervaneyle eşleştirmeye bu karşılaştırmadan değil, oradan başlanır.

Tepki, direnç ve boşta akımın kaydettiği şey

Tepki yerine geçen iki kayıtlı alan var ve ikisi de bir zaman ölçümü değil. Sargı direnci, akım yükselirken uygulanan gerilimin ne kadarının bakır üzerinde kaybolduğunu söyler; daha düşük direnç, ivmelenme sırasında amper başına daha fazla tork kullanılabilir olduğu ve paketin daha azının ısıya dönüştüğü anlamına gelir. 10 V'ta boşta akım, motorun kendini döndürmek için çektiği yüksüz akımdır; bu nedenle pervane ne yaparsa yapsın sürekli ödenen demir, rulman ve anahtarlama kayıplarının bir göstergesidir.

Birlikte, motorun yarışın karara bağlandığı gaz aralığı bölümünde nasıl davrandığını anlatırlar: düşük gazlı bir virajdan tam güce geçiş. Bu sütunların kayıtlı olduğu yerlerde itme kuvvetiyle aynı karşılaştırmaya aitler. Kayıtlı olmadıkları yerlerde - ve buradaki dört ünitenin ikisinin bu bölgede boşluğu var - dürüst yanıt, komşu bir modelden bir değer varsaymak yerine bunları üreticiye açık sorular olarak ele almaktır.

Seçimi Belirleyen Sayılar

Kararın neredeyse tamamını altı değer grubu taşır. Üçü dört motorun tamamı için yayımlanmıştır, üçü ise bütün sütunları taşımıyor; bu, bir kısa liste çizilmeden önce bilinmeye değerdir.

Sınıf ve pervane çapı

Bu, adayları sıralamak yerine eleyen süzgeçtir. 5 inçlik bir pervane için boyutlandırılmış bir motor, 3 inçlik bir gövdede zayıf bir seçim değildir; yanlış parçadır, çünkü kütle hava aracının en az tolere edebileceği yerde durur ve hava aracı o kütleyi haklı çıkaracak disk alanını sağlayamaz. Tersine, 5 inçlik bir gövdedeki 3 inçlik bir motor, statorunun dağıtmak üzere üretildiği sınırı aşmadan büyük bir pervaneyi kullanışlı bir hıza döndüremez. Buradaki sınıf ataması kayıtlarda açıktır: F30, 3 inç iş için 4S anma değeri ve 17.9 mm'lik bir gövde taşır; üç ağır ünite ise 5 inç gövdeler için 2207 sınıfı motordur ve üreticinin kendi ürün adresleri bu stator adlandırmasını taşır.

KV'nin hücre sayısına karşı

Sınıf sabitlendiğinde, KV ile kayıtlı hücre aralığı birlikte çalışma noktasının nereye oturduğunu söyler. Dördün ikisi bir gerilim penceresi yayımlar - F30 4S'te, F60PRO IV V2 4-6S'te - ve biri, F60PRO V, yalnızca 4S kaydeder. F50'nin hücre değeri üreticinin veri sayfasında yer alır ve KV onsuz yorumlanamaz.

Üç 5 inç ünitenin ikisi aynı 1750 KV anma değerini paylaşır ve aritmetiğin ilginçleştiği yer onları karşılaştırmaktır. Çapta 26.8 mm ile birbirlerine yakındırlar, uzunlukta 1 mm ve kütlede 0.8 g farklıdırlar; buna karşın kayıtlı maksimum itme kuvvetleri yaklaşık yüzde 9 farklıdır - türetilmiş bir değer. Aynı KV, aynı stator konfigürasyonu, benzer zarf, belirgin biçimde farklı itme kuvveti: kalan farklar sargıda, mıknatısta ve hedeflenen baradadır; bu tam olarak, bir teknik özellik tablosundaki KV değerleri aksini öne sürse de iki ünitenin birbirinin yerine kullanılamamasının nedenidir.

İtme kuvvetinin kütleye karşı

Bir yarış karşılaştırması için en yararlı tek türetilmiş oran, maksimum itme kuvvetinin motorun kendi kütlesine bölünmesidir; çünkü hava aracının kaldırma yeteneğinin ne kadarının, her yön değişiminde ivmelendirilmesi gereken bir kütleyle satın alındığını söyler. Kayıtlı değerlerle dört ünite çok farklı çıkıyor: F30, F50, F60PRO IV V2 ve F60PRO V için sırasıyla kendi kütlelerinin yaklaşık 36, 75, 52 ve 55 katı - hepsi türetilmiştir.

Örüntü üzerinde durulmaya değer, çünkü yalnızca itme kuvveti sütununun öne sürdüğü şey değil. F50, üç 5 inç ünitenin hem en düşük kütlesine hem de en yüksek itme kuvveti/kütle oranına sahipken, F60PRO V en yüksek kayıtlı itme kuvvetini ve orta sıralarda bir oranı taşır. Boyut aralığının diğer ucundaki F30 ise dördünün en düşük oranına sahiptir - bu, bir stator 3 inçlik bir gövdeye sığacak kadar küçültüldüğünde olan şeydir ve o sınıfın çeviklik karşılığında bilerek ödediği bir bedeldir, bir kusur değil.

Bara aralığı ve paket seçimi

Hücre sayısı genellikle yapımcının hâlihazırda sahip olduğu pakete göre belirlenir ama geri kalan her şeyle etkileşir. Belirli bir güçte daha yüksek gerilim daha düşük akım demektir; bu nedenle sargıdaki, kablolardaki ve ESC'deki kayıplar düşer; daha düşük gerilim aynı gücü taşımak için daha kalın bakır ve daha büyük konnektör ister. Gruptaki en geniş kayıtlı pencerenin ilginç olmasının nedeni budur: F60PRO IV V2'nin 4-6S aralığı, aynı motorun yumuşak bir 4S antrenman paketinde ya da yüksek deşarjlı bir 6S yarış paketinde oturabilmesi demektir; tek bir hava aracının iki rolü birden üstlendiği yerde bu gerçekten yararlıdır.

Burada bir türetilmiş kontrol mevcut ve bir güç sütununa güvenmeden önce yapılmaya değer aritmetik türünden. F60PRO IV V2'nin 180 saniye için 819 W maksimum gücü ile aynı pencere için 36 A sürekli akımı aynı testten üretilmişse, ima edilen bara yaklaşık 23 V'tur - bu, iki kayıtlı değer üzerinden yaptığımız bir tahmindir - ve bu, 4-6S penceresinin tabanında değil tepesine yakın oturur. Bu şekilde okunduğunda 819 W değeri, motorun hücre aralığının yüksek tarafında ne yaptığını anlatır ve 4S'lik bir yapı onu beklememelidir.

Boşta akım ve sargı direnci

10 V'ta boşta akım dördün üçü için yayımlanmıştır: F30'da 0.8 A, F60PRO IV V2'de 1.2 A ve F60PRO V'de 1.0 A; F50'nin değeri ise üreticinin veri sayfasında yer alır. Sıralama boyutların öngördüğü gibidir - daha büyük bir pervaneyi döndüren daha büyük bir stator daha fazla yüksüz akım çeker - ve üçü de mutlak anlamda büyük değildir. Direnç de dördün üçü için kayıtlıdır: F50'de 47 mΩ, F60PRO IV V2'de 70 mΩ ve F60PRO V'de değer yok.

Kayıp aritmetiği bir satırı hak ediyor. Kayıtlı 36 A sürekli akımında F60PRO IV V2'nin 70 mΩ'lik sargısı bakır kaybı olarak yaklaşık 91 W harcar - kayıtlı değerler üzerinden yaptığımız bir tahmindir, sıcaklık düzeltmesi içermez ve aynı pencerenin kaydettiği 819 W'un yaklaşık yüzde 11'i. Bu kayıp, tek bir paket üzerinde tekrar tekrar tam güç vermesi istenen bir motorun içindeki ısıdır; bu nedenle direnç ve akım sütunları itme kuvveti sütunuyla aynı cümleye ait.

Zarf, mil ve kablolar

Mekanik sütunlar bir motorun gerçekten monte edilip edilemeyeceğine karar verir ve bu sınıfta nasıl hayatta kalacağı hakkında da bir şey söyler. İki küçük 5 inç ölçüsü birbirine yakındır - F60PRO IV V2'de Ø26.8 × 32.7 mm ve F60PRO V'de Ø26.8 × 31.7 mm - F50 ise Ø27 × 29.5 mm ölçülerinde; bu da onu üçünün en genişi ve en kısası yapar. Ø17.9 × 17.4 mm ile F30, kabaca hacimlerinin üçte biri kadardır.

Mil çapı grubu ikiye ayırır: F50, iki F60PRO ünitesinin 4 mm kaydettiği yerde 5 mm mil kaydeder; bu, pervane uyumunu ve göbeğin bir çarpmada ne kadar darbe aldığını etkiler. İki F60PRO ünitesi de 20 AWG kablo kaydeder ve F60PRO IV V2, yığının ortasına monte edilmiş bir 4'ü 1 arada ESC'ye ulaşmaya yetecek 150 mm kablo uzunluğu yayımlar. Bir kablo uzunluğunun kayıtlı olmadığı yerde varsayım, kardeş bir modele karşı değil parçanın kendisine karşı kontrol edilmelidir.

Dört FPV Yarış Dronu Motorunun Karşılaştırması

Aşağıdaki tablo dört üniteyi artan kütle sırasına göre topluyor. Her değer, ilgili ToBMS ürün kaydında yayımlandığı biçimdedir.

ModelSınıfStatorMaksimum İtkiAğırlıkHücre Sayısı (LiPo)
T-Hobby F303 inç9N12P351 g9.8 g4S
T-Hobby F50 KV21505 inç12N14P2136 g28.56 gListelenmemiş
T-Hobby F60PRO IV V2 KV17505 inç12N14P1730 g33.5 g4-6S
T-Hobby F60PRO V KV17505 inç12N14P1883 g34.3 g4S

Dört motorun tamamı ToBMS Drone Motorları kategorisinde listelenmiştir ve tamamı T-Hobby tarafından yayımlanmıştır. İtme kuvveti her kayıtta gram cinsinden saklanır ve burada kaydedildiği biçimiyle gösterilir; bu makalenin başka yerlerinde verilen itme kuvveti/kütle oranları bu değerlerden türetilmiştir ve geçtikleri yerde türetilmiş olarak belirtilmiştir. Üç değer kayıtta değil, üreticinin veri sayfasında yer alır: F30 için KV, F50 için hücre değeri ve F60PRO V için stator çapı, sargı direnci ve güç.

Tablonun gösterdiği ilk şey, yayılımın çoğunu kalitenin değil sınıfın açıklamasıdır. 9.8 g ile 34.3 g aralığı boyunca ilgili her değer birlikte hareket eder: en küçük kayıtlı üniteden en büyüğüne itme kuvveti yaklaşık beş katına, kütle ise yaklaşık 3.5 katına çıkar - ikisi de türetilmiştir. Bu fark sınıflar arasındaki tartışmanın tamamıdır ve F30'un bir yarış karşılaştırmasında hiç görünmesinin nedeni de budur: o zayıf bir 5 inç motor değil, küçük bir motordur.

İkinci örüntü 5 inç grubunun içinde durur ve daha yararlı olandır. Üç 2207 sınıfı ünite çapta birbirinden 0.2 mm, kütlede 5.8 g içinde; buna karşın 1730 g, 1883 g ve 2136 g itme kuvveti kaydediyorlar - kayıtlı değerlerden türetilmiş, en düşükten en yükseğe yaklaşık yüzde 23'lük bir yayılım. Paylaşılan sütunlarda bunu açıklayan hiçbir şey yok. Cevap farklılaşan şeylerde: KV, bara aralığı, uzunluk ve sargı; bu da aralarındaki seçimin hangi ünitenin nesnel olarak daha iyi olduğu değil, hava aracının ve paketin ne yaptığı sorusu olması demektir.

Üçüncü örüntü eksik olanla ilgilidir. En yüksek kayıtlı itme kuvvetine sahip ünitenin, yani F60PRO V’in, kaydı direnç, güç ve akım değeri taşımaz; en yüksek güce sahip ünitenin, yani F50’nin, kaydı hücre sayısı ve akım taşımaz. Her iki sütunun da dolu olmasını gerektiren bir karşılaştırma dördün ikisini elemek zorunda kalırdı; bu, bu iki boşluğu üreticiye sorulacak ilk sorular olarak ele almak için makul bir gerekçedir.

Dört Ünitenin Bir Yarışa Karşı Okunması

Kayıtlı sayılar ancak hava aracının ne yaptığına karşı okunduklarında bir karara dönüşür. Aşağıdaki dört ünitenin her biri bir uçuş türüne uyar ve hiçbiri dördüne birden uymaz.

F30 - 9.8 g ile 3 inç yanıtı

F30, 9.8 g ile bu kategoride kaydedilen en hafif motordur; 9N12P statorlu, Ø17.9 × 17.4 mm ölçülerinde, 351 g maksimum itme kuvveti ve 4S anma değeriyle kaydedilmiştir. 10 V'ta 0.8 A boşta akımı grubun en düşüğüdür; bu, en küçük statorun kendini döndürmek için en az işi yapmasıyla tutarlıdır. KV değeri üreticinin veri sayfasında yer alır; bu nedenle onu bir paket ve pervaneyle eşleştirmeye oradan başlanır.

Sayıların gösterdiği şey sınıfın sonucudur. Kayıtlı direnci grubun açık ara en yükseği, itme kuvveti büyük ünitelerin yaklaşık beşte biri ve itme kuvveti/kütle oranı dördünün en düşüğü - bunların hepsi bir stator 3 inçlik bir gövdeye sığacak kadar küçültüldüğünde olan şeydir. Bunların hiçbiri bir eleştiri değildir. 3 inçlik bir gövdede alternatif daha iyi bir 3 inç motor değil, kütlesi onu taşımak için hiç tasarlanmamış kolların uçlarında duran 34 g'lık bir motordur ve kaybedilen çeviklik kazanılan itme kuvvetini aşar.

Üretici bu üniteyi 3 inç yarış uygulamaları için yayımlıyor ve motor başına 300 g'ın üzerinde itme kuvveti belirtiyor; bu, kayıtlı 351 g değeriyle tutarlıdır. Buna tek vidalı bir pervane kilidi ve evrensel bir taban mili eşlik ediyor. Bu pervane kilidi ayrıntısı bir teknik özellik sütunu değil ama düzenli olarak sökülen bir yarış gövdesinde en az bir sütun kadar önemlidir.

F50 KV2150 - minimum kütlede maksimum rotor hızı

28.56 g kütleyle, 2150 KV sargıyla, 12N14P statorla ve 47 mΩ dirençle F50, 5 inç grubunun iki yönde birden ucudur: en yüksek KV ve en düşük kütle ve kayıtlı maksimum gücü 180 saniye için 1273 W'a ulaşan üç ünitenin tek üyesi. 2136 g maksimum itme kuvveti burada kaydedilen en yüksek değer; 27 mm çapı sınırda en geniş, 29.5 mm uzunluğu ise en kısa - tıknaz, hızlı dönen bir geometri.

47 mΩ'lik sargı bu grupta kaydedilen en düşük değerdir ve teknik özelliğin bu motorun uçurulmak istendiği biçimi destekleyen kısmı da budur. Düşük direnç, bir gaz patlaması sırasında akım yükselirken bakırda daha az gerilim kaybedilmesi demektir; böylece yarışın tam olarak oluştuğu geçici durumda paketin daha fazlası rotora ulaşır. Üretici tanımı onu, tur sürelerine tork ve tepkinin karar verdiği rekabetçi 5 inç yarış için çerçeveliyor ve kayıtlı değerlerde bununla çelişen hiçbir şey yok.

Boşluk bara. Bu ünite için hücre değeri üreticinin veri sayfasında yer alır; bu nedenle 2150 KV güçlü biçimde düşük bir hücre sayısına işaret etse de, bir paket seçilmeden önce bu çıkarım oradan doğrulanmalıdır. Sürekli akımı da üreticinin veri sayfasında yer alır; bu da tablonun termal tarafını orada kapatılmak üzere açık bırakır.

F60PRO IV V2 KV1750 - 4-6S geçiş ünitesi

F60PRO IV V2 KV1750, 33.5 g kütleli, Ø26.8 × 32.7 mm ölçülerinde, 12N14P statorlu, 70 mΩ dirençli, 10 V'ta 1.2 A boşta akımlı, 4 mm millik, 20 AWG kablolu ve 150 mm kablo uzunluklu bir motorda 1730 g maksimum itme kuvveti, 180 saniye için 819 W maksimum güç ve aynı pencere için 36 A sürekli akım kaydeder. Dördünün en eksiksiz belgelenmiş ünitesidir ve bir yapı tahminle değil hesapla boyutlandırıldığında bu da başlı başına bir şey ifade eder.

Ayırt edici özelliği kayıtlı 4-6S penceresidir. Buradaki başka hiçbir motor bu kadar geniş bir aralık yayımlamıyor ve bu ünitenin ne için olduğunu değiştiriyor: tek bir hava aracı antrenman için uysal bir 4S paketini, yarış gününde ise yüksek çıkışlı bir 6S paketini motor değiştirmeden çalıştırabilir; bu da yedek motor maliyetini iki role birden yayar. Ödün itme kuvveti sütununda görünüyor - 1730 g, üç 5 inç ünitenin en düşük kayıtlı değeri, F50'nin yaklaşık yüzde 18 altında - ve direnç sütununda, 70 mΩ değeri yayımlayan iki ünitenin en yükseği.

Yukarıda belirtildiği gibi, güçle ilgili iki değeri birlikte kabaca 23 V'luk bir baraya işaret eder; bu nedenle manşet gücü 6S sınıfı bir sayı olarak okunmalıdır. Üreticinin bu ünite için kendi özeti, doğrudan tepe çıkıştan çok orta aralık çekişini ve yumuşak kontrolü vurgular; bu okumayla tutarlıdır.

F60PRO V KV1750 - 4S'te en yüksek itme kuvveti değeri

F60PRO V KV1750, 4S barasında, 34.3 g kütleyle 1883 g maksimum itme kuvveti kaydeder; Ø26.8 × 31.7 mm ölçülerinde, 12N14P statorlu, 22 mm stator çaplı, 4 mm millik, 20 AWG kablolu ve 10 V'ta 1.0 A boşta akımlıdır. IV V2'ye karşı 0.8 g daha ağır, 1 mm daha kısa ve kayıtlı itme kuvvetinde yaklaşık yüzde 9 daha yüksektir - bunların hepsi KV, stator konfigürasyonu, çap ve mil ölçüsünde zaten aynı fikirde olan iki kayıttan türetilmiş karşılaştırmalardır.

Bu karşılaştırma bu makaledeki en öğretici karşılaştırmadır. Bir teknik özellik tablosunda neredeyse aynı görünen iki motor itme kuvvetinde neredeyse onda bir farklıdır ve geriye kalan farklar bara aralığı ile kayıtlı olmayan sargı ayrıntılarıdır. 4S'te kalan bir 4S yarış yapısı için F60PRO V bu nedenle bu dört ünite arasındaki doğrudan yanıttır: 4-6S ünitesinin esnekliğinden vazgeçer ve bir gramın onda sekizini öder, karşılığında ikisinin kaydettiği en büyük itme kuvveti değerini alır.

Buradaki kayıt elektriksel sütunlarda ince. Direnç, güç ve akım değerleri yayımlanmamıştır; bu nedenle bir yarışçının en çok bilmek istediği iki şey - paketin ne kadarının rotora ulaştığı ve termal sınırın nerede durduğu - üreticiden gelmek zorundadır. 10 V'ta 1.0 A boşta akımı, IV V2'deki 1.2 A'ya karşı farklı bir sargıya işaret eder ama bir sonuç kurmak için tek bir kayıtlı alan yetmez.

Bu Sınıflar Nerede Yarışıyor

Dört ünitenin ikisi farklı sınıflara ait ve gerçekten birbirinin alternatifi değil; gerçek rekabet 5 inç grubunun içinde. Hava aracının hangi uçuş türü için olduğunu tanımak, seçimi herhangi bir tablodan daha hızlı kesinleştirir.

3 inç whoop sınıfı yarış

Bu F30'un sınıfı ve buradaki başka hiçbir ünite onunla yarışmıyor. Tipik hava aracı küçük pervaneler etrafına kurulur, her yerde hafiflik kullanır ve en yüksek hızdan çok yön değişimlerini ödüllendirir. Dönen kütle tüm kararı belirler - dolayısıyla kayıtlı kütlesi en hafif 5 inç alternatifinin yaklaşık çeyreği olan bir motor - ve üreticinin yayımladığı rehberlik, hedeflenen kombinasyonların küçük üç kanatlı pervaneleri ve kompakt yüksek deşarjlı paketleri içerdiğini açıkça belirtir.

5 inç spec yarış

Üç 2207 sınıfı ünitenin tamamı buraya ait ve aralarındaki ayrım paket ile pilotun gaz eğrisinden ne istediği hakkında: düşük hücre sayısında maksimum rotor hızı ve minimum pervane tarafı kütlesi için F50, 4S'te en büyük kayıtlı itme kuvveti için F60PRO V ve motor değiştirmeden 4S ile 6S'i kapsaması gereken bir hava aracı için F60PRO IV V2. Üçünün paylaştığı şey, motor başına 1.7 - 2.1 kg civarındaki itme kuvveti değerlerinin, tipik olarak dört motorun birleşik itme kuvvetiyle karşılaştırılabilir bir toplam kalkış ağırlığına karşı durduğu bir sınıftır; bir hava aracını hızlı hissettiren şeyin tepe itme kuvveti değil kontrol yetkisi olmasının nedeni budur.

Freestyle ve antrenman gövdeleri

Üzerinde bir FPV yarış dronu motoru olan her hava aracı yarıştırılmıyor. Freestyle ve günlük antrenman yapıları saat başına çok daha fazla çarpma ve çok daha az sürdürülebilir üç haneli gaz geçişi görür; bu da çarpma toleransını, göbek dayanımını ve yedek parça maliyetini listede yukarı, tepe itme kuvvetini aşağı iter. F50'deki 5 mm mil ile iki F60PRO ünitesindeki kablo özellikleri bu hikâyenin kayıtlı kısımlarıdır; geri kalanı mekaniktir ve bir ürün kaydının ifade ettiği şeyin dışında kalır.

Verimin devraldığı yer

Yarış motorları verimli motor değildir ve geçiş noktasını adlandırmaya değer. Bir hava aracının işi tur süresi değil süre hâline geldiği an - altı turu tamamlamak yerine yirmi dakika kamera taşımak - yukarıdaki sıralamanın tamamı geçerliliğini yitirir, çünkü çalışma noktası büyük ve yavaş bir pervanenin ve düşük KV'li bir sargının kazandığı harita bölgesine kayar. Bu farklı bir seçim problemidir ve Uzun Havada Kalışlı UAV gruplamasının etrafında kurulduğu problem de budur, bu sınıftaki herhangi bir şey değil.

Seçim Kontrol Listesi

Üç kontrol zeminin çoğunu kapsar ve en iyisi bunları sırayla yapmaktır; çünkü her biri bir sonrakinin alanını daraltır.

Önce sınıf

Gövdenin kabul ettiği pervane çapı sabitlenmeli, ardından onun için üretilmemiş her motor elenmelidir. Bu, başka herhangi bir adımdan daha fazla adayı kaldırır ve bu kategorideki en yaygın hatayı - farklı sınıflara ait itme kuvveti değerleri arasında seçim yapmayı - önler. Montaj düzeni, mil çapı ve kablo uzunluğunun ESC'ye ulaşıp ulaşmadığı kontrol edilmelidir.

İkinci olarak paket

Yapının yalnızca 4S'lik bir gövde mi, yüksek hücre sayılı bir gövde mi yoksa ikisini birden yapması gereken bir gövde mi olduğuna karar verilmeli ve KV bir sıralama olarak değil o karara karşı okunmalıdır. Bir kayıt hücre aralığı yayımlıyorsa, aralığı gerçekte kullanılan paketleri kapsayan ünite tercih edilmelidir. Yayımlamıyorsa bara açık bir soru olarak ele alınmalıdır.

Son olarak geçici durumlar

Ancak sınıf ve paket sabitlendikten sonra itme kuvveti ve güç sütunları bir şey ifade eder ve o zaman bile bunlar çalışma noktası değil tavan değerleridir. Dört motorun birlikte üreteceği itme kuvveti, kontrol yetkisi için marjla birlikte toplam kalkış ağırlığına karşı kontrol edilmeli; sürekli akım ile direncin hiç yayımlanıp yayımlanmadığı kontrol edilmeli ve komşu bir modelden bir değer varsayılmadan önce boşlukların ne olduğu kontrol edilmelidir.

  1. Önce gövde ve pervane sınıfı sabitlenmeli, stator boyutu onun için üretilmemiş her motor elenmelidir.
  2. Paketlerin gerçekte sağladığı hücre sayısına karar verilmeli, ardından KV doğrudan KV değerleri karşılaştırılmak yerine ona karşı okunmalıdır.
  3. Kayıtlı bara aralığı kullanımdaki paketleri kapsayan ünite tercih edilmeli, eksik bir hücre değeri açık bir kalem olarak ele alınmalıdır.
  4. Maksimum itme kuvveti dört motor arasında toplam kalkış ağırlığına karşı, yalnızca kaldırma için değil kontrol yetkisi için marj bırakılarak karşılaştırılmalıdır.
  5. Herhangi bir 180 saniyelik güç değeri sürekli bir anma değeri olarak değil bir görev penceresi olarak okunmalı ve yanında bir sürekli akım değerinin bulunup bulunmadığı kontrol edilmelidir.
  6. Tepki için mevcut göstergeler olarak sargı direnci ve boşta akım kullanılmalı, ikisi de kardeş bir modelden doldurulmamalıdır.
  7. Mil çapı, montaj düzeni, kablo kesiti ve kablo uzunluğu gövdeye ve ESC konumuna karşı kontrol edilmelidir.
  8. Hangi değerlerin ürün kaydından değil veri sayfasından geldiği kaydedilmelidir; böylece bir alan doldurulduğunda seçim yeniden kontrol edilebilir.

Sık Sorulan Sorular

SBir motoru genel drone kullanımı yerine FPV yarışına uygun kılan nedir?

Yapı aynıdır; görev döngüsü aynı değildir. Bir yarış dronu paketini, tur başına birkaç kez gaz aralığının çoğu boyunca dolaştırarak harcar; bu nedenle rotor hızının hızlı ve tekrar tekrar değişmesi gerekir, soğutma ise hava hızına bağlı olan hava akışına bağlıdır. Bu, kütle, sargı direnci ve bara aralığını listenin önüne, kararlı durum verimini ise epey aşağısına iter. Bir yarış motorunda egzotik hiçbir şey yoktur - sabit bir çalışma noktası için değil, yinelenen geçici durumlar için optimize edilmiş küçük bir dış rotorlu motordur.

SDaha yüksek KV her zaman daha mı hızlıdır?

Hayır. KV, motorun yüksüzken volt başına ne kadar hızlı döndüğünü belirtir; bu nedenle daha yüksek bir değer ancak pervane ve paket aynı kalırsa daha hızlı anlamına gelir ve bu ikisi genellikle aynı kalamaz. Düşük hücre sayısında 2150 KV'lik bir ünite ile daha yüksek hücre sayısında 1750 KV'lik bir ünite, çok farklı akım ve tork davranışıyla karşılaştırılabilir rotor hızlarına ulaşabilir. KV değiştirmek normalde uygun pervaneyi ya da paketi değiştirir ve hıza karar veren şey KV sayısı değil o bileşimdir.

SDördünün en iyi itme kuvveti/kütle oranına sahip olanı hangisi?

Kayıtlı değerlerle F50 KV2150, kendi kütlesinin yaklaşık 75 katıyla - 2136 g maksimum itme kuvveti ile 28.56 g kütlesinden türetilmiştir. Ardından yaklaşık 55 ile F60PRO V, yaklaşık 52 ile F60PRO IV V2 ve yaklaşık 36 ile F30 gelir; hepsi aynı biçimde türetilmiştir. Oran bir hüküm değil yararlı bir süzgeçtir: F30'un görece düşük oranı, bir stator 3 inçlik bir gövdeye sığacak kadar küçültüldüğünde olan şeyi yansıtır ve bu o sınıfın tüm amacıdır.

SYarışta kullanılan bir motordaki 180 saniyelik güç değeri ne anlama gelir?

Bu bir görev penceresidir, sürekli bir anma değeri değil. Bir ToBMS kaydı 180 saniye için bir maksimum güç belirttiğinde, ünitenin bir test sehpasında üç dakika boyunca o gücü sürdürdüğünü söyler - bu termal yetenek hakkında yararlı bir göstergedir ve süresiz olarak ya da her turda yinelenebilecek olanın tanımı değildir. Burada iki ünite yayımlıyor: F50 1273 W, F60PRO IV V2819 W ve ikinci değeri hiç yorumlanabilir kılan şey, onun yanındaki 36 A sürekli akımdır.

SAynı 5 inç motor 4S ve 6S'te uçurulabilir mi?

Yalnızca kaydın ikisini de kapsayan bir pencere yayımladığı yerde ve yalnızca her birine uygun pervaneyle. F60PRO IV V2 KV1750 burada 4-6S aralığı taşıyan tek ünitedir; F60PRO V 4S kaydeder, F30 4S kaydeder, F50 kaydı ise hiçbir hücre değeri taşımaz. Kayıtlı bir pencerenin dışında çalışmak bir sargının sınırlarını bulmanın en hızlı yoludur; bu nedenle kayıtlı olmayan bir bara varsayılmak yerine bilinmeyen olarak ele alınmalıdır.

SMotor kütlesi bir yarış gövdesinde gerçekten ne kadar önemlidir?

İtme kuvveti değerlerinin öne sürdüğünden daha fazla, çünkü kütle kolların uçlarında durur. İki kez sayılır: bir kez hava aracını ivmelendirmek için kullanılabilir itme kuvvetine karşı, bir kez de ne kadar hızlı yön değiştirebileceğini belirleyen hava aracının dönme ataletine karşı. Dört F50 motoru yaklaşık 114 g, dört F60PRO V ünitesi ise yaklaşık 137 g gelir - kayıtlı kütlelerden türetilmiştir - bu nedenle tüm bu grup boyunca yayılım hava aracının 100 g'ının altındadır; buna karşın bir kez değil her yön değişiminde hissedilir.

SKarşılaştırmadaki bazı hücreler neden «Listelenmemiş» diyor?

Çünkü o sütun için bir değer taşınmaz ve komşu bir modelden doldurmak, tam olarak yanlış bir yapı üreten çıkarım türüdür. Burada üç boşluk belirleyicidir: F30 için KV yok, F50 için hücre değeri yok ve F60PRO V için direnç, güç ya da akım değeri yok. Her durumda boşluğu kapatacak başvuru kaynağı üreticinin veri sayfasıdır; ayrıca F30'un kayıtlı direnci, daha önceki bir ToBMS kılavuzunda verilen değerden farklıdır ve bu sütunun bir not taşımasının nedeni budur.

Resmî Kaynaklar

Dört motorun tamamını T-Hobby yayımlıyor ve ToBMS kayıtlarının yeniden üretmediği veri sayfaları ile test verilerini üreticinin kendi sayfaları taşıyor: F30, F50 KV2150, F60PRO IV V2 KV1750 ve F60PRO V KV1750, daha geniş ürün yelpazesi ise T-Hobby resmî sitesi adresinde. Bir ToBMS kaydının sessiz kaldığı yerlerde - F30'un KV'si, F50'nin hücre sayısı, F60PRO V'nin direnci, gücü ve akımı ile genel olarak havada asılı kalma için anma değeri taşıyan herhangi bir itme kuvveti değeri - o sayfalar ya da ilgili veri sayfası boşluğu kapatacak yerdir.

Sonraki Adımlar

Buraya kadar okumak bir karar değil bir kısa liste üretir ve o kısa listeyi bir karara üç araç çevirir: buradaki her motor Drone Motorları kategorisinde yer alır, adaylar Seçim aracında sınıf, KV ve kütleye göre daraltılabilir ve iki ya da üç ünite Ürün Karşılaştırma alanında birbirine karşı konulabilir. Aynı kararın uygulama tarafı, kayıtlı eşleşmeleri teknik özelliğe göre değil sınıfa göre gruplayan FPV Yarış Dronları İçin BLDC Motorlar sayfasında toplanmıştır.

Buradan yana doğru açılan üç mevcut kılavuz var. Drone motoru seçim kılavuzu aynı kategoriyi tüm sınıf tarafından ele alıyor; bu FPV ünitelerini sabit kanatlı ve VTOL motorlarının yanına koyuyor ve bu yarış odaklı bakışın karşılığıdır. UAV motoru seçim kılavuzu, soruların biçiminin tamamen değiştiği daha büyük hava araçlarına çıkıyor ve kapsamlı BLDC motor kılavuzu ise teknolojiden yola çıkıp gövdeden yola çıkmayanlar için bu sınıfların her birini tek bir çerçeveye yerleştiriyor. Daha yeni bir eş makale, FPV Yarış Dronu Motorları: 9.8 g ile 34.3 g Arasında Dört T-Hobby Seçeneği, aynı sınıfı teknik özellik tarafından ele alıyor.

Kısa özet: önce gövdenin izin verdiği pervane sınıfı sabitlenmeli ve dışındaki her şey elenmeli, ardından KV gerçekte kullanılan paketlere karşı okunmalı, sonra da buradaki en büyük itme kuvveti değerinin en yüksek itme kuvveti/kütle oranından farklı bir sınıfa ait olduğu bilgisiyle itme kuvveti ve termal değerler karşılaştırılmalıdır. Bu grupta bu sıra genellikle 3 inç olan her şey için F30'a, minimum kütle ile maksimum rotor hızının öncelik olduğu yerde F50'ye, özel bir 4S yapısı için F60PRO V'ye ve tek bir hava aracının 4S ile 6S'i kapsaması gereken her yerde F60PRO IV V2'ye oturur.