Dron motorları, neredeyse hiç ortak seçim mantığı taşımayan üç göreve ayrılır: bir hava aracını her seferinde yirmi dakika boyunca havada iten sabit kanat motorları, kanat destekli bir aracı yerden kaldırıp sonra durması gereken VTOL kaldırma motorları ve ömrünü yüksek akım ile yüksek devirde, gram başına verimlilikle hiç ilgilenmeden geçiren FPV motorları. Hava aracı için yanlış sınıfın satın alınması yaygın ve pahalı bir hatadır; çünkü bir grupta önemli olan değerler diğerlerinde neredeyse anlamsızdır.

Bu kılavuz, her sınıfın nasıl belirtildiğini, hangi değerlerin seçimi gerçekten belirlediğini ve ToBMS Dron motorları kategorisinde şu anda listelenen modellerin on üçünün nasıl karşılaştırıldığını ele alıyor. Aşağıdaki her değer ToBMS ürün verilerinden veya üreticinin yayımladığı teknik özelliklerden alınmıştır; hiçbiri tahmin değildir.

Kısa Yanıt

Bir dron motoru, önce sınıf belirlenerek seçilir - sabit kanat, VTOL kaldırma veya FPV - çünkü her sınıf farklı bir çalışma noktasına göre optimize edilir. Sabit kanat motorları belirli bir pervane üzerinde sürdürülen seyir akımındaki verime göre; VTOL kaldırma motorları kısa ve yüksek akımlı görev çevriminde gram başına itme kuvvetine göre; FPV motorları küçük pervanelerde yüksek devirdeki tork ve yanıt hızına göre seçilir. Ardından KV, stator boyutu, sargı direnci ve kütle bu göreve göre okunur. Üç sınıfın hepsinde yayımlanan maksimum güç sürekli bir değer değil 180 saniyelik bir değerdir; dolayısıyla boyutlandırmada esas alınacak değer gerçekçi çalışma noktasındaki akımdır.

Üç sınıf arasındaki farklar

Aşağıdaki tablo, herhangi bir tek modelden önce okunmaya değer; çünkü 47 g'lık bir sabit kanat motoru ile 47 g'lık bir FPV motorunun neden neredeyse hiç ortak yönü olmadığını açıklıyor.

Sabit kanat: seyirde verim

Sabit kanat motoru uçuşunun çoğunu tek bir çalışma noktasında - seyirde - geçirir ve hava aracı tam güce yalnızca kalkış ile tırmanışta ihtiyaç duyar. Bu da tepe çıkış yerine orta akımdaki verime öncelik verir ve pervane ile KV eşleşmesini belirleyici kılar: AT4130 KV230 ve AT2308 KV1450 ikisi de bu sınıfa aittir ve KV'de altı kat fark vardır; çünkü sırasıyla 320 g ve birkaç kilogram ağırlığındaki hava araçları için üretilmişlerdir.

VTOL kaldırma: kısa bir pencerede itme kuvveti

VTOL kaldırma motoru her uçuşun kısa bir bölümünde yoğun çalışır. Kalkışta ve geçişte maksimum itme kuvveti üretmesi, ardından kanat hava aracını taşırken beklemeye geçmesi gerekir. Bu da optimizasyonu değiştirir: gram başına itme kuvveti ile termal kütle belirleyici olur ve sürekli anma değeri, tekrarlanan dikey çevrimlerden sonra motorun nasıl davrandığından daha az önem taşır. Bu kategorideki iki V serisi model 24N28P stator ve 6 mm mil kullanıyor; bu, seyir motoru değil kaldırma motoru imzasıdır.

FPV ve yarış: yüksek devirde yanıt

Bir FPV motoru, küçük bir pervaneyi ne kadar hızlı hızlandırdığı ve bir yarış ya da serbest stil hattı boyunca ne kadar akım taşıyabildiğiyle değerlendirilir. Verim ikincil bir kaygıdır, ağırlık birincil bir kaygıdır ve ilgili teknik özellikler stator hacmi, KV ile sargı direncidir. T-Hobby F30 9N12P statora sahip 9.8 g'lık bir ünitedir; bu gruptaki en büyük model 47 g'ın altındadır. Her ikisi de benzer itme kuvvetine sahip en hafif sabit kanat motorundan çok daha hafiftir; çünkü tamamen farklı bir görev için üretilmişlerdir.

Stator notasyonu ve ne anlattığı

Oluk ve kutup notasyonu - 9N12P, 12N14P, 24N28P - sargı düzenini tanımlar. Düşük sayılar küçük ve hızlı dönen motorlara özgüdür; yüksek sayılar düşük hızda tork aktarımını akıcılaştırır; buradaki VTOL kaldırma motorlarının 24N28P, kategorideki her FPV ve sabit kanat modelinin ise 12N14P veya 9N12P kullanmasının nedeni budur. Yüksek kutup sayılı her motorda olduğu gibi elektriksel komütasyon frekansı mekanik hızla birlikte yükselir; bu nedenle ESC zamanlaması ve maksimum elektriksel rpm buna karşı kontrol edilmelidir.

İç direnç, akım ve ısı

Sargı direnci, akımı dönüş yerine ısıya çeviren etkendir. Bu kategoride kabaca bir mertebeye yayılıyor: 18 mΩ ile 152 mΩ arasında; motorun mıknatıslarını güçlerini kaybettirecek bir sıcaklığa ulaştırmadan yayımlanan görevini sürdürüp sürdüremeyeceğini belirleyen teknik özellik de budur. Yayımlanan maksimum güç değerleri 180 saniyelik değerlerdir; bu nedenle tam gazı bundan daha uzun süre koruyan bir tasarım - tırmanan bir çok rotorlu araç, uzatılmış bir dikey VTOL geçişi - tepe değil sürekli akım değerine ihtiyaç duyar.

On üç dron motorunun karşılaştırması

Tablo, Dron motorları kategorisinde şu anda listelenen motorların on üçünü kapsıyor; sınıfa göre gruplanmış ve ardından en hafiften en ağıra sıralanmıştır. Maksimum güç üreticinin 180 saniyelik değeridir.

ModelSınıfStatorİç DirençMaks. Güç 180 sAğırlık
T-Hobby F30FPV, 3 inç9N12P152 mΩListelenmemiş9.8 g
T-Hobby F60PRO IV V2 KV1750FPV, 5 inç12N14P70 mΩ819 W33.5 g
T-Hobby F80 PRO KV1900FPV, 7 inç12N14P42 mΩ1122 W39.7 g
T-Hobby F90 KV1300FPV, uzun menzil12N14P76 mΩ1059 W46.6 g
T-Motor AT2308 KV1450Sabit kanat12N18P90 mΩ250 W47 g
T-Hobby F50 KV2150FPV, 5 inç12N14P47 mΩ1273 WListelenmemiş
T-Hobby F60PRO V KV1750FPV, 5 inç12N14PListelenmemişListelenmemişListelenmemiş
T-Motor AT2814 KV900Sabit kanat12N14P82 mΩ650 W108 g
T-Motor V505 KV260VTOL kaldırma24N28P58 mΩListelenmemiş215 g
T-Motor AT3520 KV550Sabit kanat12N14P31 mΩ1100 W218 g
T-Motor AT3530 KV580Sabit kanat12N14P18 mΩ1400 W298 g
T-Motor V602 KV180VTOL kaldırma24N28P88 mΩListelenmemiş300 g
T-Motor AT4130 KV230Sabit kanat12N14P60 mΩ2500 W408 g

Stator konfigürasyonu, iç direnç, 180 saniyelik maksimum güç ve kütle, üreticinin yayımladığı biçimde. değer bulunmayan hücreler tahmin edilmek yerine “Listelenmemiş” olarak işaretlenmiştir; F50 kütlesi ile F60PRO V teknik özellikleri üreticinin güncel teknik veri sayfasında yer alır ve bir yapıma başlanmadan önce her ikisi de oradan alınmalıdır.

Direnç sütunu aşağı doğru okunduğunda sınıf yapısı görünür hâle gelir. Sabit kanatlı AT motorları, 250 ila 2100 W üretirken direnci 14 ila 90 mΩ bandında tutar; bu, kütlelerine göre düşük bir değerdir, çünkü ısı birikmeden seyir hâlinde sürekli çalışacak biçimde üretilmişlerdir. FPV motorları aynı güç sınıfına kütlenin beşte biriyle ulaşır, ancak dirençleri iki ila altı kat daha yüksektir; açıkça ortaya konan ödünleşim de budur: hafif ve hızlı, sınırlayıcı etken ise bir tasarım payı değil ısıdır.

İki VTOL kaldırma motoru her iki gruptan da ayrı durur. 215 g ve 300 g ağırlıklarında, 24N28P statorlarla, benzer kV'deki FPV ünitelerinden daha ağırdır ve benzer güçteki sabit kanatlı motorlardan daha yüksek dirence sahiptir. Bu, bir kaldırma göreviyle tutarlıdır: motor, büyük bir pervaneyle görece düşük devirde itme kuvveti üretmek zorundadır ve bu çıktıyı uçuşun küçük bir bölümünden fazlasında sürdürmesi beklenmez.

Sabit kanat: AT serisi

AT motorları bu kategorinin sabit kanat ve planör ucunu oluşturur; aralık, 320 g'lık bir planörden büyük bir haritalama hava aracına kadar her şeyi kapsar.

AT2308 KV1450: hafif uç

47 g ağırlığında, Ø28.8 × 40.5 mm ölçülerindeki AT2308 KV1450, 250 W maksimum güç ve 23 A tepe akımla 320-500 g'lık planörler ve eğitim uçakları için listelenmiştir. 90 mΩ sargı direnci mutlak anlamda yüksektir ve 2S sınıfı bir hava aracının beklediği de budur: bu gerilimlerde akım ölçülü kalır ve öncelik, kilovatları dağıtabilen bir motor değil hafif ve çevik bir motordur. Bu sınıftaki her motorda olduğu gibi yayımlanan güç değeri 180 saniyelik bir değerdir.

AT2814 KV900 ve AT3520 KV550

1.3-1.4 kg'lık 3D ve F3A akrobasi hava araçlarını hedefleyen AT2814 KV900, 108 g'lık gövdesiyle 3-4S'te 650 W maksimum güç ve 45 A tepe akım sunar. 82 mΩ direnci sargının hafif bir hava aracı yerine sürekli akıma göre boyutlandırılmasının doğrudan sonucudur. AT3520 KV550 ise 4-6S'te 1100 W ve 50 A tepe değerle 218 g'lık bir gövdeye geçer ve 1.8-2.0 kg'lık haritalama ile faydalı yük hava araçlarını hedefler; 31 mΩ değeri sabit kanat grubundaki en düşük dirençlerden biridir ve sabit gazda uzun bir haritalama uçuşunun ihtiyaç duyduğu tam olarak budur.

AT3530 KV580 ve AT4130 KV230

Bu ikiliden AT3530 KV580, 4-6S'te 1400 W maksimum güç, 65 A tepe değer ve 18 mΩ dirençle 2.2-2.4 kg'lık hava araçlarını kapsar; kategorideki en büyük sabit kanat motoru olan AT4130 KV230 ise 408 g ağırlığındadır ve 2500 W maksimum güce, 60 A tepe akıma ve 6 mm mile sahiptir. 230 KV değeri sabit kanat grubundaki en düşük değerdir ve beklenen eşleşme de budur: daha yüksek hücre sayısında çalışan daha ağır bir hava aracı, daha büyük bir pervaneyi yavaş döndürür ve 50 mm stator, bunun gerektirdiği torku verecek biçimde boyutlandırılmıştır. ToBMS onu büyük çok rotorlu araçlar ve sabit kanatlı UAV'ler için uzun eksenli bir motor olarak tanımlıyor; bu, ağır bir sabit kanat motoru ile çok rotorlu bir kaldırma motoru arasındaki çizginin yapıdan değil montajdan ve görevden geçtiğini hatırlatır.

VTOL kaldırma: V505 KV260 ve V602 KV180

Dikey kaldırma görevini iki model kapsıyor ve her ikisi de aynı 24N28P stator düzenini ve 6 mm mili kullanıyor.

V505 KV260

215 g ağırlığındaki V505 KV260, 52 A tepe akım ve 58 mΩ iç direnç için anma değerine sahiptir. ToBMS özeti onu verimli bir sabit kanat seyir profiliyle eşleştirilen bir kaldırma motoru olarak tanımlıyor; bu, bir VTOL kaldırma ünitesinin belirleyici özelliğidir: hava aracını yerden kaldırmak için vardır ve sonra çalışmayı bırakır. 24N28P konfigürasyonu, büyük bir kaldırma pervanesinin çalıştığı düşük devirlerde yumuşak tork aktarımını hedefliyor.

V602 KV180

İkisi arasında daha büyük olan V602 KV180, 300 g ağırlığında olup 45 A tepe akım ve 88 mΩ dirence sahiptir. Daha ağır bir motorda daha düşük tepe akım sezgiye aykırı görünür; ta ki görev göz önüne alınana kadar: daha büyük bir hava aracındaki 180 KV'lık bir kaldırma pervanesi daha yavaş döner ve akımını daha uzun, daha yumuşak bir geçiş boyunca çeker. ToBMS onu endüstriyel VTOL platformları için güvenilir tırmanma gücü ve verimli seyir sağlayan bir motor olarak tanımlıyor ve tasarım amacı sayılarda görülüyor; bu, mümkün olan en yüksek itme değeri için değil, tekrarlanabilir dikey çevrimler için belirlenmiş bir motordur.

FPV ve yarış: T-Hobby F serisi

F serisi kategorinin yarış ve serbest uçuş ucunu oluşturur; KV aralığı en geniş, kütle aralığı en dar olan gruptur.

F30: 3 inçlik yapılar için 9.8 g

Tüm bu kategorideki en hafif motor olan T-Hobby F30, 9.8 g ağırlığında olup Ø17.9 × 17.4 mm gövdeye, 9N12P statora ve 4S'te 152 mΩ dirence sahiptir. KV değeri üreticinin veri sayfasında yer alır; bu değer için başvuru kaynağı da odur. Kayıtlı sayıların gösterdiği şey, aşırı ağırlık azaltmanın sonucudur: direnç kategorideki en yüksek değerdir ve 3 inçlik bir yarış yapısının çeviklik karşılığında kabul ettiği de tam olarak budur.

F50 KV2150 ve F60PRO IV V2 KV1750

12N14P statorlu, 1273 W maksimum güçlü, 47 mΩ dirençli ve 22 mm stator çaplı 5 inçlik bir yarış motoru olan F50 KV2150 için ToBMS özeti, tork ve tepkinin tur sürelerini belirlediği rekabetçi yarışlar için tasarlandığını belirtiyor. Kütlesi güncel üretici veri sayfasında yer alır. Daha ölçülü 5 inçlik seçenek olan F60PRO IV V2 KV1750 ise 33.5 g ağırlığında: 819 W maksimum güç, 36 A sürekli akım ve 4-6S'te 70 mΩ; yumuşak kontrolle birlikte güçlü bir orta aralık tepkisi sunduğu belirtiliyor; saf sprint görevinden çok serbest uçuş ve uzun menzilli 5 inçlik yapılar için bir motor.

F80 PRO KV1900 ve F90 KV1300

39.7 g ile 7 inç sınıfına geçen F80 PRO KV1900, 1122 W maksimum güce, 49.2 A sürekli akıma ve buradaki FPV motorları arasındaki en düşük direnç olan 42 mΩ değerine sahiptir. X8 cinelifter ve uzun menzilli hava araçları için üretilen F90 KV1300 ise 46.6 g ağırlığında olup 5-6S'te 1059 W maksimum güç, 45.1 A sürekli akım ve 76 mΩ sunar. İkisinin karşı karşıya konulması ödünleşimi açıkça gösteriyor: F80'in daha düşük direnci ve daha yüksek KV'si agresif 7 inç serbest uçuşa uygundur; F90'ın daha düşük KV'si ve daha büyük 33.4 mm statoru ise sinematik bir faydalı yükü seyirde taşımak için boyutlandırılmıştır, onu hızla savurmak için değil.

F60PRO V KV1750, F60 Pro hattının en yeni nesli olarak bu kategoride listeleniyor; ancak direnç, güç ve kütle değerleri üreticinin veri sayfasında yer alır, bu nedenle burada sayısal olarak karşılaştırılmaz. Farkın belirleyici olduğu bir yapıda tek güvenilir kaynak üreticinin veri sayfasıdır.

Hangi hava aracı için hangi sınıf

ToBMS'de bu motorlar üç uygulamaya göre gruplanıyor ve ilk karar uygulamadır.

FPV yarış ve serbest uçuş

FPV yarış dronları, altı T-Hobby F serisi modelle temsil edilir. Kütle ve tepki belirleyicidir; ısıya tolerans ise sürekli bir görev gereksiniminden değil, bir yarışın veya bir uçuş paketinin uzunluğundan belirlenir. Bunlardan dördü FPV Yarış Dronu Motorları: 9.8 g ile 34.3 g Arasında Dört T-Hobby Seçeneği yazısında sınıf bazında karşılaştırılır.

Sabit kanatlı modeller ve VTOL

Sabit Kanatlı Model ve VTOL dronları, AT ve V serilerini kapsar. Burada seçimi seyir noktasındaki verim, VTOL için ayrıca kısa kaldırma fazı boyunca gram başına itme kuvveti belirler; dikey fazda beklenenden uzun kalan bir tasarım ise sınırı itme kuvvetinde değil sargı sıcaklığında bulur.

Seçim kontrol listesi

Drone motorları, değiştirilebilecek kadar düşük maliyetlidir; ancak program ortasında sınıf değiştirmek aynı ölçüde kolay değildir, bu nedenle bu kontroller hava aracı tasarımı sabitlenmeden önce yapılmaya değerdir.

Görev ve çalışma noktası

  1. Önce görev sınıflandırılmalıdır: sürekli seyir, kısa süreli yüksek itmeli kaldırma veya yüksek devirli ani çekiş. Birine uygun olan motor genellikle diğerleri için yanlıştır.
  2. Pervane ve hücre sayısı sabitlenmeli, ardından üreticinin test verileri görevin gerçekte çektiği akımda okunmalıdır.
  3. Yayımlandığı durumlarda sürekli akım anma değeri kontrol edilmeli; maksimum güç 180 saniyelik bir pencere olarak ele alınmalıdır.
  4. VTOL'de kaldırma motorları, rüzgâr ve hava aracının gerektirdiği durumlarda tek motor arızası payı dâhil, en kötü durumdaki dikey faz için boyutlandırılmalıdır.

Mekanik ve elektriksel entegrasyon

  1. Başka herhangi bir değer karşılaştırılmadan önce KV, pervane çapı ve paket gerilimine karşı doğrulanmalıdır.
  2. Stator konfigürasyonu ve maksimum hız, ESC'nin komütasyon yeteneğine karşı kontrol edilmelidir.
  3. Mil çapı ve montaj, kullanılan pervane veya adaptöre karşı doğrulanmalı; kablo demetinin hava aracı kütlesinin parçası olacağı durumlarda kütle değerinin kabloyu içerdiği teyit edilmelidir.
  4. Hava aracı için bağlayıcı kısıtın ısı mı kütle mi olduğuna karar verilmelidir; FPV'de genellikle ısı, uzun menzilli sabit kanatta ise genellikle kütle belirleyicidir.

Sık sorulan sorular

SSabit kanat motoru bir çok rotorlu araçta kullanılabilir mi?

Mekanik olarak monte edilebilir, ancak görev yanlıştır. Bu kategorideki bir sabit kanat motoru, sabit bir seyir akımındaki verim için optimize edilmiştir; örneğin AT3520 KV550, sürekli ve ölçülü bir yüke uygun olan 31 mΩ sargı direncine sahiptir. Bir çok rotorlu motor ise daha yüksek akımda gram başına itme kuvveti için belirlenir ve genellikle daha yumuşak düşük hız torku için daha yüksek kutup sayısı taşır. Bir seyir motorunu havada asılı kalma görevinde kullanmak, genellikle onu tasarlandığı çalışma noktasının dışında çalıştırmak anlamına gelir ve bunun sonucu ısıdır.

SVTOL kaldırma motorları neden 24N28P stator kullanırken FPV motorları 12N14P kullanıyor?

Çünkü iki görev, hız aralığının karşıt uçlarında çalışır. VTOL kaldırma pervanesi büyüktür ve yavaş döner; bu nedenle daha yüksek oluk ve kutup sayısı tork aktarımını yumuşatır ve aksi hâlde hava aracına iletilecek olan kademeli geçişi azaltır. Bir FPV motoru ise küçük bir pervaneyi çok yüksek devirde döndürür; burada düşük kutup sayısı komütasyon frekansını yönetilebilir tutar. Hem V505 KV260 hem de V602 KV180 24N28P kullanır; bu kategorideki her FPV ve sabit kanat modeli ise 12N14P veya 9N12P kullanır.

SBir FPV motoru hangi KV'de olmalıdır?

Bu, tercihten değil pervane boyutundan ve hücre sayısından doğar. Bu kategoride 5 inçlik motorlar 4-6S'te 1750 ila 2150 KV'de, 7 inçlik ünite 1900 KV'de, uzun menzilli cinelifter motoru ise 5-6S'te 1300 KV'de çalışır. Örüntü tutarlıdır: pervane çapı ve faydalı yük arttıkça KV düşer. Daha büyük bir pervane döndüren düşük KV'li bir motor, üst uç yanıtı pahasına genellikle amper başına daha fazla itme kuvveti üretir; uzun menzilli ve sinematik yapıların KV aralığının alt ucunda, 5 inçlik yarış araçlarının ise üst ucunda yer almasının nedeni de budur.

SDüşük sargı direnci her zaman daha mı iyidir?

Verim ve ısı açısından daha iyidir; ancak beraberinde kütle ve aşırı durumda yüksek devirde temiz sürülmesi daha zor bir sargı getirir. Bu kategoride sabit kanat motorları 14 ila 90 mΩ arasında, VTOL kaldırma motorları 58 ve 88 mΩ'de, FPV motorları ise 42 ile 152 mΩ arasında yer alır. F30'un 152 mΩ değeri bir kusur değildir; kütlenin bağlayıcı kısıt olduğu durumda 9.8 g'lık bir motorun görünümü budur. Direnç, tek başına değil görevle birlikte okunmalıdır.

SAynı kütledeki bir sabit kanat motoruyla bir FPV motoru nasıl karşılaştırılır?

Teknik özellik tablosuna göre değil, çalışma noktasına göre. AT2308 KV1450 ile 40 g civarındaki FPV motorları aynı kütle bandını paylaşır ama görevi paylaşmaz: sabit kanat ünitesi 320-500 g'lık bir hava aracı için 250 W maksimum güç ve 90 mΩ dirençle listelenmiştir; 39.7 g ağırlığındaki F80 PRO KV1900 ise 1122 W ve 42 mΩ ile listelenmiştir. İkinci motor sert ve kısa süreli çalışmak üzere tasarlanmıştır; birincisi ise uzun süre yumuşak çalışmak üzere.

SToBMS'de bazı teknik özellik hücreleri boş - neden?

Çünkü kayıt, o alan için bir değer taşımıyor. Hücreler bir tahminle doldurulmak yerine "Listelenmemiş" olarak işaretlenir ki bu bilinçli bir tercihtir: üreticinin veri sayfasında taşınan bir değer, çıkarımsal bir değere yeğlenir. Bir değerin eksik olduğu ve önem taşıdığı durumlarda - F50 kütlesi, F60PRO V direnci ve gücü, UAV kategorisindeki bir MN4006 mil çapı - başvuru kaynağı üreticinin güncel veri sayfasıdır.

Resmî kaynaklar

T-Motor ve T-Hobby; itme kuvveti tablolarını, sargı özelliklerini ve çizimlerini içeren kendi ürün kataloglarını ve ürün sayfalarını yayımlıyor - örneğin T-Motor resmî sitesi. Teknik özellikler ve pervane önerileri için asıl kaynak üreticidir; ToBMS ise keşif katmanını her iki marka genelinde aranabilir ve karşılaştırılabilir tutar.

Sonraki adımlar

Amaç araştırmak değil adayları daraltmak ise platformdaki üç araç sırayla işi görür. Tüm modelleri ve teknik özellikleri yan yana görmek için Dron motorları kategorisi incelenebilir; adaylar KV, kütle ve güce göre Seçim ile filtrelenebilir, ardından Ürün karşılaştırma alanında karşı karşıya konulabilir. Sabit kanat, VTOL veya FPV motorları yerine çok rotorlu tahrik motorları için UAV motorları kategorisi bu aralığı ayrıca ele alıyor.

Kısa özet: sınıf göreve göre belirlenmeli, pervane ve hücre sayısı sabitlenmeli, itme kuvveti ile akım yayımlanan maksimumda değil çalışma noktasında okunmalı, ardından kütle, mil ve montaj hava aracına karşı doğrulanmalıdır. Geri kalan her şey - kablo, konnektör, ESC zamanlaması - bu dört karardan doğar.