Bir havadan fotoğraf drone motoru, bir ürün aralığındaki en büyük itme kuvveti değeri için değil, kaldırmak zorunda olduğu kütle ve o kütleyi havada ne kadar kararlı tuttuğu için seçilir. Kamera kaldıran bir gövde iki soruyu aynı anda sorar: kamerayı, gimbalı ve paketi taşımaya yetecek rotor başına itme kuvveti ve hava aracı yavaş, kısmi gazda bir havada asılı kalma süresince konumunu korurken düzgün ve serin kalan bir sargı. Burada karşılaştırılan dört T-Motor kaydı - MN4006 KV380, MN6007 II KV160, MN7005 KV230 ve U7 KV280 - yayımlanmış 68 g ile 317 g arası kütleyi ve 2309 g ile 6419 g arası itme kuvvetini kapsıyor ve bu dağılım kamera faydalı yük sınıfıyla yakından örtüşüyor. Aynı görev Havadan Fotoğraf UAV uygulama sayfasında da anlatılıyor.
Kısa Yanıt
Kısa listeyi herhangi bir motor değerinden önce kamera kütlesi belirler. Kamera kaldıran bir çok rotorlu araç, kendi kütlesi gövdenin yalnızca küçük bir kesri olan bir gimbal taşır ve kameraya ve stabilizasyonuna harcanan her gram, tahrik grubunun kaldırmak, tutmak ve düzeltmek zorunda olduğu bir gramdır. Bunun pratik sonucu, bir havadan fotoğraf drone motorunun tam gazda bir an için üretebileceği itme kuvvetine göre değil, havada asılı kalma noktasında üretmek zorunda olduğu itme kuvvetine göre seçilmesidir. Buradaki dört kayıt bu ölçeğin çok farklı noktalarında yayımlanmıştır: 2309 g, 4640 g, 4691 g ve 6419 g; 16 in ile 24 in arası pervanelerde ve 4-6S ile 12S arası beslemelerde.
Bu grupta iki sütun, genişliklerinin düşündürdüğünden daha fazla ağırlık taşır. Birincisi yayımlanmış itme kuvvetidir, çünkü kamera kaldıran bir hava aracı itme kuvvetini bir yarış quadının tam gazda geçirdiği saniyeler boyunca değil, dakikalar boyunca tutmak zorundadır. İkincisi iç dirençtir, çünkü sabit bir stator boyutu içinde motor kütlesi ile sargı direnci birbiriyle ödünleşir ve aktif soğutması olmayan bir muhafazada havada asılı kalma akımını bakır kaybına çeviren terim direnç terimidir. Sargı direnci, bakır kaybını hesaplanabilir kılan şeydir, ancak motor ısınmasının tamamı değildir: bir motorun ulaştığı sıcaklık aynı zamanda diğer kayıplarına ve ısının muhafazadan nasıl çıktığına bağlıdır. Bu iki sütunu birlikte okumak, küçük bir kamera platformu için üretilmiş hafif bir kaydı, kararlı bir rüzgârda büyük bir gimbalı tutmak için üretilmiş daha ağır bir kayıttan ayırır.
Dördünü birbirinden ayıran şey itme kuvvetinde değil beslemededir. Bir kayıt 4-6S, bir kayıt 6S, bir kayıt 12S ve bir kayıt 3-8S aralığında yayımlanmıştır ve KV değerleri bu ayrımı izler; 12S kaydında 160 KV’den 4-6S kaydında 380 KV’ye uzanır. KV, uygulanan volt başına mil hızı olduğundan, farklı hücre sayılarındaki kayıtlar farklı paket gerilimlerinden karşılaştırılabilir mil hızlarına ulaşır ve onları birbirinden ayıran değer, her birinin yayımlanmış itme kuvveti için çektiği akımdır. Bir havadan fotoğraf drone motorunun seçildiği zincir budur ve aşağıdaki bölümler onu sırayla parçalarına ayırıyor.
Havadan Fotoğraf Drone Motoru Nedir
Bir havadan fotoğraf drone motoru, bir performans hedefine göre değil bir kamera faydalı yüküne göre seçilen bir tahrik bileşenidir. Referansın bu tek değişimi, vurguyu tepe değerlerden hava aracının gerçekte kullandığı çalışma aralığına kaydırır, çünkü bir kamera platformu bir kez tırmanır, yerleşir ve uçuşunun büyük bölümünde irtifayı korur. Aşağıdaki iki bölüm bu kaymanın sonuçlarını sırayla ele alıyor: her rotorun tutmak zorunda olduğu itme kuvveti ve sargının buna nasıl eşlendiği.
Kamera Kütlesine Karşı Rotor Başına İtme Kuvveti
Rotor başına itme kuvveti, bir teknik özellik olmadan önce bir bölmedir. Hava aracının toplam kalkış kütlesinin rotor sayısına bölümü, bir motorun hava aracını sabit tutmak için üretmek zorunda olduğu itme kuvvetini verir ve bu değer bir hedef değil bir tabandır. Kamera kaldıran bir tasarım normalde havada asılı kalma noktasının üzerinde bir marj bırakır, böylece uçuş kontrolcüsü konumu düzeltmek için tek tek rotorlarda itme kuvvetini artırabilir; yayımlanmış itme kuvveti değerini çalışma noktasından ayıran şey bu marjdır. Bu gruptaki 2309 g kaydı ile 6419 g kaydı aynı soruya iki yanıt değil, farklı kamera kütlelerinin ve farklı rotor sayılarının sorduğu sorulara yanıtlardır ve gövde kütlesi ile rotor sayısı sabitlenmeden hiçbir değer yararlı değildir. Bu nedenle bir havadan fotoğraf drone motoru bir ürün aralığındaki tepe değere göre değil bu bölmeye göre boyutlandırılır.
Kamera Kaldıran Bir Gövde İçin İlk Süzgeç Olarak KV
KV ilk süzgeçtir, çünkü sonradan değiştirilmesi en zor iki kararı birleştirir: pervaneyi ve paketi. Kamera platformunun istediği şey büyük, yavaş ve disk yüklemesi düşük bir pervanedir ve büyük bir pervane aynı itme kuvveti için küçük olandan daha düşük bir mil hızına ihtiyaç duyar. KV, volt başına devir sayısıdır, bu nedenle bir kaydın ulaştığı mil hızı, KV değeri ile ona bağlı besleme geriliminin çarpımıdır. Burada 12S kaydının gruptaki en düşük KV’yi, 4-6S kaydının ise en yükseği taşımasının ve tek başına verilen bir KV değerinin, bir motorun belirli bir gövdede ne kadar hızlı döneceği konusunda hiçbir şey söylememesinin nedeni budur.
Kamera Kütlesi Havadan Fotoğraf Drone Motorunun Kısa Listesini Nasıl Belirler
Kamera kütlesi motora faydalı yük bütçesi üzerinden ulaşır ve rotor sayısını ve her rotorun tutmak zorunda olduğu itme kuvvetini belirleyen şey faydalı yük bütçesidir. Bu nedenle bir havadan fotoğraf drone motoru, kamera ve gimbalıyla başlayan bir zincirin ucunda yer alır ve aşağıdaki iki adım bu zincirin en uzun olduğu yerlerdir.
Faydalı Yük Sınıfı Rotor Sayısını Nasıl Belirler
Kompakt bir gimbal üzerindeki küçük bir kamera, ölçülü rotor sayısına sahip hafif bir çok rotorlu araca uyar; stabilize bir montaj üzerindeki büyük bir sinema kamerası ise ya daha fazla ya da daha büyük rotor gerektirir. İki kol eşdeğer değildir: rotor eklemek itme kuvveti gereksinimini bölerken aynı anda kütle ve hava direnci ekler; pervaneleri büyütmek ise motor eklemeden her rotorun sağlayabileceği itme kuvvetini yükseltir. Bu grupta en küçük kayıt 16 in pervane üzerinde 2309 g, en büyük kayıt ise 22 in pervane üzerinde 6419 g itme kuvveti yayımlar; bu nedenle her birinin hizmet ettiği faydalı yük sınıfı, içindeki sargı kadar yanında yayımlandığı pervane tarafından da belirlenir. Bir havadan fotoğraf drone motorunun gövde boyutuna göre değil faydalı yük sınıfına göre seçilmesinin nedeni budur.
Havada Asılı Kalma Gazı ve Kısmi Gaz Marjı
Havada asılı kalma gazı, bir kamera platformunun bataryasını harcadığı yerdir ve yayımlanmış itme kuvveti bandının sabit bir yüzdesi değil bir kesridir. Üreticinin test verileri bu bandın biçimini görünür kılar. U7 KV280 üzerinde, 22 × 6.6 in CF pervane için 24 V’ta yayımlanan test verileri, yüzde 50 gaz noktasında 10.52 g/W ile 1565 g itme kuvveti bildirir; tam gazda ise 5.51 g/W ile 4640 g. Belirtilen bu test koşullarında daha düşük gaz noktası watt başına daha fazla itme kuvveti veriyor ve yayımlanmış tam gaz değeri, görevin çalıştığı nokta değil tasarım için bir tavandır. Ancak yüzde 50 noktası evrensel bir havada asılı kalma hedefi değildir: bir hava aracının yerleştiği çalışma noktası, toplam kalkış kütlesine, rotor sayısına, takılı pervaneye ve uçuş kontrolcüsünün konum kontrolü için ihtiyaç duyduğu itme kuvveti rezervine bağlıdır.
Kamera Kaldıran Bir Gövdede Titreşim ve Havada Asılı Kalma Gazı
Titreşim görüntüye gimbal üzerinden ulaşır ve gimbal tam olarak bir çok rotorlu aracın havada asılı kalmada ürettiği bantta hassastır. Motor bu banda iki yoldan katkıda bulunur: pervaneye verdiği tork dalgalanması ve kendi kütlesinin montaj üzerindeki davranışı. Her iki yol da teknik özellik sütunlarının yalnızca kısmen tanımladığı tasarım tercihleriyle belirlenir ve her ikisi de Havadan Fotoğraf UAV üzerinde hız için uçurulan bir gövdeden daha fazla önem taşır, çünkü görüntü uçuşun bir yan ürünü değil faydalı yükün kendisidir.
Cogging, Kutup Sayısı ve Düşük Hızda Düzgünlük
Cogging, rotorun bir stator dişi konumundan sonrakine geçerken hissedilen tork değişimidir ve motorun manyetik tasarımına, hava aralığına ve üretim toleranslarına olduğu kadar yuva-kutup bileşimine de bağlıdır. Bu gruptaki 18N24P ve 24N28P konfigürasyonları bir devire çok sayıda adım koyar ve bu yararlı bir tasarım bağlamıdır; ancak yuva-kutup sayıları tek başına hangi kaydın daha az cogging torku ya da havada asılı kalmada daha düşük titreşim ürettiğini ortaya koymaz. Üretici ölçülmüş cogging torku, rotor dengesi ya da titreşim verisi yayımladığında karşılaştırılacak değerler bunlardır ve amaçlanan çalışma koşulları altında değerlendirilmesi gereken şey motor-pervane tertibatının tamamıdır.
Motor Kütlesi, Montaj Rijitliği ve Sönümleme
Motor kütlesi, montaj rijitliği ve sönümleme, monte edilmiş tahrik sisteminin titreşim davranışını belirlemek için etkileşir. Motor kütlesini ya da montaj rijitliğini değiştirmek yapısal rezonansları kaydırabilir, ancak bunun görüntü kararlılığını iyileştirip iyileştirmediği ortaya çıkan modal frekanslara, uyarma kaynaklarına ve gimbalın nasıl tepki verdiğine bağlıdır; bu nedenle etki yalnızca motor kütlesinden çıkarılmak yerine tertibat düzeyinde değerlendirilir. Kütle sütununun taşıdığı şey ise kuşkusuz olan bir maliyettir: bu gruptaki 317 g’lık kayıt ile 68 g’lık kayıt, diğer rotorların tüm uçuş boyunca kaldırmak zorunda olduğu yükün karşıt uçlarında durur. Karşılaştırma dört kayıt için bir montaj yapısı, titreşim spektrumu ya da modal sonuç taşımadığından, buradaki sütunlar hangisinin bozulmayı daha iyi sönümlediğine dair bir sıralama değil, bir kütle okuması destekler.
Havadan Fotoğraf Drone Motoru: Teknik Özellik Karşılaştırma Matrisi
Burada karşılaştırılan dört kayıt, yayımlanmış görevi kamera kaldırma olan T-Motor modelleridir; tek bir teknik özellik kümesi olarak, en hafif kayıttan en ağıra geçişin sütunun kendisinde görüleceği biçimde yayımlanmış kütleye göre sıralanmıştır. Her değer, üreticinin o model için yanında adı geçen pervane üzerinde yayımladığı değerdir ve hiçbir hücre tahmin edilmemiştir. Bir kayıt bir alanı taşımıyorsa, tablo boşluğu doldurmak yerine bunu belirtir. Dördü de aynı UAV Motorları kategorisinde ve aynı Havadan Fotoğraf UAV görevi altında yer alır ve her biri farklı bir faydalı yük sınıfı için bir aday havadan fotoğraf drone motorudur.
| Model | Konfigürasyon | İç Direnç | Hücre Sayısı (LiPo) | Maksimum İtme Kuvveti | Test Pervanesi | Ağırlık |
|---|---|---|---|---|---|---|
| MN4006 KV380 | 18N24P | 194 mΩ | 4-6S | 2309 g | 16 × 5.4 in CF | 68 g |
| MN6007 II KV160 | 24N28P | 178 mΩ | 12S | 6419 g | 22 × 6.6 in | 159 g |
| MN7005 KV230 | 24N28P | 71 mΩ | 6S | 4691 g | 24 × 7.2 in CF | 188 g |
| U7 KV280 | 12N14P | 71 mΩ | 3-8S | 4640 g | 22 × 6.6 in CF | 317 g |
Burada karşılaştırılan dört kamera kaldırma kaydı için model, stator konfigürasyonu, iç direnç, yayımlanmış hücre sayısı, maksimum itme kuvveti, test pervanesi ve ağırlık, üreticinin yayımladığı biçimde, yayımlanmış ağırlığa göre sıralanmıştır. Maksimum itme kuvveti, her model için yanında adı geçen pervane üzerinde yayımlanan değerdir ve bu pervaneye ve testte kullanılan besleme gerilimine bağlıdır; bu nedenle sütun grup içinde yalnızca her modelin kendi yayımlanmış koşulunu tanımladığı anlamda karşılaştırılabilir. Hücre sayısı yayımlandığı biçimde gösterilmiştir; bu nedenle tek bir değer tek bir yayımlanmış pencere, bir aralık ise o modelin aralık boyunca yayımlandığı anlamına gelir. Ağırlık kablo ve konnektörü içerir. KV değerini tekrarlayan ayrı bir sütun yoktur, çünkü tablodaki her model adı kendi KV değerini taşır.
Dört kayıt tek bir sayfada olduğunda iki okuma öne çıkar ve hiçbiri itme kuvveti sütunu değildir. Birincisi, bu dört modelli kümede iç direncin motor kütlesiyle aynı sırada gitmemesidir. MN4006 KV380 ile MN6007 II KV160, yayımlanmış 68 g ve 159 g kütlelerde sırasıyla 194 mΩ ve 178 mΩ gösterir; MN7005 KV230 ile U7 KV280 ise her biri 71 mΩ gösterir. Bunlar yararlı teknik özellik farklarıdır, ancak direnç tek başına bir sargı yapısını ortaya koymaz ya da hangi kaydın havada asılı kalmada daha serin çalıştığını öngörmez: bir kaydın ürettiği bakır kaybı, kendi çalışma noktasına ait akıma ve direnç tanımına bağlıdır ve bir motorun toplam ısınması aynı zamanda diğer kayıplarına ve soğutma koşullarına da bağlıdır.
İkinci okuma, itme kuvvetinde birbirine en yakın duran iki kayıtla ilgilidir. MN7005 KV230, 4691 g; U7 KV280 ise 4640 g yayımlar; bu 51 g’lık bir farktır, oysa ikisi kütlede 129 g ayrıdır ve farklı stator konfigürasyonları ile farklı besleme pencereleri taşır. Farklı bir stator düzeni ve farklı bir hücre sayısıyla neredeyse özdeş bir yayımlanmış itme kuvveti, tablodaki en net hatırlatmadır: itme kuvveti, bir motorun bir pervane ve bir gerilimle birlikte taşıdığı bir özelliktir ve kütle ile direnç, görevi tanımlayan şeyler değil bir paketleme sonucudur. Aralarında seçim yapmak, 51 g’a değil hava aracının taşıyabileceği beslemeye ve motorlardan elektroniğe olan uzaklığa bağlıdır.
Üçüncü bir okuma beslemedir. İki kayıt tek bir gerilim için, 6S ve 12S, iki kayıt ise bir pencere boyunca, 4-6S ve 3-8S, yayımlanmıştır. Tek gerilimli kayıtlar tek bir çalışma noktasında karakterize edilir; bu onları karşılaştırmayı kolay ama entegre etmeyi dar kılar; pencereli kayıtlar ise paket seçimini açık bırakır. Kamera kaldıran bir yapım için pencere önemlidir, çünkü paket genellikle gövdeden sonra seçilir ve 3-8S ya da 4-6S boyunca yayımlanmış bir kayıt bu kararı kullanılabilir tutar.
Bir Havadan Fotoğraf Drone Motorunu Besleme Gerilimi ve Pervane Sınıfıyla Eşleştirmek
Bir havadan fotoğraf drone motoru, ancak ona bir besleme gerilimi ve bir pervane bağlandığında tanımlanır, çünkü bu iki girdi bir KV değerini bir mil hızına ve bir itme kuvvetini bir akıma çevirir. Aşağıdaki iki bölüm bu girdileri birbirlerini kısıtladıkları sırayla ele alıyor.
Besleme Gerilimi Penceresi
Bir havadan fotoğraf drone motoru için yayımlanan besleme penceresi, üreticinin karakterize ettiği paket gerilimleri aralığıdır. Karşılaştırılabilir koşullar altında belirli bir mil gücü düzeyi için genellikle daha yüksek bir besleme gerilimi daha düşük bir besleme akımına izin verir, bu da bakır kaybını düşürür; daha yüksek bir hücre sayısı aynı zamanda daha ağır bir paket ve daha yüksek anma değerli bir ESC anlamına gelir. Ancak besleme seçimi tek başına bu dört kaydı havada asılı kalma akımına ya da tahrik verimine göre sıralamaya yetmez, çünkü motor özellikleri, pervaneleri, itme kuvveti gereksinimleri ve çalışma noktaları birbirinden farklıdır; besleme seçilirken paket kütlesi, ESC uyumluluğu ve üreticinin amaçlanan çalışma noktası için test verileri birlikte okunur. Bu grupta pencereler MN4006 KV380’de 4-6S’ten, MN7005 KV230’da 6S ve U7 KV280’de 3-8S üzerinden MN6007 II KV160’ta 12S’e uzanır; bu nedenle en geniş tek pencere ile en yüksek tek gerilim farklı kayıtlarda yer alır ve farklı hava araçlarına hizmet eder.
Pervane Sınıfı ve Rotor Başına İtme Kuvveti
Pervane, motorun ulaşmak zorunda olduğu mil hızını ve vermek zorunda olduğu torku belirler ve yayımlanmış itme kuvveti değerleri bu nedenle adı geçen bir pervane üzerinde verilir. MN4006 KV380 üzerindeki 16 × 5.4 in CF, MN6007 II KV160 üzerindeki 22 × 6.6 in, MN7005 KV230 üzerindeki 24 × 7.2 in CF ve U7 KV280 üzerindeki 22 × 6.6 in CF, dört kaydı farklı çap sınıflarına yerleştirir ve her birinin yayımladığı itme kuvveti statorundan değil kendi pervanesinden doğar. Büyük, yavaş bir pervane üzerinde verilen bir kayıt, yayımlanmış itme kuvvetini küçük, hızlı bir pervanede tekrar etmez ve karar vermeden önce kontrol edilecek değer, üreticinin hava aracının gerçekte taşıdığı pervane için verdiği verilerdir.
Kamera Kaldırma Kayıtları Model Model
Bir grup olarak okunduğunda dört kayıt, kompakt bir gimbal platformundan büyük bir stabilize montaja uzanan bir kamera kaldırma aralığını kapsar ve aralarında bir havadan fotoğraf drone motorunun yaygın olarak yayımlandığı besleme gerilimlerine yayılır. Her biri aşağıda kendi kaydının taşıdığı alanlarla ve fazlasıyla değil ele alınıyor.
MN4006 KV380
MN4006 KV380, kablosu dâhil 68 g ile grubu açar; 18N24P bir stator üzerinde 194 mΩ iç direnç ve 4-6S penceresiyle birlikte. Yayımlanmış 2309 g itme kuvveti 16 × 5.4 in CF pervane üzerinde gelir ve kaydı 50 mm’lik bir kablo ile 22 V’ta 0.3 A yüksüz akım taşır. Kümedeki en küçük kamera kaldırma gövdesinin kaydıdır; burada kamera ve gimbal birlikte bir kilogramın küçük bir kesridir ve paket, penceresinin 4-6S ucunda rotor başına akımın ölçülü kalmasına yetecek kadar küçüktür.
MN6007 II KV160
MN6007 II KV160, gruptaki 12S kaydıdır ve en yüksek yayımlanmış itme kuvvetine sahiptir: 22 × 6.6 in pervane üzerinde 6419 g. 24N28P statoru ve 178 mΩ direnci; kablosu dâhil 159 g kütle, 70 mm kablo ve 18 V’ta 0.5 A yüksüz akımla birlikte durur. Yüksek bir beslemede düşük KV, büyük ve yavaş bir pervanenin istediği düzendir ve 12S anma değeri, düşük KV’si ve yayımlanmış itme kuvveti onu daha büyük kamera kaldırma konfigürasyonları için değerlendirilecek bir aday yapar; yeter ki pervane, havada asılı kalma çalışma noktası, toplam kalkış kütlesi ve elektrik sistemi amaçlanan gövdeyle uyumlu olsun.
MN7005 KV230
MN7005 KV230, 24N28P bir stator ve kablosu dâhil 188 g kütle üzerinde, kümedeki en düşük iç direnci 71 mΩ ile taşır ve 6S penceresi içinde 24 × 7.2 in CF pervane üzerinde 4691 g itme kuvveti yayımlar. Kablosu 60 mm, mili 15 mm ölçer ve yüksüz akımı 22 V’ta 0.9 A’dır. 6S bir besleme üzerinde 24 in’lik bir pervane, gruptaki en geniş disktir ve sert tırmanmak için değil kararlı bir kamera platformu tutmak için kurulmuş bir bileşimdir.
U7 KV280
U7 KV280, burada kablosu dâhil 317 g ile en ağır kayıttır ve gruptaki en geniş besleme penceresini, 3-8S’i taşır; bu da paket seçimini tek gerilimli bir kaydın yapacağından daha uzun süre açık bırakır. 12N14P statoru 71 mΩ direnç taşır, mili 6 mm, kablosu 750 mm ölçer ve yüksüz akımı 10 V’ta 0.5 A’dır; üretici 22 × 6.6 in CF pervane üzerinde 4640 g itme kuvveti yayımlar. 750 mm’lik kablo ile 317 g kütle bir paketleme ve kurulum değeridir: uzun kablo, motorların elektronikten daha uzakta monte edildiği bir gövdeye uyar ve hiçbir değer tertibatın ürettiği titreşim hakkında bir şey söylemez.
Bir Havadan Fotoğraf Drone Motoru Seçmek: Bir Boyutlandırma Sıralaması
Aşağıdaki üç adım sütunları bir kamera faydalı yükünü kısa bir listeye çeviren sırayla uygular.
Motor değerlerinden önce havada asılı kalma bütçesi
Herhangi bir motor okunmadan önce kamera, gimbal, gövde ve paket tartılır, çünkü toplam kalkış kütlesi ile rotor sayısı birlikte bir rotorun havada asılı kalmada tutmak zorunda olduğu itme kuvvetini verir. Bu değer daha sonra aramayı sınırlar: kendi pervanesi üzerinde yayımlanmış itme kuvveti havada asılı kalma gereksiniminin altında kalan bir kayıt, sonraki hiçbir adımla kurtarılamaz. Bu grup genelinde yayımlanmış itme kuvveti 2309 g’dan 6419 g’a yükselir ve ortadaki iki kayıt, 129 g kütle farkına rağmen birbirine 51 g içinde durur; bu da itme kuvveti sütununun tek başına değil pervane ve beslemeye karşı okunması gerektiğinin bir hatırlatmasıdır.
Besleme, pervane ve sargı birlikte
Besleme kendi başına bir karardır, çünkü havada asılı kalma akımını belirlerken aynı zamanda paket kütlesini ve ESC anma değerini belirler. Yüksek bir beslemede düşük bir KV, karşılaştırılabilir koşullar altında belirli bir mil gücü için daha az akım çeker, bu da bakır kaybını düşürür ve bunun bedelini daha ağır bir paketle öder. Bu grupta seçim 4-6S kaydından 6S ve 3-8S üzerinden 12S kaydına uzanır ve yakın kararları direnç sütunu belirtir: iki hafif kayıtta 194 mΩ ve 178 mΩ’ye karşı benzer yayımlanmış itme kuvvetine sahip iki kayıtta 71 mΩ. Bu farkın neye dönüştüğü, her kaydın kendi çalışma noktasında gerçekte çektiği akıma bağlıdır; bu nedenle sütun bir sıcaklık değil bir gösterge olarak okunur.
En son montaj, kütle ve boşluk
Montaj ayrıntıları seçimi ancak görev, besleme ve sargı listeyi daralttıktan sonra netleştirir ve o noktada aday kümesi, mil, kablo ve boşluğun kararı verebileceği kadar kısalmıştır. Kütle sütunu bu adımda bir kalite puanı olarak değil faydalı yük bütçesine karşı okunur. Bir kayıt, yapımın bağlı olduğu bir alanı taşımıyorsa dürüst hamle, değeri komşu bir modelden çıkarmak yerine soruyu üreticinin dokümantasyonuna yöneltmektir.
Bu gruba uygulanan üç adım bir cevap değil bir kısa liste verir:
- Kompakt kamera platformları. MN4006 KV380, 68 g’daki 4-6S kaydıdır ve 16 × 5.4 in pervane üzerinde yayımlanmış 2309 g itme kuvveti, küçük bir gövdedeki hafif bir gimbale uyar.
- Orta boy stabilize kamera gövdeleri. MN7005 KV230 ile U7 KV280, 24 × 7.2 in ve 22 × 6.6 in pervaneler üzerinde 4691 g ve 4640 g yayımlar ve aralarındaki seçim, gövdenin taşıyabileceği beslemeden ve motorların elektronikten ne kadar uzakta durduğundan doğar.
- Yüksek bir besleme üzerinde büyük stabilize montajlar. MN6007 II KV160, 12S kaydıdır ve kümedeki en yüksek itme kuvvetini en düşük KV’de 6419 g olarak yayımlar.
Sık sorulan sorular
SBir havadan fotoğraf drone motoru hangi KV’ye ihtiyaç duyar?
Kamera kaldırma için uygun tek bir değer yoktur, çünkü KV kendi başına bir nitelik değil volt başına devir sayısıdır. Bir KV, ancak ona bir besleme gerilimi bağlandığında bir mil hızına dönüşür ve bir kamera platformunun istediği mil hızı pervane çapından doğar. Büyük, yavaş bir pervane yüksek bir beslemede düşük bir KV ister; bu grupta 12S kaydının en düşük KV’yi 160 olarak, en küçük 4-6S kaydının ise en yükseği 380 olarak taşımasının nedeni budur. Bir havadan fotoğraf drone motoru için işleyen yöntem pervaneden başlamak, gerekli itme kuvvetini üretmesi için ihtiyaç duyduğu mil hızını belirlemek ve ardından ona ulaşan KV ile hücre sayısı çiftini seçmektir.
SKamera kaldıran bir drone rotor başına ne kadar itme kuvvetine ihtiyaç duyar?
Rotor başına itme kuvveti, toplam kalkış kütlesinin rotor sayısına bölümüdür, buna konum kontrolü için bir marj eklenir ve bu bir teknik özellik değil bir gereksinimdir. Bir kamera platformu, uçuş kontrolcüsü gimbalı düz tutmak için tek tek rotorları yükseltip alçaltırken bu itme kuvvetini dakikalar boyunca tutmak zorundadır; bu nedenle bir havadan fotoğraf drone motorunun seçildiği itme kuvveti statik havada asılı kalma gereksiniminin üzerinde durur, tam o noktada değil. Bu gruptaki yayımlanmış itme kuvveti değerleri 2309 g ile 6419 g arasında uzanır ve her biri adı geçen bir pervane üzerinde verilmiştir; bu nedenle karşılaştırma ancak gövde kütlesi, rotor sayısı ve pervane çapı sabitlendiğinde anlamlı olur.
SDaha ağır bir kamera faydalı yükü için daha düşük KV daha mı iyidir?
Tek başına değil. Daha düşük bir KV, daha ağır bir kamera faydalı yükü için ancak daha büyük bir pervane ve motoru verimli bir çalışma noktasına birlikte yerleştiren bir besleme gerilimiyle eşleştirildiğinde yararlıdır. Küçük, ince hatveli bir pervane üzerinde düşük KV’li bir motor onu yararlı itme kuvveti üretemeyecek kadar yavaş döndürür; aynı motor doğru beslemede büyük, kalın hatveli bir pervanede ise onu pervanenin istediği hızda döndürür ve aynı mil gücü için daha az akım çeker. Bu grupta KV değerleri 4-6S bir kayıtta 380’den 12S bir kayıtta 160’a uzanır ve iki uç çok farklı paket gerilimlerinden karşılaştırılabilir mil hızlarına ulaşır. KV, sargının bir niteliği değil pervaneye ve pakete bir uyumdur.
SHangi T-Motor motorları bir havadan fotoğraf UAV’sine uyar?
Burada karşılaştırılan dört kayıt, kompakt bir gimbal platformundan büyük bir stabilize montaja uzanan kamera kaldırma aralığını kapsar. MN4006 KV380, 68 g’da 4-6S kaydıdır ve 16 × 5.4 in pervane üzerinde 2309 g yayımlanmış itme kuvveti vardır; MN6007 II KV160, 12S kaydıdır ve kümedeki en yüksek itme kuvvetini 6419 g olarak yayımlar; MN7005 KV230, 6S penceresi içinde 24 × 7.2 in pervane üzerinde 4691 g yayımlar; U7 KV280 ise 3-8S penceresi boyunca 22 × 6.6 in pervane üzerinde 4640 g yayımlar. Belirli bir gövde için doğru olan, dördün bir sıralamasından değil kamera kütlesinden, rotor sayısından ve gövdenin taşıyabileceği beslemeden doğar.
SBir kamera drone motorunda titreşim nasıl azaltılır?
Titreşim üç noktada ele alınır ve bunlardan yalnızca biri motorun içindedir. Motorun içinde, yuva-kutup düzeni cogging torku için tasarım bağlamıdır, ancak yuva-kutup sayısı tek başına bir kaydın ne kadar cogging torku ya da titreşim ürettiğini belirlemez. Arayüzde, dengeli bir rotor ve motora uygun bir montaj, tertibatın davranışını belirleyen etkenlerdir ve üretici bir rotor dinamik denge standardı yayımladığında bu, o tablonun bir parçasıdır. Arayüzün üstünde, pervane dengesi ile tüm tahrik grubunun kütlesi, gimbale ulaşan titreşim üzerinde etkili olur. Bu nedenle bir kamera drone motoru itme kuvveti kadar düşük hızdaki tork davranışı için de okunur ve soruyu yanıtlayan değerler ölçülmüş cogging, denge ve titreşim verileridir.
Resmî kaynaklar
T-Motor, her ünite için teknik özellik paneli ve test verileriyle birlikte resmî bir ürün sayfası yayımlar ve bu sayfalar bu kılavuzda alıntılanan her değer için doğruluk kaynağı olarak kalır - örneğin MN4006 KV380 ürün sayfası, U7 KV280 ürün sayfası, MN6007 II KV160 ürün sayfası ve MN7005 KV230 ürün sayfası. Yukarıdaki tablodaki direnç, hücre sayısı, itme kuvveti, pervane ve kütle değerleri, o sayfaların her model için yayımladığı değerlerdir. Belirli bir pervane ve gerilimdeki havada asılı kalma akımı değeri, yayımlanmış bir güç değerinin arkasındaki bir termal varsayım ya da bir kaydın taşımadığı bir alan, teknik özellik panelinden türetilebilecek bir değer değil, üreticinin dokümantasyonuna sorulacak bir sorudur.
Sonraki adımlar
Okumak yerine kısa liste çıkarmak için platformdaki üç araç işi sırayla yapar. Bu dört kamera kaldırma kaydını ağır yük, tarım ve VTOL modelleriyle birlikte görmek için tüm UAV Motorları kategorisi incelenebilir, hücre sayısı, kütle ve yayımlanmış itme kuvvetine göre daraltmak için Seçim kullanılabilir, ardından adaylar Ürün karşılaştırma alanında karşı karşıya konulabilir. Havadan Fotoğraf UAV uygulama sayfası aynı görevi kendi filtre öznitelikleriyle tutar.
Kamera kaldıran bir seçimin bir motor karşılaştırmasının çözüme kavuşturmadığı kısımlarını dört makale daha taşır. Gimbal Motorları: Kararlı Kamera Platformları İçin Düşük KV Doğrudan Tahrik, kamerayı yönlendiren doğrudan tahrik eksenini ele alır; bu, onu kaldıran motorlardan ayrı bir karardır. Uzun Havada Kalışlı UAV için BLDC Motorlar: Verim, Kütle ve Besleme Gerilimi, aynı kayıtları alıp faydalı yüke değil uçuş süresine karşı okur ve Muayene UAV Motoru Nasıl Seçilir: KV, İtme ve Kararlı Havada Asılı Kalma, aynı itme kuvveti ve havada asılı kalma mantığını bir nokta üzerinde konum tutması gereken bir kamera platformuna uygular. Yüksek itişli drone motoru boyutlandırma: faydalı yük, verimlilik ve termal marj, aynı konunun yüksek itme kuvvetli ucunu ele alır; burada faydalı yük, motoru termal marjın belirlediği kadar büyüktür.
Kısa özet: önce kamera ve gimbal tartılır, çünkü bunlar bir havadan fotoğraf drone motorunun hizmet etmesi gereken toplam kalkış kütlesini ve rotor sayısını belirler; ikinci olarak pervane çapı sabitlenir, çünkü motorun ulaşması gereken mil hızını o belirler; üçüncü olarak KV, beslemeye eşlenir, çünkü KV ancak ona bir gerilim bağlandığında bir mil hızına dönüşür; ve sargı en son havada asılı kalma akımına karşı okunur, çünkü yayımlanmış itme kuvveti değeri görevin çalıştığı noktanın üzerinde durur. Bu grup içinde bu sıralama, herhangi bir tek model diğeriyle tartılmadan önce 68 g’lık 4-6S kaydını iki orta boy kayıttan ve 12S kaydından ayırır.








