Silniki do dronów dzielą się na trzy zadania, które nie mają prawie wspólnej logiki doboru: silniki do stałopłatów, które pchają konstrukcję w powietrzu przez dwadzieścia minut, silniki nośne VTOL, które muszą poderwać płatowiec nośny z ziemi, a potem przestać pracować, oraz silniki FPV, które całe życie pracują przy wysokim prądzie i wysokich obrotach, nie licząc się z wydajnością na gram. Wybór niewłaściwej klasy do danej konstrukcji to częsty i kosztowny błąd, ponieważ liczby istotne w jednej grupie są niemal bez znaczenia w pozostałych.

Ten przewodnik omawia, jak określa się parametry każdej klasy, które liczby rzeczywiście decydują o wyborze oraz jak wypada trzynaście z modeli aktualnie wymienionych w kategorii ToBMS Silniki do dronów. Każda wartość poniżej pochodzi z danych produktowych ToBMS lub z opublikowanej specyfikacji producenta – żadna nie jest szacowana.

Szybka odpowiedź

Silnik do drona dobiera się, ustalając najpierw klasę – stałopłat, nośny VTOL lub FPV – ponieważ każda jest optymalizowana pod inny punkt pracy. Silniki do stałopłatów wybiera się pod wydajność przy utrzymywanym prądzie przelotowym na danym śmigle; silniki nośne VTOL pod ciąg na gram przy krótkim, wysokoprądowym cyklu pracy; silniki FPV pod moment obrotowy i szybkość reakcji przy wysokich obrotach na małych śmigłach. KV, rozmiar stojana, rezystancję uzwojenia i masę odczytuje się następnie względem tego zadania. We wszystkich trzech klasach publikowana moc maksymalna to wartość dla 180 sekund, a nie parametr ciągły, więc dobór należy prowadzić według prądu w realistycznym punkcie pracy.

Czym różnią się te trzy klasy

Tabelę poniżej warto przeczytać przed wyborem jakiegokolwiek modelu, ponieważ wyjaśnia, dlaczego silnik do stałopłata o masie 47 g i silnik FPV o masie 47 g nie mają ze sobą prawie nic wspólnego.

Stałopłaty: wydajność w locie przelotowym

Silnik do stałopłata spędza większość lotu w jednym punkcie pracy – w locie przelotowym – a konstrukcja potrzebuje pełnej mocy tylko do startu i wznoszenia. Dlatego liczy się wydajność przy umiarkowanym prądzie, a nie moc szczytowa, i to czyni dopasowanie śmigła do KV rozstrzygającym: AT4130 KV230 oraz AT2308 KV1450 należą do tej samej klasy, a różnią się sześciokrotnie pod względem KV, ponieważ powstały dla konstrukcji ważących odpowiednio 320 g i kilka kilogramów.

Nośny VTOL: ciąg w krótkim oknie

Silnik nośny VTOL pracuje intensywnie przez krótką część każdego lotu. Musi wytworzyć maksymalny ciąg przy starcie i przejściu do lotu poziomego, a potem pozostaje bezczynny, gdy płatowiec niesie skrzydło. Zmienia to optymalizację: dominują ciąg na gram i masa termiczna, a wartość ciągła ma mniejsze znaczenie niż zachowanie silnika po powtarzanych cyklach pionowych. Dwa modele z serii V w tej kategorii używają stojanów 24N28P i wałów 6 mm, co jest cechą silnika nośnego, a nie przelotowego.

FPV i wyścigi: reakcja przy wysokich obrotach

Silnik FPV ocenia się po tym, jak szybko rozpędza małe śmigło i jaki prąd wytrzyma przez czas wyścigu lub swobodnego przelotu. Wydajność ma znaczenie drugorzędne, masa pierwszorzędne, a istotne parametry to objętość stojana, KV i rezystancja uzwojenia. T-Hobby F30 to jednostka o masie 9.8 g ze stojanem 9N12P; największy w tej grupie waży poniżej 47 g. Oba są znacznie lżejsze od najlżejszego silnika do stałopłata o porównywalnym ciągu, ponieważ powstały do zupełnie innego zadania.

Notacja stojana i co z niej wynika

Notacja żłobków i biegunów – 9N12P, 12N14P, 24N28P – opisuje układ uzwojenia. Niższe wartości są typowe dla małych, szybkoobrotowych silników; wyższe wygładzają przekazywanie momentu obrotowego przy niskich prędkościach, dlatego silniki nośne VTOL mają tu stojany 24N28P, a każdy model FPV i stałopłatowy w tej kategorii używa 12N14P lub 9N12P. Podobnie jak w każdym silniku o dużej liczbie biegunów, częstotliwość komutacji elektrycznej rośnie wraz z prędkością mechaniczną, więc trzeba na tej podstawie sprawdzić wyprzedzenie czasowe ESC i maksymalną prędkość elektryczną.

Rezystancja wewnętrzna, prąd i ciepło

Rezystancja uzwojenia decyduje o tym, jaka część prądu zamienia się w ciepło, a nie w obrót. W tej kategorii obejmuje ona około jednego rzędu wielkości, od 18 mΩ do 152 mΩ, i jest parametrem rozstrzygającym o tym, czy silnik wytrzyma publikowane zadanie, zanim magnesy osiągną temperaturę, przy której tracą swoją charakterystykę. Publikowane wartości mocy maksymalnej dotyczą 180 sekund, więc projekt utrzymujący pełne otwarcie przepustnicy dłużej – wznoszący się wielowirnikowiec, przedłużone przejście pionowe VTOL – wymaga wartości prądu ciągłego, a nie szczytowej.

Porównanie trzynastu silników do dronów

Tabela obejmuje trzynaście z silników aktualnie wymienionych w kategorii Silniki do dronów, pogrupowane według klasy i uszeregowane od najlżejszego do najcięższego. Moc maksymalna to wartość producenta dla 180 sekund.

ModelKlasaStojanRezystancja wewnętrznaMoc maks. 180 sWaga
T-Hobby F30FPV, 3 cale9N12P152 mΩNie podano9.8 g
T-Hobby F60PRO IV V2 KV1750FPV, 5 cali12N14P70 mΩ819 W33.5 g
T-Hobby F80 PRO KV1900FPV, 7 cali12N14P42 mΩ1122 W39.7 g
T-Hobby F90 KV1300FPV, daleki zasięg12N14P76 mΩ1059 W46.6 g
T-Motor AT2308 KV1450Stałopłat12N18P90 mΩ250 W47 g
T-Hobby F50 KV2150FPV, 5 cali12N14P47 mΩ1273 WNie podano
T-Hobby F60PRO V KV1750FPV, 5 cali12N14PNie podanoNie podanoNie podano
T-Motor AT2814 KV900Stałopłat12N14P82 mΩ650 W108 g
T-Motor V505 KV260Nośny VTOL24N28P58 mΩNie podano215 g
T-Motor AT3520 KV550Stałopłat12N14P31 mΩ1100 W218 g
T-Motor AT3530 KV580Stałopłat12N14P18 mΩ1400 W298 g
T-Motor V602 KV180Nośny VTOL24N28P88 mΩNie podano300 g
T-Motor AT4130 KV230Stałopłat12N14P60 mΩ2500 W408 g

Konfiguracja stojana, rezystancja wewnętrzna, moc maksymalna dla 180 sekund i masa zgodnie z publikacją producenta. Komórki oznaczono jako „Nie podano”, gdy nie zawiera się wartości, zamiast je szacować; masa F50 oraz specyfikacja F60PRO V znajdują się w aktualnej karcie danych producenta i należy je stamtąd zaczerpnąć, zanim rozpocznie się budowa.

Czytając kolumnę rezystancji, widać strukturę klas. Silniki AT do stałopłatów utrzymują rezystancję w przedziale od 14 do 90 mΩ, dostarczając od 250 do 2100 W – niską jak na swoją masę, ponieważ są zbudowane do pracy ciągłej w locie przelotowym bez kumulowania ciepła. Silniki FPV osiągają tę samą klasę mocy przy jednej piątej masy, ale z rezystancją od dwóch do sześciu razy wyższą, co jest świadomym kompromisem: lekko i szybko, z ciepłem jako czynnikiem ograniczającym, a nie marginesem projektowym.

Dwa silniki nośne VTOL odstają od obu grup. Przy masie 215 g i 300 g oraz stojanach 24N28P są cięższe od jednostek FPV o podobnym KV, a ich rezystancja jest wyższa niż w silnikach do stałopłatów przy porównywalnej mocy. To spójne z zadaniem nośnym: silnik musi wytwarzać ciąg przy stosunkowo niskich obrotach z dużym śmigłem i nie oczekuje się od niego utrzymywania tej mocy dłużej niż przez część lotu.

Stałopłaty: seria AT

Silniki AT to stałopłatowy i szybowcowy koniec tej kategorii, a zakres obejmuje wszystko od 320-gramowego szybowca do dużej konstrukcji pomiarowej.

AT2308 KV1450: lekki koniec

Silnik AT2308 KV1450 to jednostka o masie 47 g i wymiarach Ø28.8 × 40.5 mm, z mocą maksymalną 250 W i prądem szczytowym 23 A, przeznaczona do szybowców i modeli treningowych o masie 320-500 g. Jego rezystancja uzwojenia 90 mΩ jest wysoka w wartościach bezwzględnych, czego oczekuje się w konstrukcji klasy 2S: przy takich napięciach prąd pozostaje umiarkowany, a priorytetem jest lekki i szybko reagujący silnik, a nie taki, który potrafi rozproszyć kilowaty. Jak w każdym silniku tej klasy, publikowana moc to wartość dla 180 sekund.

AT2814 KV900 i AT3520 KV550

Silnik AT2814 KV900 jest przeznaczony do konstrukcji akrobacyjnych 3D i F3A o masie 1.3-1.4 kg, z mocą maksymalną 650 W i prądem szczytowym 45 A na 3-4S w obudowie o masie 108 g. Jego rezystancja 82 mΩ jest bezpośrednim skutkiem dobrania uzwojenia pod prąd ciągły, a nie pod lekką konstrukcję. Model AT3520 KV550 przechodzi do obudowy o masie 218 g, z mocą 1100 W i prądem szczytowym 50 A na 4-6S, przeznaczonej do konstrukcji pomiarowych i transportowych o masie 1.8-2.0 kg – a jego 31 mΩ to jedna z najniższych wartości w grupie stałopłatowej, czyli dokładnie to, czego wymaga długi lot pomiarowy przy stałym otwarciu przepustnicy.

AT3530 KV580 i AT4130 KV230

Model AT3530 KV580 obejmuje konstrukcje o masie 2.2-2.4 kg, z mocą maksymalną 1400 W, prądem szczytowym 65 A i rezystancją 18 mΩ na 4-6S. AT4130 KV230 to największy silnik stałopłatowy w tej kategorii – 408 g, moc maksymalna 2500 W, prąd szczytowy 60 A i wał 6 mm. Jego KV równe 230 jest najniższe w zestawie stałopłatowym, co jest oczekiwanym połączeniem: cięższa konstrukcja przy większej liczbie ogniw wolno obraca większym śmigłem, a stojan 50 mm jest dobrany tak, aby dostarczyć wymagany moment obrotowy. W ToBMS opisano go jako silnik o długiej osi do dużych wielowirnikowców i stałopłatowych UAV, co przypomina, że granica między ciężkim silnikiem stałopłatowym a silnikiem nośnym wielowirnikowca wynika z mocowania i zadania, a nie z konstrukcji.

Nośny VTOL: V505 KV260 i V602 KV180

Zadanie pionowego wznoszenia obejmują dwa modele, oba wykorzystujące ten sam układ stojana 24N28P i wał 6 mm.

V505 KV260

Model V505 KV260 waży 215 g i jest przystosowany do prądu szczytowego 52 A przy rezystancji wewnętrznej 58 mΩ. W opisie w ToBMS przedstawiono go jako silnik nośny współpracujący z wydajnym profilem lotu przelotowego stałopłata, co jest cechą definiującą jednostkę nośną VTOL: istnieje po to, aby poderwać statek powietrzny z ziemi, a potem przestać pracować. Konfiguracja 24N28P jest nastawiona na płynne przekazywanie momentu obrotowego przy niskich prędkościach obrotowych, z jakimi pracuje duże śmigło nośne.

V602 KV180

Model V602 KV180 jest większy z tej dwójki – 300 g, prąd szczytowy 45 A i rezystancja 88 mΩ. Niższy prąd szczytowy w cięższym silniku wygląda na sprzeczny z intuicją, dopóki nie weźmie się pod uwagę zadania: śmigło nośne przy KV 180 na większej konstrukcji obraca się wolniej i pobiera prąd w dłuższym, łagodniejszym stanie przejściowym. W ToBMS opisano go jako zapewniający niezawodną moc wznoszenia i wydajny lot przelotowy dla przemysłowych platform VTOL, a zamysł konstrukcyjny widać w liczbach – to silnik dobrany pod powtarzalne cykle pionowe, a nie pod najwyższą możliwą wartość ciągu.

FPV i wyścigi: seria T-Hobby F

Seria F to wyścigowy i freestylowy koniec tej kategorii, a zarazem grupa o największym rozrzucie KV i najwęższym zakresie mas.

F30: 9.8 g do konstrukcji 3-calowych

Model T-Hobby F30 jest najlżejszym silnikiem w całej tej kategorii – 9.8 g, obudowa Ø17.9 × 17.4 mm, stojan 9N12P i rezystancja 152 mΩ na 4S. Jego KV znajduje się w karcie danych producenta, która jest punktem odniesienia dla tej wartości. Zapisane liczby pokazują natomiast skutek skrajnej redukcji masy: rezystancja jest najwyższa w kategorii, co dokładnie akceptuje 3-calowa konstrukcja wyścigowa w zamian za zwinność.

F50 KV2150 i F60PRO IV V2 KV1750

Model F50 KV2150 to 5-calowy silnik wyścigowy ze stojanem 12N14P, mocą maksymalną 1273 W, rezystancją 47 mΩ i średnicą stojana 22 mm; w opisie w ToBMS zaznaczono, że powstał do wyścigów, w których o czasach okrążeń decydują moment obrotowy i szybkość reakcji. Jego masa znajduje się w aktualnej karcie danych producenta. Model F60PRO IV V2 KV1750 to bardziej zachowawcza opcja 5-calowa o masie 33.5 g: moc maksymalna 819 W, prąd ciągły 36 A i 70 mΩ na 4-6S, opisywany jako zapewniający mocny ciąg w średnim zakresie i płynne sterowanie – silnik do konstrukcji freestylowych i długodystansowych 5-calowych, a nie do czysto sprinterskiego zadania.

F80 PRO KV1900 i F90 KV1300

Model F80 PRO KV1900 przechodzi do klasy 7-calowej przy masie 39.7 g, z mocą maksymalną 1122 W, prądem ciągłym 49.2 A i najniższą rezystancją spośród silników FPV – 42 mΩ. F90 KV1300 powstał do konstrukcji X8 cinelifter i długodystansowych o masie 46.6 g, z mocą maksymalną 1059 W, prądem ciągłym 45.1 A i 76 mΩ na 5-6S. Zestawienie obu pokazuje kompromis wyraźnie: niższa rezystancja i wyższe KV modelu F80 odpowiadają agresywnemu 7-calowemu freestyle’owi, natomiast niższe KV i większy stojan 33.4 mm modelu F90 są dobrane tak, aby przenosić ładunek filmowy w locie przelotowym, a nie gwałtownie nim poruszać.

F60PRO V KV1750 figuruje w tej kategorii jako najnowsza generacja linii F60 Pro, ale jego wartości rezystancji, mocy i masy znajdują się w karcie danych producenta, dlatego nie porównuje się go tu liczbowo. Tam, gdzie budowa zależy od tej różnicy, jedynym wiarygodnym źródłem jest karta danych producenta.

Która klasa do której konstrukcji

W ToBMS silniki te są pogrupowane według trzech zastosowań, a zastosowanie jest pierwszą decyzją.

Wyścigi i freestyle FPV

Dron wyścigowy FPV reprezentuje sześć modeli z serii T-Hobby F. Dominują masa i szybkość reakcji, a tolerancja na ciepło wynika z długości wyścigu lub pakietu lotnego – a nie z wymagania ciągłej pracy. Cztery z nich porównano klasa po klasie w Silniki do dronów wyścigowych FPV: cztery opcje T-Hobby od 9.8 g do 34.3 g.

Modele stałopłatowe i VTOL

Modele stałopłatowe i Dron VTOL obejmują serie AT i V. Tutaj o wyborze decyduje wydajność w punkcie przelotowym, a w przypadku VTOL także ciąg na gram w krótkiej fazie wznoszenia – a konstrukcja, która spędza w fazie pionowej więcej czasu niż zakładano, napotka ograniczenie w temperaturze uzwojenia, a nie w ciągu.

Lista kontrolna doboru

Silniki do dronów są na tyle tanie, że można je wymieniać, ale zmiana klasy w trakcie programu już nie, dlatego te kontrole warto przeprowadzić, zanim projekt konstrukcji zostanie ustalony.

Zadanie i punkt pracy

  1. Sklasyfikuj najpierw zadanie: długotrwały lot przelotowy, krótkie wznoszenie o dużym ciągu lub praca impulsowa przy wysokich obrotach. Silnik właściwy dla jednego jest zwykle niewłaściwy dla pozostałych.
  2. Ustal śmigło i liczbę ogniw, a następnie odczytaj dane testowe producenta przy prądzie, jaki misja rzeczywiście pobiera.
  3. Sprawdź wartość prądu ciągłego tam, gdzie jest publikowana; traktuj moc maksymalną jako okno 180 sekund.
  4. W przypadku VTOL dobierz silniki nośne na najgorszy przypadek fazy pionowej, z uwzględnieniem wiatru i zapasu na utratę jednego silnika, jeżeli konstrukcja tego wymaga.

Integracja mechaniczna i elektryczna

  1. Potwierdź KV względem średnicy śmigła i napięcia pakietu, zanim porównasz jakąkolwiek inną wartość.
  2. Sprawdź konfigurację stojana i prędkość maksymalną względem możliwości komutacji regulatora ESC.
  3. Zweryfikuj średnicę wału i mocowanie względem używanego śmigła lub adaptera oraz potwierdź, czy wartość masy obejmuje przewody, jeżeli wiązka ma być częścią masy konstrukcji.
  4. Ustal, czy dla danej konstrukcji ograniczeniem wiążącym jest ciepło czy masa; w FPV jest to zwykle ciepło, w długodystansowym stałopłacie zwykle masa.

Najczęściej zadawane pytania

PCzy silnik do stałopłata można zastosować w wielowirnikowcu?

Mechanicznie można go zamontować, ale zadanie jest niewłaściwe. Silnik do stałopłata w tej kategorii jest zoptymalizowany pod wydajność przy stałym prądzie przelotowym – AT3520 KV550 na przykład ma 31 mΩ rezystancji uzwojenia, co odpowiada ciągłemu, umiarkowanemu obciążeniu. Silnik do wielowirnikowca dobiera się pod ciąg na gram przy wyższym prądzie, często z większą liczbą biegunów dla płynniejszego momentu obrotowego przy niskich prędkościach. Użycie silnika przelotowego do zawisu oznacza zwykle pracę poza punktem, do którego został zaprojektowany, a skutkiem jest ciepło.

PDlaczego silniki nośne VTOL mają stojany 24N28P, a silniki FPV 12N14P?

Ponieważ te dwa zadania pracują na przeciwległych końcach zakresu prędkości. Śmigło nośne VTOL jest duże i obraca się wolno, więc większa liczba żłobków i biegunów wygładza przekazywanie momentu obrotowego i zmniejsza skok zapadkowy, który w przeciwnym razie przenosiłby się na konstrukcję. Silnik FPV obraca małym śmigłem przy bardzo wysokich obrotach, gdzie niska liczba biegunów utrzymuje częstotliwość komutacji na poziomie możliwym do opanowania. Zarówno V505 KV260 i V602 KV180 używają stojanów 24N28P, natomiast każdy model FPV i stałopłatowy w tej kategorii stosuje 12N14P lub 9N12P.

PJakie KV powinien mieć silnik FPV?

Wynika to z rozmiaru śmigła i liczby ogniw, a nie z preferencji. W tej kategorii silniki 5-calowe pracują przy 1750 do 2150 KV na 4-6S, jednostka 7-calowa przy 1900 KV, a długodystansowy silnik cinelifter przy 1300 KV na 5-6S. Zależność jest spójna: wraz ze wzrostem średnicy śmigła i ładunku KV maleje. Silnik o niższym KV obracający większym śmigłem daje zwykle więcej ciągu na amper kosztem szybkości reakcji w górnym zakresie, dlatego konstrukcje długodystansowe i filmowe lokują się na dole zakresu KV, a 5-calowe wyścigówki na górze.

PCzy niższa rezystancja uzwojenia jest zawsze lepsza?

Jest lepsza dla wydajności i ciepła, ale wiąże się z masą, a w skrajnym przypadku z uzwojeniem, które trudniej jest czysto wysterować przy wysokich obrotach. W tej kategorii silniki do stałopłatów mają od 14 do 90 mΩ, silniki nośne VTOL 58 i 88 mΩ, a silniki FPV od 42 do 152 mΩ. Wartość 152 mΩ w modelu F30 nie jest wadą – tak wygląda silnik o masie 9.8 g, gdy ograniczeniem wiążącym jest masa. Rezystancję należy odczytywać razem z zadaniem, a nie w oderwaniu od niego.

PJak porównać silnik FPV z silnikiem do stałopłata o tej samej masie?

Według punktu pracy, a nie według karty specyfikacji. AT2308 KV1450 oraz silniki FPV o masie około 40 g mieszczą się w tym samym przedziale masy, ale nie w tym samym zadaniu: jednostkę stałopłatową podano z mocą maksymalną 250 W i rezystancją 90 mΩ dla konstrukcji 320-500 g, natomiast F80 PRO KV1900 o masie 39.7 g podano z mocą 1122 W i rezystancją 42 mΩ. Drugi silnik jest zaprojektowany do intensywnej i krótkiej pracy; pierwszy do łagodnej pracy przez długi czas.

PDlaczego niektóre komórki specyfikacji w ToBMS są puste?

Ponieważ rekord nie zawiera wartości dla tego pola. Komórki oznacza się jako „Nie podano”, zamiast wypełniać je szacunkiem, co jest świadomą decyzją: wartość zawarta w karcie danych producenta jest lepsza od wartości wywnioskowanej. Tam, gdzie wartość brakuje i ma znaczenie – masa F50, rezystancja i moc F60PRO V, jedna średnica wału MN4006 w kategorii UAV – punktem odniesienia jest aktualna karta danych producenta.

Zasoby oficjalne

T-Motor i T-Hobby publikują własne katalogi oraz strony produktów z tabelami ciągu, specyfikacjami uzwojeń i rysunkami – na przykład oficjalna strona T-Motor. Producent pozostaje źródłem wiarygodnych danych w zakresie specyfikacji i zaleceń dotyczących śmigieł; ToBMS utrzymuje warstwę odkrywania i porównywania w formie przeszukiwalnej dla obu marek.

Co dalej

Jeżeli celem jest utworzenie listy kandydatów, a nie rozpoznanie rynku, trzy narzędzia platformy wykonują tę pracę po kolei. Pełna kategoria Silniki do dronów pozwala zobaczyć każdy model i specyfikację obok siebie oraz filtrować kandydatów według KV, masy i mocy w narzędziu Dobór, a następnie zestawić ich ze sobą w narzędziu Porównanie produktów. W przypadku silników napędowych do wielowirnikowców, a nie silników stałopłatowych, VTOL lub FPV, zakres ten obejmuje osobno kategoria Silniki UAV.

Krótka wersja: ustalić klasę na podstawie zadania, ustalić śmigło i liczbę ogniw, odczytać ciąg i prąd w punkcie pracy, a nie w publikowanym maksimum, a następnie potwierdzić masę, wał i mocowanie względem konstrukcji. Wszystko inne – przewody, złącza, wyprzedzenie czasowe ESC – wynika z tych czterech decyzji.