Silnik BLDC to bezszczotkowy silnik prądu stałego: wirnik z magnesami trwałymi, uzwojony stojan oraz elektroniczny sterownik, który wykonuje komutację tam, gdzie dawniej robiły to szczotki. To jedno zastąpienie sprawia, że silniki BLDC trafiają dziś do przegubów robotów, płatowców wielowirnikowych, gimbali kamer i pędników podwodnych — nie ma szczotki, która się zużywa, ani komutatora, który iskrzy, a moment wytwarzany przez maszynę można kształtować w oprogramowaniu, zamiast przyjmować go jako stałą krzywą. Z tego samego powodu „silnik BLDC" przestał być jedną decyzją zakupową. Ta sama zasada elektromagnetyczna trafia na rynek w postaci bezramowego zestawu stojana i wirnika, zamkniętego zintegrowanego siłownika, napędowego silnika z wirnikiem zewnętrznym, niskoprędkościowego silnika gimbala oraz pędnika o określonej dopuszczalnej głębokości, a te pakiety są zapisane w siedmiu kategoriach produktów, których kolumny specyfikacji różnią się tak samo mocno jak ich kształty mechaniczne. Ten przewodnik omawia sposób wytwarzania momentu, kolumny specyfikacji, które decydują o doborze na lata 2026-2027, zmiany już widoczne w tym, co publikują rekordy, pięcioetapową sekwencję doboru oraz klasy zastosowań, które wprowadzają każdy pakiet do służby.

Każda wartość poniżej pochodzi z odpowiedniego rekordu produktu, a nie z oszacowania. Tam, gdzie wartość jest obliczana z wartości odnotowanych — stosunek, suma lub liczba wynikająca z chemii ogniw — jest oznaczona jako wyprowadzona w miejscu, w którym się pojawia. Tam, gdzie rekord nie zawiera żadnej wartości, luka jest nazwana, a nie uzupełniona wartością z sąsiedniego modelu, a kategorie, w których dana kolumna jest strukturalnie nieobecna, są wskazane, ponieważ wiedza o tym, której kolumny brakuje, jest częścią dokonywania wyboru. Odnośniki do kategorii i zastosowań prowadzą do stron grupujących odnotowane dopasowania; Produkty są uporządkowane w siedmiu kategoriach, a narzędzia Dobór i Porównanie produktów pracują na tych samych odnotowanych kolumnach.

Krótka odpowiedź

Pierwszym pytaniem w doborze silnika BLDC nie jest to, który silnik jest najlepszy, lecz to, jakie ma być wyjście. Od przegubu oczekuje się momentu na wale, od płatowca ciągu ze śmigła, od stabilizowanej kamery płynności przy prędkości bliskiej zeru, a od pojazdu podwodnego ciągu, który wytrzymuje ciśnienie. Te cztery wymagania spełniają cztery odmiennie zapakowane maszyny, a gdy konwencja wyjścia zostanie ustalona, większość listy kandydatów jest już rozstrzygnięta.

Tam, gdzie wyjściem jest moment na przegubie, kandydaci znajdują się w kategorii Siłowniki robotyczne, gdzie rekord podaje moment znamionowy od 1.3 Nm do 74 Nm i przełożenie od 6:1 do 64:1, albo w kategorii Siłowniki QDD, gdzie wszystkie trzy odnotowane jednostki używają tego samego przełożenia 8:1 i tej samej wartości luzu 0.15, więc moment znamionowy jest jedyną realną zmienną. Tam, gdzie maszyna ma być wbudowana w istniejącą konstrukcję, a nie przykręcona do niej, Silniki momentowe bezramowe dostarczają te same części elektromagnetyczne bez obudowy, od 20 g do 710 g.

Tam, gdzie wyjściem jest ciąg, wybór rozdziela się według skali. Silniki do UAV odnotowują ciąg od 1220 g do 101449 g przy szynach od 3S do 24S, a Silniki do dronów odnotowują ciąg od 351 g do 9749 g przy szynach od 2S do 12S, więc granicę między tymi dwiema kategoriami wyznacza masa i liczba ogniw, a nie sam ciąg. Tam, gdzie wyjściem jest płynne wskazywanie kierunku, Silniki gimbala odnotowują moment znamionowy od 0.08 Nm do 3 Nm przy 12 V do 24 V, bez przekładni na drodze. Tam, gdzie wyjście musi przetrwać w wodzie, Pędniki podwodne odnotowują od 7 kgf do 25 kgf maksymalnego ciągu na uwięzi przy dopuszczalnej głębokości 30 m lub 350 m.

Z wszystkimi czterema wiążą się dwie ostrożności. Wartość szczytowa jest stwierdzeniem o krótkim oknie, a nie o zdolności ciągłej, i żadna kategoria w tym zestawieniu nie publikuje nieokreślonego w czasie znamionowego momentu ani mocy. Opublikowane maksimum to pułap wzięty z warunku testowego, a nie punkt pracy, więc konstrukcja znajdująca się blisko swojego marginesu musi domknąć lukę na podstawie danych testowych producenta, a nie liczby z nagłówka.

Czym jest silnik BLDC i jak działa?

Sama maszyna jest prosta, a niemal całe zachowanie silnika bezszczotkowego wynika z jednej konsekwencji usunięcia szczotek: prąd musi być przełączany przez coś poza silnikiem, a to coś musi wiedzieć, co robi wirnik.

Wirnik podąża za polem wytwarzanym przez sterownik

Stojan zawiera uzwojone cewki rozmieszczone w fazach, a sterownik zasila te fazy w określonej kolejności. Każdy krok zasilania wytwarza pole magnetyczne skierowane w konkretnym kierunku, a wirnik z magnesami trwałymi obraca się, aby się z nim wyrównać. Przesuwanie tej kolejności obraca pole, a wirnik podąża za nim w sposób ciągły. Całe sterowanie silnikiem jest więc kwestią tego, kiedy przełączyć i ile prądu doprowadzić, a jedno i drugie ustala się w elektronice, a nie w maszynie. To jest strukturalny powód, dla którego krzywą momentu silnika bezszczotkowego można kształtować w oprogramowaniu: sterownik nie jest stałym komutatorem, lecz aktywnym uczestnikiem, a jakość przełączania decyduje o tym, jak płynne jest wyjście i jaka część ciepła uzwojenia zamienia się w użyteczną pracę.

Sterownik musi wiedzieć, gdzie znajduje się wirnik

Przełączenie fazy w niewłaściwym momencie wytwarza moment w niewłaściwym kierunku, więc sterownik potrzebuje położenia wirnika. Powszechnie stosuje się dwa podejścia, a różnica między nimi ujawnia się w nazwach produktów. Silnik wyposażony w czujniki Halla podaje położenie bezpośrednio i potrafi wytworzyć moment od stanu spoczynku, co ma znaczenie tam, gdzie ładunek musi być utrzymany lub wprawiony w ruch wbrew grawitacji. Silnik bez nich wnioskuje położenie z siły przeciw-elektromotorycznej wytwarzanej przez obracający się wirnik, co jest prostsze i działa dobrze, gdy wał się obraca, ale nie ma nic do odczytania, gdy stoi. Ta różnica jest odnotowana, a nie domyślna: CubeMars RO40 KV140 Lite i RO50 KV108 Lite noszą nazwy bez czujników Halla, natomiast RO60 KV115, RO80 KV105 i RO100 KV55 Standard są nazwane z czujnikami Halla, więc wybór jest widoczny, zanim otworzy się jakąkolwiek kolumnę specyfikacji.

Tam, gdzie napęd jest wbudowany w produkt, a nie pozostawiony integratorowi, rekord podaje również metodę sterowania. Metoda sterowania wektorowego (FOC) jest odnotowana przy silnikach bezramowych wyposażonych w napęd, przy siłownikach robotycznych, przy silnikach gimbala oraz przy wszystkich trzech siłownikach QDD — 31 rekordów w zestawie angielskim. Warto to odnotować, ponieważ czyni to metodę sterowania faktem o produkcie, a nie założeniem integracyjnym.

Inrunner i outrunner to ta sama maszyna z przesuniętymi magnesami

Te dwa rozwiązania mechaniczne różnią się tylko tym, gdzie znajduje się masa wirująca. W silniku inrunner magnesy obracają się wewnątrz nieruchomego stojana, co odpowiada małym średnicom i dużym prędkościom; seria CubeMars RI jest zbudowana w ten sposób i same nazwy produktów to potwierdzają — RI50 KV100, RI60 KV120, RI70 KV95, RI80 V2.0 KV75 oraz RI100 KV105 są odnotowane jako bezramowe momentowe silniki inrunner. W silniku outrunner magnesy są osadzone w dzwonie obracającym się na zewnątrz stojana, co daje większy promień działania momentu przy tej samej masie i odpowiada śmigłom, które obracają się powoli i ciągną mocno; cała część serwisu dotycząca UAV i dronów jest zbudowana w ten sposób. Seria RO w kategorii silników bezramowych jest odpowiednikiem serii RI z wirnikiem zewnętrznym, więc oba układy są reprezentowane w jednej kategorii i można je porównywać bezpośrednio.

Co usunięcie szczotek przenosi w inne miejsce

Silnik szczotkowy zużywa się na komutatorze i szczotkach, a to zużycie jest pozycją serwisową. Silnik bezszczotkowy przenosi równoważne obciążenie do napędu: to elektronika przejmuje obowiązek przełączania, synchronizacja musi być poprawna w całym zakresie prędkości, a silnik bez niej w ogóle nie może pracować. W doborze zmienia to to, co trzeba wyspecyfikować. Silnik szczotkowy można było wybrać na podstawie samego momentu i napięcia; bezszczotkowy wprowadza do tej samej decyzji napęd, metodę sterowania, rozwiązanie sprzężenia zwrotnego i limit termiczny, a tam, gdzie napęd jest zintegrowany z produktem, te pozycje stają się kolumnami w rekordzie, a nie założeniami w notatce projektowej.

Kluczowe parametry silnika BLDC, które decydują o doborze

Sześć grup wartości odpowiada za niemal cały dobór silnika BLDC i nie zachowują się one jednakowo w każdej kategorii. Trzy z nich są publikowane niemal wszędzie; pozostałe trzy tylko wybiórczo, a to, których brakuje, kształtuje to, co w ogóle można porównać.

KV, czyli prędkość, jaką wytworzy dana szyna

KV to prędkość bez obciążenia, jaką maszyna osiąga na wolt przyłożonego napięcia szyny, więc opisuje uzwojenie, a nie jakość. W całym serwisie obejmuje szeroki zakres właśnie z tego powodu: od 55 do 600 przy silnikach bezramowych, od 41 do 170 przy siłownikach robotycznych, od 29 do 700 przy silnikach do UAV, od 180 do 2150 przy silnikach do dronów, od 9.3 do 255 przy silnikach gimbala oraz od 30 do 80 przy siłownikach QDD. Wzorzec w tych liczbach jest tym, co użyteczne. Niskie wartości KV towarzyszą dużym, wolno obracającym się zadaniom o wysokim momencie, a wysokie wartości małym śmigłom obracającym się szybko, więc porównywanie dwóch silników wyłącznie po KV porównuje dwie odpowiedzi na różne pytania. Jest jedna kategoria, w której ta kolumna w ogóle nie istnieje: żaden pędnik podwodny nie podaje wartości KV, ponieważ te produkty są specyfikowane pod kątem ciągu i głębokości, a nie prędkości wału.

Moment znamionowy i moment szczytowy to dwie różne obietnice

Moment znamionowy to to, co maszyna może utrzymywać w granicach swoich limitów termicznych, a moment szczytowy to to, co może wytworzyć krótkotrwale. Te dwie wartości są odległe wszędzie tam, gdzie występuje przekładnia, i właśnie tam rozróżnienie się opłaca. Siłowniki robotyczne odnotowują moment znamionowy od 1.3 Nm do 74 Nm wobec momentu szczytowego od 4.1 Nm do 222 Nm; siłowniki QDD odnotowują od 5 Nm do 55 Nm znamionowo wobec od 12.5 Nm do 170 Nm szczytowo; silniki gimbala odnotowują od 0.08 Nm do 3 Nm znamionowo wobec od 0.28 Nm do 7.7 Nm szczytowo. W każdej z tych par wartość szczytowa jest większą liczbą i tą, którą przytoczyłby nagłówek, dlatego jest też liczbą, na której nie można oprzeć pracy ciągłej. Tam, gdzie cykl pracy utrzymuje ładunek przez minuty, a nie chwile, to wartość znamionowa opisuje maszynę.

Gęstość momentu i masa, przez którą jest dzielona

Gęstość momentu to wartość wyprowadzona — moment podzielony przez masę — i jest bez znaczenia, jeśli nie poda się jednocześnie wartości momentu i jednostki. Wartość szczytowa podzielona przez masę bez przewodu daje liczbę, względem której nie da się zaplanować żadnej pracy ciągłej. Zakres masy w obrębie jednej kategorii jest tak szeroki, że rozróżnienie nie jest teoretyczne: silniki bezramowe mieszczą się w przedziale od 20 g do 710 g, siłowniki robotyczne od 190 g do 1396 g, a siłowniki QDD od 260 g do 1400 g, i w tym rozrzucie konstrukcja, która potrzebuje najniższej masy na końcu dystalnym kończyny, wykonuje inne obliczenie niż ta, która potrzebuje najwyższego momentu w nieruchomej podstawie. Kolumna masy ma też konwencję, którą warto znać: gdy producent podaje masę bez przewodu, rekord trzyma te dwie wartości osobno. Cztery silniki do UAV zawierają obie wartości, a różnica jest rzeczywista — MN3110 KV470 jest odnotowany jako 98 g z przewodem i 80 g bez niego, MN3510 KV360 jako 117 g i 97 g, MN4014 KV400 jako 171 g i 150 g, a U5 KV400 jako 195 g i 156 g. Odczytanie niewłaściwej kolumny przesuwa budżet masy nawet o 20 procent w przypadku tych jednostek.

Napięcie szyny, prąd i rezystancja uzwojenia

Napięcie szyny wyznacza górną granicę zakresu prędkości, a także ustala listę kandydatów, ponieważ silnik uzwojony i znamionowany dla ustalonej liczby ogniw nie może zostać przeniesiony na inny pakiet bez zmiany punktu pracy. Serwis odnotowuje szynę w dwóch konwencjach, które nie są wymienne: jako liczbę ogniw w kategoriach napędowych, gdzie silniki do UAV obejmują zakres od 3S do 24S, a silniki do dronów od 2S do 12S, oraz jako napięcie w pozostałych przypadkach, gdzie silniki bezramowe odnotowują od 16 V do 48 V, siłowniki robotyczne i QDD od 24 V do 48 V, silniki gimbala od 12 V do 24 V, a pędniki od 36 V do 48 V. Liczba ogniw to liczba ogniw połączonych szeregowo, a nie napięcie, a 24S przekłada się na około 88.8 V tylko przy standardowej konwencji 3.7 V na ogniwo — jest to wartość wyprowadzona i konwencja, a nie specyfikacja silnika.

Prąd to wielkość, którą odczuwa przewodnik, więc to ona wymiaruje przewody, złącza i napęd. Silniki do UAV odnotowują prąd szczytowy od 16 A do 210 A, silniki do dronów od 23 A do 75 A, a siłowniki robotyczne od 5 A do 32 A, ale kompletność tej kolumny jest bardzo różna. Każdy silnik do UAV odnotowuje rezystancję uzwojenia — od 17 mΩ do 194 mΩ w całej kategorii — podczas gdy tylko połowa z nich podaje w ogóle prąd szczytowy, co oznacza, że stratę w miedzi przy danym prądzie można oszacować dla jednostek, których prąd znamionowy nie jest publikowany. To porównanie trzeba przeprowadzić ostrożnie i nie da się go domknąć wyłącznie na podstawie rekordu.

Rozdzielczość sprzężenia zwrotnego, przełożenie i luz

Te trzy kolumny istnieją tylko tam, gdzie jest co mierzyć lub co redukować, więc pojawiają się w kategoriach siłownikowych i nie ma ich w kategoriach napędowych. Przełożenie jest odnotowane od 6:1 do 64:1 przy siłownikach robotycznych i na stałym poziomie 8:1 przy wszystkich trzech jednostkach QDD, a to przełożenie ma największy pojedynczy wpływ na zachowanie przegubu: wysokie przełożenie daje moment i odbiera przejrzystość, niskie przełożenie utrzymuje przegub łatwym do napędzania z zewnątrz i wymaga od silnika większego prądu. Luz jest odnotowany między 0.15 a 0.55 przy siłownikach i na poziomie 0.15 przy jednostkach QDD, w jednostce, którą filtr serwisu przedstawia jako stopnie, i to ta kolumna decyduje o tym, czy przegub potrafi precyzyjnie utrzymać pozycję. Rozdzielczość sprzężenia zwrotnego jest podawana w opisie produktu, a nie w kolumnie liczbowej, i różni się między modelami, które wyglądają podobnie: AK70-10 KV100 jest opisany jako łączący swój stopień 10:1 z pojedynczym 14-bitowym enkoderem magnetycznym, AKA10-9 KV60 z pojedynczym 16-bitowym enkoderem magnetycznym, natomiast AK10-9 V2.0 i V3.0 oraz AK70-9 V3.0 są opisane jako wyposażone w podwójne enkodery. Podobne nazwy, różne rozwiązania sprzężenia zwrotnego — jest to więc kolumna do czytania osobno dla każdego modelu, a nie dla całej rodziny.

Okno pracy to kolumna, a nie przypis

Wartość mocy jest użyteczna tylko wtedy, gdy towarzyszy jej okno, w którym została zmierzona. Kategorie napędowe odnotowują dokładnie to: 12 z 14 silników do UAV i 10 z 14 silników do dronów podaje maksymalną moc określoną dla okna 180 s, a wartości mieszczą się w zakresie od 380 W do 8580 W po stronie UAV i od 250 W do 2100 W po stronie dronów, przy czym mniejszy zbiór podaje maksymalny prąd ciągły w tym samym oknie. Kategorie siłownikowe i stabilizacyjne nie odnotowują żadnej wartości mocy. Czytane razem, te dwa fakty mówią coś, czego nie przekaże nagłówek: wartość dla 180 s to stwierdzenie termiczne o teście, a nie znamionowanie, a tam, gdzie nie publikuje się żadnej wartości, ciągłe zachowanie maszyny nie jest w rekordzie w ogóle udokumentowane. Dobór, który wymaga ciągłego punktu pracy, musi go uzyskać od producenta, a nie wywnioskować ze szczytu.

Innowacje w technologii napędu BLDC na lata 2026-2027

Najbardziej użytecznym sposobem odczytania obecnego stanu technologii jest spojrzenie na to, co rekordy zaczęły publikować. Trzy zmiany są widoczne w samych kolumnach i są to zmiany w tym, co nabywca może wyspecyfikować, a nie w elektromagnetyce.

Elektronika napędu przeniosła się do wnętrza siłownika

Najwyraźniejsza zmiana polega na tym, że napęd przestał być odrębną decyzją. Tam, gdzie produkt go zawiera, rekord podaje teraz metodę sterowania: sterowanie wektorowe (FOC) jest odnotowane przy wszystkich trzech siłownikach QDD, przy 14 z 18 siłowników robotycznych, przy 7 z 8 silników gimbala oraz przy 7 z 12 silników bezramowych, a pozostałe jednostki bezramowe to zestawy stojana i wirnika, które pozostawiają napęd integratorowi. To prawdziwy podział na rynku, a nie szczegół — zamknięta jednostka z napędem w środku może być wybrana na podstawie momentu, szyny i interfejsu, natomiast zestaw musi być dopasowany do napędu dostarczonego przez integratora, a oba rozwiązania wiążą się z różnymi trybami awarii. Praktyczna konsekwencja na lata 2026-2027 jest taka, że metoda sterowania należy do listy kandydatów obok momentu, ponieważ dwa produkty o tym samym momencie i tym samym przełożeniu mogą nie być wzajemnie zastępowalne, gdy w grę wchodzą napędy.

Rozdzielczość sprzężenia zwrotnego stała się publikowanym faktem doborowym

Jeszcze kilka lat temu sprzężenie zwrotne było szczegółem na poziomie systemu. W obecnych rekordach jest faktem na poziomie produktu, podawanym na równi z momentem: pojedynczy 14-bitowy enkoder magnetyczny w jednym siłowniku, pojedynczy 16-bitowy enkoder magnetyczny w innym, podwójne enkodery w trzecim — wszystko w obrębie tej samej rodziny i tego samego pasma przełożenia. Daje to przegub, którego położenie można zadawać i weryfikować dokładniej, co w ogóle umożliwia sterowanie siłą i interakcję podatną. Koszt jest taki, że liczbę i rozdzielczość trzeba odczytywać osobno dla każdego modelu — nazwa rodziny nie jest obietnicą dotyczącą sprzężenia zwrotnego, a AK70-10 KV100, AKA10-9 KV60, AK10-9 V2.0 oraz AK70-9 V3.0 pokrywają razem wszystkie trzy rozwiązania.

Szyna poszła w górę, a przełożenie w dół

Widoczne są jednocześnie dwa kierunki zmian. Po stronie napędu głównego szyna poszła w górę: w obrębie kategorii UAV odnotowane okno sięga 24S przy ciężkich jednostkach, podczas gdy ta sama kategoria zawiera też silniki zbudowane do płatowców 3S do 6S, a większa liczba ogniw pozwala uzyskać niższy prąd przy tej samej mocy, co zmniejsza stratę w miedzi, którą trzeba odprowadzić z ciężkiego silnika. Dlatego kolumną, którą warto czytać obok niej, stała się rezystancja uzwojenia, publikowana dla każdego silnika do UAV w tej kategorii. Po stronie siłowników przełożenie poszło w dół: wszystkie trzy jednostki QDD mają 8:1 przy wartości luzu 0.15, wobec kategorii siłowników robotycznych, która nadal obejmuje zakres od 6:1 do 64:1. Niższe przełożenie przy tym samym momencie wyjściowym oznacza większy i cięższy silnik pracujący przy wyższym prądzie, a kompromis dotyczy przejrzystości — przegubu, który można popchnąć z zewnątrz, a nie tylko który sam popycha. Oba ruchy wskazują w tym samym kierunku: więcej prądu, więcej projektowania termicznego, więcej precyzji w wartościach opisujących to, co maszyna faktycznie robi.

Czego rekordy nadal nie publikują

Uczciwym dopełnieniem tych trzech zmian jest to, co pozostaje niepowiedziane, ponieważ dobór na lata 2026-2027, który zakłada istnienie tych wartości, będzie błędny. Żadna kategoria nie publikuje nieokreślonego w czasie znamionowania ciągłego. Żadna kategoria nie publikuje mapy sprawności, więc porównań sprawności w całym zakresie pracy nie da się przeprowadzić na podstawie rekordu — jedynie w tym jednym punkcie, w którym akurat istnieje zmierzona wartość. Pędniki nie odnotowują ani KV, ani żadnej kolumny momentu, więc tę kategorię można porównywać wyłącznie pod kątem ciągu, głębokości, szyny i masy. Silniki do UAV odnotowują rezystancję dla każdej jednostki, ale prąd szczytowy dla tylko połowy, więc porównanie strat w miedzi w obrębie listy kandydatów jest często niepełne. A tam, gdzie producent podaje ciąg jako dolną granicę, a nie wartość — pędniki SW7, SW12 i SW17 są odnotowane jako co najmniej 7, 12 i 17 kgf — rekord to zachowuje, co jest użyteczniejszą formą uczciwości niż zaokrąglona liczba.

Siedem klas zastosowań i to, co każdą z nich wiąże

Poniższa tabela odczytuje siedem kategorii przez pryzmat zastosowania, któremu każda z nich służy, i podaje ograniczenie, które faktycznie rozstrzyga dobór. Każda wartość jest taka, jak opublikowano ją w odpowiednich rekordach produktów, a kolumna uboga lub nieobecna jest nazwana, a nie pominięta.

Klasa zastosowaniaWiążące ograniczenieDecydujący parametrObsługująca kategoriaOdnotowany zakres wyjściaGdzie rekord jest ubogiGrupowanie
Przeguby i manipulatory robotówMoment ciągły na przegubie, który często zmienia kierunekMoment znamionowy, przełożenie, luzSiłowniki robotyczne1.3-74 Nm znamionowo, 4.1-222 Nm szczytowo, 6:1-64:1Nie publikuje się znamionowania ciągłegoModuł stawu
Platformy humanoidalne, kroczące i noszoneMasa przenoszona na końcu dystalnym kończynyStosunek momentu do masy w punkcie znamionowymSilniki momentowe bezramowe0.024-4 Nm znamionowo przy 20-710 gGęstość trzeba wyprowadzić i podać jednostkęRobot humanoidalny
Przeguby sterowane siłą i podatnePrzejrzystość, aby przegub można było napędzać z zewnątrzPrzełożenie i luzSiłowniki QDD5-55 Nm znamionowo, 12.5-170 Nm szczytowo, 8:1, luz 0.15Przełożenie jest stałe, więc jedyną zmienną jest zakres momentuRamię cobota
Płatowce wielowirnikoweCiąg w określonym punkcie pracy, na jednostkę masyMaksymalny ciąg, KV, liczba ogniwSilniki do UAVciąg 1220-101449 g, 29-700 KV, 3-24SPrąd szczytowy publikowany dla tylko połowy jednostekDron o dużym udźwigu
Modele FPV, stałopłatowe i VTOLReakcja przy dużej prędkości wału lub sprawność w locie przelotowymKV, rezystancja uzwojenia, masaSilniki do dronówciąg 351-9749 g, 180-2150 KV, 2-12SNie istnieje żadna kolumna momentuDron wyścigowy FPV
Stabilizacja i wskazywanie kamerąPłynność blisko zerowej prędkości, bez przekładniUzwojenie niskoprędkościowe, moment znamionowy, napięcieSilniki gimbala0.08-3 Nm znamionowo, 0.28-7.7 Nm szczytowo, 12-24 VBrak kolumny przełożenia i kolumny ciąguSystem gimbala
Pojazdy podwodne i inspekcjaZamknięty ciąg dwukierunkowy przy określonej głębokościCiąg na uwięzi, dopuszczalna głębokość, szynaPędniki podwodneciąg na uwięzi 7-25 kgf, 0-350 m, 36-48 VBrak KV i brak kolumny momentuPędnik ROV

Zakresy to rozpiętość wartości odnotowanych w każdej kategorii w angielskim zestawie produktów: moment znamionowy i szczytowy zgodnie z publikacją, przełożenia i luz zgodnie z publikacją i w jednostce, którą filtr serwisu przedstawia jako stopnie, ciąg zapisany w rekordzie w gramach i pokazany tu tak, jak odnotowano, oraz liczba ogniw podana jako ogniwa szeregowe, a nie wolty. Ciąg i moment to różne konwencje wyjścia i nie dają się przeliczać bez śmigła i punktu pracy. Ostatnia kolumna nazywa kolumnę ubogą lub nieobecną w każdej kategorii, ponieważ ta luka ogranicza to, które porównania można domknąć wyłącznie na podstawie rekordu.

Pierwszy wzorzec jest taki, że wiążące ograniczenie i decydujący parametr zwykle nie są tym samym, a luka między nimi jest miejscem, w którym dobory idą w złą stronę. Płatowiec wielowirnikowy jest wiązany ciągiem na jednostkę masy, ale parametrem, który o nim decyduje, jest liczba ogniw, ponieważ pakiet ustala punkt pracy, a KV musi być następnie dopasowane do śmigła obracającego się z użyteczną prędkością. Przegub robota jest wiązany momentem ciągłym, ale parametrem, który o nim decyduje, jest przełożenie, ponieważ to ono zamienia mały silnik w duży moment i jednocześnie rozstrzyga, czy przegub można napędzać z zewnątrz. Odczytanie ograniczenia, a następnie kupowanie według liczby z nagłówka, to najczęstszy sposób, w jaki lista kandydatów dochodzi do błędnego wniosku.

Drugi wzorzec jest taki, że kompletność rekordu zależy od kategorii, a nie od producenta. Każdy silnik do UAV w tej kategorii odnotowuje rezystancję uzwojenia i liczbę ogniw, a prąd szczytowy podaje tylko połowa z nich. Każdy siłownik robotyczny i QDD odnotowuje przełożenie, a wartość luzu jest odnotowana przy 15 z 18 siłowników i przy wszystkich trzech jednostkach QDD. Pędniki odnotowują ciąg, głębokość, szynę i masę, a nic więcej w kierunku elektrycznym czy momentowym. Te wzorce są właściwością tego, na co specyfikuje się każdą kategorię, więc lista kandydatów przekraczająca kategorie zawsze będzie miała puste komórki — a właściwą odpowiedzią jest nazwanie ich przed przeglądem projektu, a nie interpolowanie między nimi.

Trzeci wzorzec dotyczy miejsca, w którym kategorie się nakładają, ponieważ tam dwa tory rozumowania dochodzą do tego samego produktu. Przegub humanoida lub egzoszkieletu można zbudować z zestawu bezramowego z napędem dostarczonym przez integratora, z zamkniętego siłownika robotycznego albo z jednostki QDD o niskim przełożeniu, a wszystkie trzy występują przy tych samych platformach. Decydującym pytaniem między nimi nie jest moment — wszystkie trzy można znaleźć przy porównywalnym wyjściu — lecz to, jak dużą część integracji projekt zamierza wziąć na siebie: zestaw oznacza zaprojektowanie obudowy, wału, łożysk, sprzężenia zwrotnego i napędu; zamknięty siłownik oznacza zaprojektowanie mocowania i szyny; jednostka QDD oznacza wybór między stałym przełożeniem 8:1 a szerszym. Odczytanie tego samego przegubu przez Egzoszkielet i przez Robot czworonożny grupuje produkty inaczej z tego samego powodu, a porównanie obu grupowania z kartą kategorii często rozstrzyga o architekturze.

Jak dobrać właściwy silnik BLDC: przewodnik krok po kroku

Pięć kroków pokrywa cały obszar doboru silnika BLDC, a działają w tej kolejności, ponieważ każdy z nich zawęża pole dla następnego, bez potrzeby otwierania na nowo decyzji już podjętej.

Zacznij od cyklu pracy, a nie od momentu

Zapisz, co maszyna ma robić, zanim spojrzy się na jakikolwiek silnik: czy ładunek jest utrzymywany, przesuwany raz, czy cyklicznie przez wiele minut; czy przegub ciągle zmienia kierunek; czy wał obraca się szybko pod lekkim obciążeniem, czy wolno pod ciężkim. Cykl pracy decyduje o tym, która kolumna jest wiążąca, i rozstrzyga to, zanim porówna się jakikolwiek produkt. Cykl, który utrzymuje ładunek przez minuty, wymaga wartości znamionowej; cykl, który krótko przyspiesza masę, można zwymiarować według szczytu. Mylenie tych dwóch to błąd, do którego zachęca opublikowana wartość szczytowa, ponieważ szczyt jest zawsze większą i bardziej efektowną liczbą i nigdy nie jest tą, na której można oprzeć pracę ciągłą.

Ustal szynę i punkt pracy

Ustal pakiet lub zasilanie przed tworzeniem listy kandydatów, ponieważ szyna wyznacza zakres prędkości i eliminuje kandydatów równie stanowczo jak moment. Tam, gdzie projekt wciąż się zmienia, kategoria odnotowująca okno, a nie stałą liczbę, jest więcej warta niż taka, która odnotowuje punkt — silniki do UAV obejmują jednostki odnotowane przy 3-6S, 4-8S oraz 12-24S, więc program testowy przy niższym napięciu nie musi wymuszać zmiany silnika. Tam, gdzie odnotowana wartość jest liczbą ogniw, traktuj ją jako liczbę i przeliczaj wyłącznie przy podanej konwencji chemii ogniw, nigdy tak, jakby liczba oznaczała wolty.

Zawęź do pakietów, które mogą to dostarczyć

Przy ustalonym cyklu pracy i szynie pole zawęża się do kategorii, których konwencja wyjścia odpowiada zastosowaniu — moment na wale, ciąg ze śmigła, płynność przy niskiej prędkości albo zamknięty ciąg na głębokości. W obrębie wybranej kategorii filtruj po tej jednej lub dwóch kolumnach, które cykl pracy uczynił wiążącymi: moment znamionowy i przełożenie dla przegubu, maksymalny ciąg i masa dla płatowca, moment znamionowy i napięcie dla stabilizowanej osi. To etap, na którym narzędzie Dobór wykonuje większość pracy, ponieważ filtry są zbudowane z tych samych odnotowanych kolumn, które pokazują karty kategorii.

Porównuj po kolumnach, które są publikowane

Zestaw dwa lub trzy ocalałe produkty obok siebie w narzędziu Porównanie produktów i porównuj tylko to, co jest faktycznie odnotowane. Tam, gdzie kolumna jest pusta przy jednym kandydacie, a wypełniona przy innym, porównania w tej kolumnie nie da się domknąć, a ten fakt należy do notatek, a nie do uzupełnienia założeniem. Tam, gdzie wartość jest wyprowadzona — gęstość momentu, ciąg całkowity dla zestawu, prąd wynikający z wartości mocy i przyjętego napięcia szyny — oznacz ją jako wyprowadzoną, ponieważ przenoszona dalej liczba wyprowadzona, traktowana jak odnotowana, jest miejscem, w którym instalacja idzie w złą stronę.

Domknij luki przed ostateczną decyzją

Wypisz każdą kolumnę, którą rekord pozostawia pustą dla jednostek z listy kandydatów, i zadaj te pytania producentowi, zanim część zostanie zatwierdzona: znamionowanie ciągłe tam, gdzie cykl pracy go wymaga, prąd szczytowy tam, gdzie trzeba zwymiarować wiązkę, liczbę sprzężenia zwrotnego tam, gdzie przegub musi być precyzyjnie zadawany, dopuszczalną głębokość z zapasem tam, gdzie pojazd nurkuje. Luki nie są wadą produktów, są właściwością tego, co publikuje każda kategoria, a koszt ich domknięcia to pytanie do producenta, a nie przeprojektowanie.

  1. Najpierw zapisz profil cyklu pracy — utrzymywany, przesuwany raz albo cykliczny — i ustal, czy wiążąca jest wartość znamionowa, czy szczytowa.
  2. Ustal szynę przed silnikiem i traktuj odnotowaną liczbę ogniw jako liczbę ogniw połączonych szeregowo, a nie jako wolty.
  3. Zawęź do kategorii, której konwencja wyjścia odpowiada zastosowaniu, a następnie filtruj po tej jednej lub dwóch kolumnach, które cykl pracy uczynił wiążącymi.
  4. Porównuj tylko kolumny publikowane dla całej listy kandydatów i odnotuj, które kolumny są puste.
  5. Wyprowadzaj gęstość momentu wyłącznie wobec podanej wartości momentu i podanej jednostki, a każdą wartość wyprowadzoną oznaczaj jako wyprowadzoną.
  6. Sprawdź, czy rekord podaje okno pracy wraz z wartością mocy, i nigdy nie traktuj wartości dla 180 s jako znamionowania ciągłego.
  7. Zwymiaruj wiązkę, złącze i napęd wobec odnotowanego prądu szczytowego, tam gdzie istnieje, a jego brak traktuj jako pytanie otwarte.
  8. Zapisz każdą pustą kolumnę dla jednostek z listy kandydatów, aby dokumentacja testowa producenta mogła je domknąć, zanim dobór zostanie zatwierdzony.

Najważniejsze zastosowania silników BLDC w 2026 roku

Ta sama maszyna elektromagnetyczna trafia do służby przez skupiska zastosowań, których ograniczenia różnią się na tyle, że akcenty w specyfikacji przesuwają się między nimi. Poniższe strony grupują odnotowane dopasowania według platformy, a nie według specyfikacji, a czytanie dwóch z nich razem często rozstrzyga o architekturze.

Przeguby i manipulatory robotów

To skupisko, w którym moment na wale jest całym zagadnieniem, a przełożenie rozstrzyga o większości. Przegub, który musi utrzymać ładunek wbrew grawitacji, potrzebuje wartości znamionowej, a przegub, który ciągle zmienia kierunek, musi wiedzieć, ile ciepła wytwarza taki cykl pracy. Grupowania Moduł stawu i Ramię cobota ściągają te same siłowniki na różne listy kandydatów — pierwsze według funkcji przegubu, drugie według architektury ramienia — a poradnik doboru siłowników robotycznych przechodzi ten sam zakres przez przełożenie i sprzężenie zwrotne, a nie przez zastosowanie.

Platformy mobilne, kroczące i noszone

Tutaj ograniczenie przesuwa się z momentu na masę, ponieważ siłownik jest przenoszony na końcu kończyny i każdy gram w tym miejscu jest przyspieszany przy każdym kroku. Zestawy bezramowe dominują w tym skupisku właśnie dlatego, że obudowę i łożyska można zaprojektować w obrębie kończyny, a nie dodać do niej, a jednostki QDD o niskim przełożeniu pojawiają się wszędzie tam, gdzie przegub ma ustępować noszącemu go człowiekowi albo podłożu, a nie stawiać im opór. Grupowania Robot humanoidalny, Robot czworonożny, Egzoszkielet oraz Robot rehabilitacyjny obejmują cztery warianty, a poradnik doboru silników momentowych bezramowych omawia zestawową stronę tej samej decyzji.

Płatowce, które muszą się utrzymać w powietrzu

Skupiska napędowe rozdzielają się według tego, jak płatowiec ma latać, a nie według samego ciągu. Wielowirnikowiec utrzymujący wysokość jest wiązany ciągiem i marginesem termicznym; model stałopłatowy wiązany sprawnością w locie przelotowym potrzebuje niskiej rezystancji uzwojenia i dużego, wolno obracającego się śmigła; płatowiec FPV wiązany reakcją potrzebuje wysokiego KV i niskiej masy. Grupowania Dron o dużym udźwigu, Dron VTOL, UAV przemysłowe, UAV inspekcyjne oraz UAV fotograficzne obejmują stronę wielowirnikową, natomiast Dron wyścigowy FPV, Model stałopłatu i UAV rolnicze obejmują pozostałe. Tam, gdzie przewozi się człowieka, a nie ładunek, ograniczenie zmienia kształt całkowicie, a poradnik napędu samolotów załogowych zajmuje się przypadkiem awarii, który z tego wynika.

Stabilizacja i wskazywanie kamerą

Stabilizowana oś to jedyne miejsce, w którym płynność liczy się bardziej niż moment. Silnik gimbala jest uzwojony na niską prędkość, nie ma żadnej przekładni, a wybiera się go według tego, jak mało zakłóca obraz, który utrzymuje, co wysuwa moment znamionowy i napięcie przed KV w tej decyzji. Grupowanie System gimbala zbiera odnotowane dopasowania, a poradnik doboru silników gimbala przechodzi ten sam zakres od strony niskoprędkościowego napędu bezpośredniego.

Pojazdy podwodne i inspekcja

Pod wodą ośrodek zmienia wszystko powyżej: jednostka jest zamknięta, ciąg jest dwukierunkowy, a parametrem, który eliminuje kandydatów, jest głębokość, a nie moment. Kategoria odnotowuje dwie klasy głębokości, 30 m i 350 m, i ta jedna kolumna rozstrzyga o architekturze pojazdu bardziej niż wartość ciągu, ponieważ układ uszczelnień nie da się ulepszyć w warunkach polowych. Grupowanie Pędnik ROV obejmuje pojazdy robocze, a poradnik doboru pędników podwodnych porównuje te same jednostki w rodzinach DW i SW.

Najczęściej zadawane pytania

QCzy silnik BLDC to to samo co silnik bezszczotkowy?

Tak. BLDC to po prostu skrót od brushless DC i termin ten opisuje tę samą konstrukcję: wirnik z magnesami trwałymi, uzwojony stojan oraz elektroniczny sterownik wykonujący komutację. Pokrewne określenie — maszyna synchroniczna z magnesami trwałymi — opisuje ten sam układ fizyczny od strony teorii sterowania, a różnica między tymi dwoma nazwami jest kwestią konwencji, a nie konstrukcji. Oba są tu odnotowane w tych samych siedmiu kategoriach, rozróżniane przez to, do jakiego wyjścia zbudowano każdy pakiet, a nie przez to, jaką etykietę się do niego stosuje.

QCzy wyższe KV oznacza lepszy silnik?

Nie. KV opisuje prędkość bez obciążenia, jaką dane uzwojenie wytwarza na wolt, więc opisuje to, gdzie wypada punkt pracy, a nie to, jak zdolna jest maszyna. W kategoriach omawianych tutaj obejmuje zakres od 9.3 do 2150 KV, przy czym niskie wartości należą do dużych, wolno obracających się zadań, a wysokie do małych śmigieł obracających się szybko. Silnik o wysokim KV jest właściwą odpowiedzią na pytanie o prędkość wału i niewłaściwą na pytanie o moment, a porównywanie dwóch silników wyłącznie po KV porównuje dwie odpowiedzi na różne pytania.

QKtóry parametr należy sprawdzić najpierw?

Konwencję wyjścia — moment na wale, ciąg ze śmigła, płynność przy niskiej prędkości albo zamknięty ciąg na głębokości — ponieważ eliminuje ona całe kategorie, zanim porówna się jakikolwiek produkt. Następnie cykl pracy rozstrzyga, czy wiążąca jest wartość znamionowa, czy szczytowa, a szyna decyduje, którzy kandydaci pozostają na liście. Praca w tej kolejności zwykle zostawia listę dwóch lub trzech jednostek w każdej kategorii, a nie listę przekraczającą wszystkie siedem.

QDlaczego niektóre rekordy podają dolną granicę zamiast wartości ciągu?

Ponieważ tak właśnie opublikowano tę wartość. Pędniki SW7, SW12 i SW17 są odnotowane jako co najmniej 7, 12 i 17 kgf maksymalnego ciągu na uwięzi, natomiast DW10, DW15, DW20 i DW25 są odnotowane jako pojedyncza wartość 10, 15, 20 i 25 kgf. Zachowanie rozróżnienia między progiem a wartością jest użyteczniejsze niż jego zaokrąglenie, ponieważ wartość progowa mówi projektantowi, że odnotowana liczba jest dolną granicą specyfikacji, a nie jej środkiem.

QCzy wartość mocy dla 180 s to znamionowanie ciągłe?

Nie. Wartość zmierzona w oknie 180 s to stwierdzenie o tym, jak długo jednostka utrzymywała tę moc na stanowisku testowym, co jest użyteczną wskazówką co do zdolności termicznej, a nie definicją tego, co można utrzymywać bez końca. Silniki do UAV odnotowują wartości mocy od 380 W do 8580 W w tym oknie, a silniki do dronów od 250 W do 2100 W, natomiast kategorie siłownikowe i gimbala nie odnotowują żadnej wartości mocy. Tam, gdzie cykl pracy wymaga ciągłego punktu pracy, ta wartość musi pochodzić z dokumentacji testowej producenta.

QCzy silniki bezszczotkowe potrzebują enkodera lub czujników Halla?

Nie zawsze, ale sterownik potrzebuje skądinąd położenia wirnika. Silnik wyposażony w czujniki Halla podaje je bezpośrednio i potrafi wytworzyć moment od stanu spoczynku; silnik bez nich wnioskuje je z siły przeciw-elektromotorycznej obracającego się wirnika, co działa dobrze, gdy wał się porusza, i nie daje nic do odczytania, gdy stoi. Ten serwis odnotowuje, z którego rozwiązania korzysta produkt, już w jego nazwie — RO40 KV140 Lite i RO50 KV108 Lite są odnotowane bez czujników Halla, a RO60 KV115, RO80 KV105 i RO100 KV55 Standard z nimi — a tam, gdzie napęd jest zintegrowany, metoda sterowania również jest odnotowana, a nie pozostawiona domysłom.

QCzy jedno zastosowanie może być obsłużone przez więcej niż jedną kategorię?

Często, i właśnie w tym nakładaniu się kryje decyzja integracyjna. Przegub noszony lub humanoidalny można zbudować z bezramowego zestawu stojana i wirnika z napędem dostarczonym przez projekt, z zamkniętego siłownika robotycznego albo z modułu QDD o niskim przełożeniu, a wszystkie trzy są odnotowane przy tych samych platformach. Decydującym pytaniem nie jest moment, ponieważ w każdym z nich istnieją porównywalne wyjścia, lecz to, jak dużą część projektu obudowy, wału, łożyska, sprzężenia zwrotnego i napędu projekt zamierza wziąć na siebie. Porównanie tego samego przegubu przez dwa różne grupowania zastosowań zwykle czyni ten wybór jawnym.

Oficjalne źródła

Producenci, których produkty są tu odnotowane, publikują dane testowe i dokumentację, których rekordy nie odtwarzają — między innymi znamionowania ciągłe, dane o sprawności, ciąg w zawisie oraz liczby sprzężenia zwrotnego. CubeMars publikuje swoje zakresy silników bezramowych i siłowników przez oficjalną stronę CubeMars, a T-Motor swój zakres napędowy przez oficjalną stronę T-Motor oraz oficjalny sklep. Tam, gdzie rekord pozostawia kolumnę pustą — znamionowanie ciągłe w dowolnym miejscu odnotowanego zakresu, prąd szczytowy w większości silników do UAV i dronów, wartość KV w pędnikach, wartość mocy w kategoriach siłownikowych i stabilizacyjnych — to właśnie te strony są miejscem, w którym lukę trzeba domknąć, zanim część zostanie zatwierdzona.

Co dalej

Dotarcie do tego miejsca daje listę kandydatów, a nie decyzję, a trzy narzędzia zamieniają tę listę w decyzję. Każdy omawiany tu produkt mieści się w jednej z siedmiu kategorii w sekcji Produkty, kandydatów można zawęzić po odnotowanych kolumnach w narzędziu Dobór, a dwie lub trzy jednostki można zestawić ze sobą w narzędziu Porównanie produktów. Strona zastosowań tej samej decyzji jest zebrana w grupowaniach Moduł stawu i płatowców, które porządkują odnotowane dopasowania według platformy, a nie według specyfikacji.

Cztery istniejące poradniki rozciągają się stąd na boki. kompletny poradnik po silnikach BLDC przedstawia siedem pakietów jako taksonomię dla każdego, kto chce najpierw poznać typy, a dopiero potem przebieg pracy. poradnik doboru siłowników robotycznych oraz poradnik po siłownikach QDD omawiają dogłębnie dwie kategorie po stronie przegubów, a poradnik doboru silników do UAV robi to samo dla zakresu napędowego, w którym KV, ciąg i masa są ideami porządkującymi.

Wersja krótka: najpierw ustal konwencję wyjścia, potem cykl pracy, a potem szynę; porównuj tylko kolumny publikowane dla całej listy kandydatów; każdą wartość szczytową traktuj jako obietnicę dotyczącą okna, a nie zdolności; i zapisz puste kolumny, aby można było je domknąć, zanim część zostanie zatwierdzona. Na tym odnotowanym zakresie taka sekwencja zwykle prowadzi przegub do zamkniętego siłownika lub modułu o niskim przełożeniu, kończynę do zestawu bezramowego, płatowiec do silnika napędowego dobranego według liczby ogniw i śmigła, a zamknięty pojazd do dopuszczalnej głębokości, którą jego układ uszczelnień faktycznie potrafi wytrzymać.